משטרת סרפנד אלחרב (מחנה פיקוד העורף נס ציונה) – פרויקט טיגארט

בצמוד לכביש נס ציונה ראשון לציון ניצב לו מבנה משוריין כבר יותר מ77 שנה. המבנה היה עד לשנים האחרונות עוד בשימושו של צה”ל ובסיום תקופה זו ננטש. מדובר באחת ממצודות תחנת המשטרה הבריטית אשר הוקמו לאחר פרעות המרד הערבי סוף שנות השלושים ועצם כישלונה של משטרת המנדט להתמודד עם האירועים. ברוכים הבאים למשטרת סרפנד אלחרב או כפי שמוכר לרבים – בסיס פיקוד העורף מרכז נס ציונה

כתב: אפי אליאן | צילומים: אפי אליאן , ארכיון המדינה, אגף מבצעים ונכסים משרד הביטחון | וידאו: אפי אליאן

בניין משטרת סרפנד אלחרב - פיקוד העורף נס ציונה - צילום: אפי אליאן
בניין משטרת סרפנד אלחרב – פיקוד העורף נס ציונה – צילום: אפי אליאן

תיעוד וידאו מצולם מהמקום

ראשית דבר – פעילות משטרת המנדט הבריטי

תחנת המשטרה הבריטית נבנתה בין השנים 1940 ל-1943. המבנה הוקם כחלק ממדיניות ותכנון מחדש של שיטת עבודתה של משטרת המנדט לאחר שזו נכשלה בהתמודדותה עם פרעות המרד הערבי בסוף שנות השלושים של המאה הקודמת. מי שיזם את השינוי היה סר צארלס טיגארט אשר הובא לארץ כמומחה אימפריאלי ללוחמה בטרור. צארלס טיגארט הובא ארצה לאחר הצלחה מרובה בהשלטת סדר כנגד כנופיות גרילה באפריקה בשנים ההם.

כחלק מהתוכנית של טיגארט להתמודדות עם האירועים המקומיים תכנן ויזם הקמה של מצודות משטרה משוריינות בנקודות אסטרטגיות ברחבי ארץ ישראל, בניהם גם את מבנה המשטרה הנוכחי. בתחילה על פי תוכניתו רצה למקם בראשון לציון תחנת משטרה מדגם “תחנה כפרית” ובנס ציונה – במקום בו הוקמה התחנה לבסוף רצה להקים נקודה קטנה אשר תהיה פעילה בכפיפות לתחנת האם בראשון לציון מתוך חסכון עלויות ותחזוקה. אך בסופו של דבר לאחר שקילת המיקומים והיחס בין היישובים הערבים והישראלים נפל הפור על הקמתה של תחנת המשטרה בצמוד לכביש הגישה בין נס ציונה לראשון לציון.

לשם בניית מבנה התחנה בחר צ’ארלס לעצב את המבנה כמו שאר התחנות מדגם ND2 CLASS POLICE STATION, לתחנה זו העניק את הקוד 045 ובנייתה יצאה לדרך.

השרטוט המקורי של תחנת משטרת סרפנד אלחרב - מקור: ארכיון גנזך המדינה
השרטוט המקורי של תחנת משטרת סרפנד אלחרב – מקור: ארכיון גנזך המדינה
השרטוט המקורי של תחנת משטרת סרפנד אלחרב - מקור: ארכיון גנזך המדינה
השרטוט המקורי של תחנת משטרת סרפנד אלחרב – מקור: ארכיון גנזך המדינה

מי שקיבל את הזכיון לבניין התחנה היו לא אחרים מאשר חברת שחורי & רובינשטיין אשר הקימו גם את תחנת משטרת רחובות, משטרת תל מונד ומשטרת רמת גן. עבודות הבניה החלו בשנת 1940 ונמשכו מספר חודשים בודדים, ברבעון הראשון של שנת 1941 הסתיימה הבניה שוכנו בתחנת משטרת סרפנד אלחרב בסד”כ רגיל 30 שוטרים מקומיים, עימם 15 שוטרים בריטים. הוצמדו לתחנה שני רכבים ו-16 סוסים אשר שימשו את המשטרה הרכובה של התחנה.

