בית בד עתיק התגלה בחפירות ארכיאולוגיות במודיעין

במהלך חפירות ארכיאולוגיות שמבצעת רשות העתיקות במודיעין, התגלה בית בד עתיק ומרשים כבן 1400 שנה.

בית הבד התגלה במהלך חפירות המבוצעת במקום לשם הרחבת שכונת מגורים.

העירייה המקומית בשיתוף רשות העתיקות החליטו לשמר את הממצא הנדיר לטובת הצגתו בעתיד לקהל המבקרים.

בשבועות האחרונים החלו אנשי רשות העתיקות בפעילות חפירות בעיר מודיעין, זאת על מנת לבצע הרחבה לשטחי שכונת המגורים קייזר שבעיר. 

החפירה, מנוהלת על ידי משרד הבינוי והשיכון בשיתוף רשות העתיקות ועיריית מודיעין, הניבה לפני מספר ימים תגלית מדהימה – בית בד כבן 1400 שנה. 

בית הבד במודיעין - צילום: חגית טורגה - באדיבות רשות העתיקות
בית הבד במודיעין – צילום: חגית טורגה – באדיבות רשות העתיקות

הארכיאולוגיות חגית טורגה אשר מנהלת את תחום החפירות באתר מצד רשות העתיקות, סיפרה כי בבית הבד הקדום שאותר במהלך החפירות במודיעין, שימש לייצור והפקת שמן בכמויות מסחריות למטרות מאור ומאכל לפני כ-1400 שנה. 

לדבריה, בית הבד נשמר בצורה יוצאת דופן על כל חלקיו. במקום נמצאו מתקן פריכה אשר שימש לשלב הראשון של סחיטת הזיתים, מתקן כבישה בעל שתי אומנות אשר יועדו לייצוב הקורה אשר סוחטת את הזיתים ובורג בסיס ששימש ללחיצה על הקורה ותוך כדי כך סחט את הזיתים. השמן הניגר מהזיתים, זרם לתוך בור אכסון שאף הוא השתמר בצורה יוצאת דופן. 

עוד ציינה כי במקום נמצאו כלים רבים במצב שימור נדיר, בניהם קערות , צלחות ופריטי שיש שונים. 

 

בעקבות התגלית הנדירה, הוחלט על ידי רשות העתיקות , משרד השיכון והבינוי ועיריית מודיעין לבצע שימור של הממצאים במקום, לרבות בית הבד והקומפלס הארכיטקטוני שנמצא בסביבתו, זאת למען הצגתו בעתיד לטובת תושבי השכונה העתידים לגור במקום ולמבקרים. 

 

 

One thought on “בית בד עתיק התגלה בחפירות ארכיאולוגיות במודיעין”

  1. כל הכבוד למודיעין שהחליטה לשמור את האתר. בדורות הבאים, יאשימו את הדור שלנו בזה שהרסנו כל כך הרבה אתרים עתיקים במקום לאהוב אותם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.