מקטרת מהתקופה העות'מאנית ברובע היהודי

בחפירה ארכיאולוגית של רשות העתיקות ברובע היהודי בירושלים התגלתה פיית מקטרת מהתקופה העות'מאנית, הנושאת את הכיתוב "האהבה היא שפת האוהבים"


 במהלך חפירה ארכיאולוגית המנוהלת בימים אלו ע"י ד"ר קייט רפאל מרשות העתיקות ברובע היהודי של ירושלים, נחשפה לפני כשבועיים פיית מקטרת מחרס, ועליה כתובת בערבית القلب لغة المحبوب  – בתרגום חופשי: "האהבה היא שפת האוהבים".

מקטרת עתיקה ברובע היהודי – צילום: קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות

לדברי שחר פוני מרשות העתיקות, "בחפירות ארכיאולוגיות נחשפים לעיתים שרידים הכוללים כתובות מונומנטליות (מוסדיות), חלקן בעל ערך דתי, חלקן כתובות הנצחה, וכיו"ב. לצד כתובות אלו, מתגלות לעיתים כתובות בעלות ערך אישי: בתי שיר, איחולים, וציטוטים נוספים מהם ניתן ללמוד על חיי היום יום ואפילו על עניינים הנוגעים לרגשות שבינו לבינה… מקטרות חרס מסוג זה היו נפוצות מאוד בתקופה העות'מאנית (המאות ה16-19 לסה"נ), שימשו ברובן לעישון טבק, וחלקן גם שימשו לעישון חשיש. השלטונות העות'מאניים ניסו להלחם בנוהג זה, אך נכשלו לאחר שהתברר כי העישון השתרש היטב בכל שכבות הציבור. המקטרות שמשו גם כתכשיט שניתן לעונדו על הבגד, והעישון עצמו היה מקובל בקרב גברים ונשים כאחד. יתכן ומקטרת זו ניתנה כשי לאהוב או לאהובה".

 

בציורים על ירושלים מהמאה ה-19 מתוארות הדמויות הירושלמיות כשהן מעשנוות מקטרות חרס דומות לזו שנתגלתה בחפירה הנוכחית.

העישון נעשה פעמים רבות בבתי קפה ובחברותא. סביב נוהג זה התפתחו בתי הקפה בעיר המוכרים גם היום, המשלבים שתיית קפה ועישון נרגילות ומקטרות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.