מבנה משטרת סרפנד אלחרב בשנה הראשונה לפעילותה - מקור: ארכיון גנזך המדינה
מבנה משטרת סרפנד אלחרב בשנה הראשונה לפעילותה – מקור: ארכיון גנזך המדינה
מועמדי קצונה בספרנד - מקור: ארכיון גנזך המדינה
מועמדי קצונה בסרפנד – מקור: ארכיון גנזך המדינה

בקומה העליונה של תחנת המשטרה נבנו מספר דירות אשר היו מיועדות לשוטרים ובחלק מהמקרים גם לבני משפחתם. הרעיון של טיגארט היה ליצור תחושת בית בקרב השוכנים בתחנה, במיוחד אצל אלו שיתגוררו במקום עם משפחותיהם. ההנחה היתה כי בעת הצורך יגנו על המבנה יותר בחירוף נפש שכן מדובר בבית מגוריהם. מעבר לדירות המגורים בתחנה היו חדרים נוספים אשר שימשו כחדרי שינה גם לשוטרים בודדים מה שהתחבר היטב עם כוונותיו של צ’ארלס.

מרפסות הקומה השניה בצד המערבי אשר שימשו כחלק מדירות המגורים בתחנת המשטרה - צילום: אפי אליאן
מרפסות הקומה השניה בצד המערבי אשר שימשו כחלק מדירות המגורים בתחנת המשטרה – צילום: אפי אליאן
פרוזדור הקומה השניה בצד הדרומי של משטרת סרפנד אלחרב - צילום: אפי אליאן
פרוזדור הקומה השניה בצד הדרומי של משטרת סרפנד אלחרב – צילום: אפי אליאן
המרפסת המרכזית בקומה השניה של חזית תחנת משטרת סרפנד - צילום: אפי אליאן
המרפסת המרכזית בקומה השניה של חזית תחנת משטרת סרפנד – צילום: אפי אליאן

תחנת המשטרה סרפנד אלחרב פעלה במקום עד סיום תקופת המנדט הבריטי בארץ ישראל. במהלך חודש מרץ לשנת 1948 החל הפינוי של הבסיס הבריטי הגדול ביותר שהיה בארץ ישראל בזמנים אלו וכתוצאה מהתרופפות האחיזה הבריטית במקום, הצליחו להשתלט על חלקים נרחבים מבסיס צריפין ערבים תושבי רמלה. לאחר מספר מתקפות שביצעו הערבים משטחי צריפין כלפי המושבה ראשון לציון ונס ציונה תקפו יחידות של חטיבת גבעתי והצליחו לאחוז בו. עם זאת תחנת המשטרה אשר גם היא החלה בתהליך הפינוי של שוטרי המנדט על ציודם מהמקום הפכה להיות הנקודה הבריטית האחרונה בגזרה עד ליום האחרון של המנדט בארץ ישראל.

מסדרון צלע חזית המבנה בספרנד אלחרב - פיקוד העורף נס ציונה - צילום: אפי אליאן
מסדרון צלע חזית המבנה בספרנד אלחרב – פיקוד העורף נס ציונה – צילום: אפי אליאן

לאחר עזיבת השוטרים הבריטים מתחנת המשטרה סרפנד אלחרב, נותרו במקום מספר שוטרים יהודים בלבד. גם השוטרים הערבים שעבדו בתחנה עזבו יחד עם הבריטים. תחנת המשטרה המשיכה לפעול כתחנת ראשון לציון, לתחנה הובא כוח אדם נוסף וזה הגיע לכמות של 25 שוטרים קבועים. עם השנים גדלו המושבות עליהן היתה אמונה תחנת המשטרה סרפנד ואף הפכו לערים. בשל הצורך בתחנה שתהיה יותר קרובה לראשון לציון אשר התפרסה לכיוון הים והקשתה על תפקודה של המשטרה להגיע למקומות האירועים בעת הצורך , הוחלט להקים תחנת משטרה ייעודית לראשון לציון בלבד. בשנת 1970 הוקמה תחנת משטרה ובניין המשטרה בנס ציונה נעזב.

החצר הפנימית (כיום) משטרת סרפנד - פיקוד העורף נס ציונה - צילום: אפי אליאן
החצר הפנימית (כיום) משטרת סרפנד – פיקוד העורף נס ציונה – צילום: אפי אליאן

מצודת המשטרה עוברת לרשות צה”ל

עם נטישת מבנה תחנת המשטרה והעברת כוח האדם לתחנת המשטרה החדשה בראשון לציון, לא היה כבר צורך במבנה משטרה גדול כל כך שכן בנס ציונה קיימת נקודת משטרה הכפופה לזו של ראשון לציון, הוחלט להעביר את השליטה במבנה לידי צבא הגנה לישראל.

אמנם רוב המשרתים למינהם המבנה מוכר כבסיס של פיקוד העורף, אך נספר כי המבנה שימש את פיקוד העורף רק בעת הקמתו בשנת 1992. מי שאייש את המבנה לאחר משטרת ישראל היו יחידות חי”ר שונות של צה”ל, חיל חימוש אשר השתמש בחצר המבנה לטיפולים מכניים של כלי הרכב הצבאיים ובשלב מסויים גם שימש המבנה כמחסן נשק.

בשנת 1992 כאמור נכנסו למקום חיילי פיקוד העורף עם הקמת הגוף. המבנה הפך להיות כבניין המשרדים המנהליים המרכזיים של פקע”ר באזור המרכז. מסביב למבנה הוקמו משרדים ומתקנים שונים ששימשו את פיקוד העורף לעבודתם. בחלקה האחורי והדרומי של המבנה הבריטי הוקמו אתרים כחלק ממרכז הדרכה ואימונים ואף מתקן המהווה הדמייה של “הרס מבנים” אשר עליו התאמנו לחילוץ פצועים מהריסות מבנה. כמו כן הוקמו מחסני ציוד ואחסנה נוספים וחניה לכלים הנדסיים כבדים.

מבנה התחנה לא השתנה כל כך בחלוקה הפנימית מאז בנייתם בתקופת המנדט, אופן הבניה הקשיח של המבנה לא מאפשר גמישות באופי החדרים וגודלם ו/או עיצובם מחדש בשל בנייתם מיציקות בטון מלאות והעדר שימוש בבלוקים חלולים.

דוגמה לאופי הבנייה המשוריין בקומה השניה של מצודת הטיגארט בנס ציונה - צילום: אפי אליאן
דוגמה לאופי הבנייה המשוריין בקומה השניה של מצודת הטיגארט בנס ציונה – צילום: אפי אליאן
חשיפת ברזל חיזוק בתקרת אורוות הסוסים (ובהמשך חדר אוכל ומטבח בשירות צה
חשיפת ברזל חיזוק בתקרת אורוות הסוסים (ובהמשך חדר אוכל ומטבח בשירות צה”ל) – צילום: אפי אליאן

אך עם זאת ייעוד החדרים והמבנים השתנה בהתאם לצרכים המבצעיים. לדוגמה כפי שניתן לראות בתמונה העליונה, מדובר במבנה אשר שימש את חיילי פיקוד העורף והחיילות לפניו כחדר אוכל וחלק ממטבח ההזנה של הבסיס הצהל”י, אך לפני כן ואף לפי השרטוטים ניתן לראות כי מדובר במבנה שהיה לא פחות מ- אורוות הסוסים אשר השתייכו למשטרה הרכובה בתקופת המנדט הבריטי.

על פי מבנים דומים ניתן להבחין על אופי המבנה שכולל חלונות מרובעים קטנים בחלקו העליון של הקיר, אשר היוו כפתח אוורור לכל תא אכסון של סוס רכיבה. במקור, בין התאים עמדו מחיצות אשר כבר אינן קיימות במקרה זה אשר אפשרו בידוד של סוס לחברו. בסך הכל היו במבנה זה 16 תאים לסוסים כאשר הכניסה אל האורווה היה בין התא השלישי לרביעי בשרטוט – במקרה שלנו, נזהה לפי מספר החלונות (:

מבנה אורוות הסוסים / חדר האוכל בסיס פיקוד העורף נס ציונה - צילום: אפי אליאן
מבנה אורוות הסוסים / חדר האוכל בסיס פיקוד העורף נס ציונה – צילום: אפי אליאן

הקיר החיצוני של אורוות הסוסים / חדר האוכל בסיס פקע

הקיר החיצוני של אורוות הסוסים / חדר האוכל בסיס פקע”ר נס ציונה – צילום: אפי אליאן

נציין כי מבנה חדר האוכל חולק באופן יזום בידי צה”ל לשני חלקים כאשר חלקו הדרומי היה החדר הקטן יותר ואילו הפנימי שהיה צמוד למטבח ההזנה היה החדר הגדול יותר. אם שירתם בבסיס פיקוד העורף נס ציונה, הנכם מוזמנים לספר לנו על מהותו של החדר הדרומי יותר של המבנה.

חדר האוכל הגדול - ובהמשך - החדר הקטן - בסיס פקע
חדר האוכל הגדול – ובהמשך – החדר הקטן – בסיס פקע”ר נס ציונה – צילום: אפי אליאן
מבנה האורווה המציג את הכניסה הראשית ודלת שלא היתה במבנה המקורי - צילום: אפי אליאן
מבנה האורווה המציג את הכניסה הראשית ודלת שלא היתה במבנה המקורי – צילום: אפי אליאן
מסדרון בין מבנה הגראז' לדופן הצפונית של מבנה משטרת סראפנד - צילום: אפי אליאן
מסדרון בין מבנה הגראז’ לדופן הצפונית של מבנה משטרת סרפנד – צילום: אפי אליאן

במהלך פעילות פיקוד העורף במבנה, חלק בו שוריין ככל הנראה על ידם במטרה ליצור מרחב מוגן עבור חייליו, אמנם המבנה מטבעו משוריין אך כנראה שבמהלך השנים האחרונות לאחר התקרבות ירי הרק”ק לעבר ישראל גם נס ציונה נכנסה לטווח ועל כן שוריין אולם בקומה הראשונה אשר ממוקם בדופן הצפון מערבית של המבנה. האולם המדובר גם מכיל חלון כהה אלכסוני (ניתן לראות בתיעוד הוידאו בתחילת הכתבה) אשר נראה כי שימש לחדר חקירות. נציין כי חדר כזה לא נראה בתחנות משטרה בריטיות קודמות בעלות נתונים דומים ועל כן סביר להניח שמדובר בחדר חקירות מתקופתה של משטרת ישראל במבנה.

האולם שקירותיו שוריינו כמרחב מוגן - בסיס פיקוד העורף נס ציונה - צילום: אפי אליאן
האולם שקירותיו שוריינו כמרחב מוגן – בסיס פיקוד העורף נס ציונה – צילום: אפי אליאן
מסדרון המוביל לחדר הממוגן - פקע
מסדרון המוביל לחדר הממוגן – פקע”ר נס ציונה – צילום: אפי אליאן
החצר הפנימית הגובלת עם דופן החזית - פקע
החצר הפנימית הגובלת עם דופן החזית – פקע”ר נס ציונה – צילום: אפי אליאן

פיקוד העורף נס ציונה – סוף דבר

במהלך שנת 2017 החל פינוי מבנה התחנה מידי פיקוד העורף נס ציונה. משרדי פיקוד העורף אשר פעלו במבנה המשטרה הבריטית הצטרפו לבסיסי ההדרכה במחנה צריפין וחלקם אף למחנה טירה שבטירת הכרמל. המבנה הועבר לידי רשות מקרקעי ישראל כחלק מניהול נכסי משרד הבטחון ושחרורם לטובת צרכים אזרחיים.

במקרה הנוכחי, בשטח מחנה נס ציונה מאז 2017 החלו עבודות תשתית להקמתה של שכונת מגורים של כ-330 יחידות דיור ועוד כ-250 יחידות דיור מוגן ציבורי. עוד צפויות לקום בשטח המחנה לשעבר 12,000 מ”ר משרדים ועוד כ-2,000 מ”ר של שטחי מסחר. ומה על המצודה הבריטית? כאמור היא חלק מההיסטוריה המקומית של ארץ ישראל, מצודת הטיגארט ככל המצודות בישראל נמצאות תחת קטגוריית מבנים המיועדים לשימור בידי המועצה לשימור אתרים. המצודה הבריטית של משטרת סרפנס אלרחב תהיה במרכז השכונה החדשה אשר כלפיה יש תוכניות שונות לצרכים קהילתיים.

בסיס פיקוד העורף נס ציונה ערב הפינוי- צילום: אגף המבצעים והנכסים במשרד הביטחון, יח
בסיס פיקוד העורף נס ציונה ערב הפינוי- צילום: אגף המבצעים והנכסים במשרד הביטחון, יח”צ

המבנה כיום ומה נראה שם?

אז אמנם המבנה פונה לטובת צרכים אזרחיים, הקמת שכונות מגורים וכדומה, אמנם מסביב לשטח המבנה לא נותרו מבנים כמעט השייכים לאותו בסיס פיקוד העורף וחלקים נרחבים כבר כוסו בכבישי אספלט וחצץ, אך המבנה עדיין נותר על כנו. חלקו סובל מנדליזם קל, גרפיטי עוטה את קירותיו במספר מקומות, אפילו ניכר בכמה חדרים כי אוישו בחסרי בית לתקופות מסוימות.

אך המבנה בעוצמתו עדיין נראה היטב על אף גילו והאירועים שעבר בחייו.

הכניסה למקום מתאפשרת דרך מספר נקודות (נכון ליום הכתבה) דרך ראשונה הינה באמצעות כביש סלול די חדש המוביל מכביש 412 לבאים מנס ציונה או ראשל”צ עד לפניה למשתלת האירוסים. לאחר נסיעה של כ-100 מטר ישנה פניה כדרך עפר לתוך שטח התחנה מצידה הצפוני ועד למערבי (חזית התחנה) הגישה מתאפשרת גם עם רכב (בזהירות כמובן). מסביב למבנה ישנו שביל גישה גם לדופן הדרומית ולמזרחית, לרבות הכניסה האחורית המקורית לחצר הפנימית של מבנה התחנה.

מבט מהמרפסת הצפונית של המבנה לשביל הגישה - צילום: אפי אליאן
מבט מהמרפסת הצפונית של המבנה לשביל הגישה – צילום: אפי אליאן

בצד זה של המבנה (הדופן הצפונית מול שביל הגישה, ישנו פתח כניסה משני אשר שימש על פי השרטוט המקורי של המבנה כפתח יציאת החירום. כניסה דרכו תוביל אתכם כדרך חדרי שירותים עד לחצר הפנימית מערבית של המבנה.

המסדרון מול החצר הפנימית מערבית מיציאת החירום הצפונית - צילום: אפי אליאן
המסדרון מול החצר הפנימית מערבית מיציאת החירום הצפונית – צילום: אפי אליאן

בהמשך שביל הגישה ופניה ימינה לעבר חזית המבנה (מערב) תגיעו לפתח הכניסה הראשי של המשטרה הבריטית. שם ניתן לראות את שלט הקרמיקה המקורי של תחנת המשטרה, אמנם השלט נצבע לצערי בעת פעולות תחזוקה שביצעו במבנה כנראה בעת תקופתה בצה”ל, אך ניתן עדיין לראות כי רשום שם באנגלית , ערבית ועברית כנהוג – ראשון (תחנת ראשון לציון)

שילוט הכניסה לתחנת המשטרה - משטרת סרפנד אלחרב - צילום: אפי אליאן
שילוט הכניסה לתחנת המשטרה – משטרת סרפנד אלחרב – צילום: אפי אליאן

הדלת אינה קיימת בכניסה למבנה כבר, כנראה פורקה, שם במקור עמד היומנאי של תחנת המשטרה, בסמוך ניתן לראות חדר נוסף ששימש ככל כחדר ציוד וממנו מוביל מצד שמאל לתאי מעצר ואילו החדר מימין היה חדר ששימש לאכסון תחמושת וכלי נשק.

תוכלו להכנס למסדרונות ימינה ושמאלה, אלה יובילו אתכם למשרדים נוספים ועד לגרמי המדרגות המובילים לקומה העליונה של המבנה. כמו כן בפינות של המסדרונות תגיעו לקצוות הכניסה של החצר הפנימית מערבית.

מסדרון מכניסה ראשית שמאלה - צילום: אפי אליאן
מסדרון מכניסה ראשית שמאלה – צילום: אפי אליאן

אם תבחרו להמשיך להקיף את מבנה המצודה ועד לכניסה לחצר הפנימית תגיעו לפרוזדור הכניסה, בעת כניסתכם המבנה הקיצוני משמאל במקורו שימש כמבנה מגורים בעת תקופת המנדט, בהמשך בפעילותו כבסיס צה”ל היה מבנה הנשקיה. מצד ימין לפרוזדור תראו את דופן מבנה אורוות הסוסים בתקופת המנדט או את חדר האוכל בתקופת בסיס צה”ל. המשך קדימה יוביל אתכם לחצר הפנימית מערבית, מולכם יהיה מבנה הגראז’ שהוקם במקום לשם הטיפולים במכוניות הבריטיות, במקורו היה בעל כניסה לשתי מכוניות, עם השנים ככל הנראה בתקופת צה”ל נאטמו הכניסות הגדולות למוסך ונבנו במקום דלתות עם חלון בצד. עם זאת מישהו תחם בצבע כחול את המסגרות המקוריות, לא תפספסו. מצידו השני של המבנה אגב, נותרו החלונות ואף הסורגים המקוריים בחלקם.

פרוזדור הכניסה לחצר הפנימית - משטרת ספרנד אלחרב - פיקוד העורף נס ציונה - צילום: אפי אליאן

פרוזדור הכניסה לחצר הפנימית – משטרת ספרנד אלחרב – פיקוד העורף נס ציונה – צילום: אפי אליאן

אז נכנסנו למבנה, נוכל לראות את הפרוזדור המוביל לחדרים השונים של הקומה הראשונה לרבות החדר המשוריין במעטפת בטון נוספת, כאשר נגיע לפינות המבנה הצפון והדרום מערביות נראה גרמי מדרגות המובילים למשרדים הקומה העליונה הצפונית ואילו הניצב לידו יוביל אותנו לגרם המדרגות של הדופן המערבית ומעל חזית תחנת המשטרה.

בדופן הצפונית ניכר שהיה מעין מוקד או חלל “אופן ספייס” שפעל במקום, זאת לאור כמויות חיווטי התקשורת שהיו במקום, התקרה המונמכת וחוצצי העמדות. המקום פורק באופן חלקי, זהירות אם אתם מנסים לעבור שם בין החדרים.

דופן המבנה הצפונית קומה שניה - פיקוד העורף נס ציונה - צילום: אפי אליאן
דופן המבנה הצפונית קומה שניה – פיקוד העורף נס ציונה – צילום: אפי אליאן

בקצה הדופן הצפונית לצד מזרח ישנה עלייה לגג באמצעות סולם מתכת. הדרך מובילה לגג המבנה ולמבנה טרמי שממוקם על הגג, כנראה חדר תקשורת נוסף שפעל במקום.

גרם המדרגות לקומה השניה דופן צפונית מערבית משטרת סרפנד - צילום: אפי אליאן

גרם המדרגות לקומה השניה דופן צפונית מערבית משטרת סרפנד – צילום: אפי אליאן

ברוב חלקי המבנה קיימות עדיין מסגרות החלונות המקוריים, החלונות בעלי מנגנון הטייה כלפי מטה בחלונות הקטנים ואילו בחלונות הגדולים יותר קיימות מסגרות הנפתחות לשתי כנפות הצידה.

הדופן הצפונית - קומה ראשונה משטרת סרפנד - צילום: אפי אליאן
הדופן הצפונית – קומה ראשונה משטרת סרפנד – צילום: אפי אליאן
חלונות פנים לקומה השניה של הדופן הדרומית משטרת סרפנד - צילום: אפי אליאן
חלונות פנים לקומה השניה של הדופן הדרומית משטרת סרפנד – צילום: אפי אליאן
חלונות פנים לקומה השניה של הדופן הדרומית משטרת סרפנד - צילום: אפי אליאן
חלונות פנים לקומה השניה של הדופן הדרומית משטרת סרפנד – צילום: אפי אליאן
חלונות קומה שניה צפונית משטרת סרפנד - צילום: אפי אליאן
חלונות קומה שניה צפונית משטרת סרפנד – צילום: אפי אליאן

כאשר נרד למטה חזרה נגיע אל החצר הפנימית, אותה נחצה לעבר הצד הדרומי, גם שם יהיו גרמי מדרגות ניצבים זה לזה המובילים לקומה העליונה של החזית ולזו של הדופן הדרומית.

גרם מדרגות והפרוזדור לחזית המבנה ודופן דרומית - צילום: אפי אליאן
גרם מדרגות והפרוזדור לחזית המבנה ודופן דרומית – צילום: אפי אליאן
המסדרון של חזית המבנה (מערב) המובילה לחדר היומנאי בכניסה - משטרת סרפנד - צילום: אפי אליאן
המסדרון של חזית המבנה (מערב) המובילה לחדר היומנאי בכניסה – משטרת סרפנד – צילום: אפי אליאן

כאשר נעלה במדרגות לעבר הדופן הדרומית, נראה מרפסת המשקיפה על כביש הגישה מדרום ומצד שני במספר משרדים.

מרפסת בדופן הדרומית - משטרת סרפנד אל חרב - צילום: אפי אליאן
מרפסת בדופן הדרומית – משטרת סרפנד אל חרב – צילום: אפי אליאן

בקצה המסדרון חדרי שירותים ומעל כפי שניתן לראות, פתח המוביל באמצעות סולם ברזל אל גג המבנה.

בהנחה ובחרתם לטפס (על אחריותכם המלאה) עשו זאת בזהירות מרבית.

סולם עליה לגג הדופן הדרומית משטרת סרפנד אלחרב - צילום: אפי אליאן
סולם עליה לגג הדופן הדרומית משטרת סרפנד אלחרב – צילום: אפי אליאן

מנקודה זו נראה המבנה כמעט בשלמותו ממגדל למגדל, המגדל הנמוך הנמצא בצמוד לשטח המטבח לשעבר מצד הצפון מזרחי ומנגד המגדל הגבוה בצד הדרום מערבי אשר מכיל את מאגר המים של תחנת המשטרה.

מבט למגדל הנמוך משטרת סרפנד - צילום: אפי אליאן
מבט למגדל הנמוך משטרת סרפנד – צילום: אפי אליאן

ראש המגדל הגבוה ומאגר המים - משטרת סרפנד בסיס פקע

ראש המגדל הגבוה ומאגר המים – משטרת סרפנד – פקע”ר נס ציונה – צילום: אפי אליאן

מבנה הגג מתפרס בצורת ח’ לאורך הדופן הדרומית, המערבית והצפונית יחדיו. בצד הצפוני כזכור יש סולם נוסף המוריד לקומה השניה של המבנה.

למגדל הגבוה אגב, אין אפשרות להגיע מפנים המבנה מאחר והגישה אליו נחסמה באמצעות הררי גרוטאות על גרם המדרגות המוביל מעלה.

וניכנס לחלק האחרון, מבנה המטבח (תקופת צה”ל) , חדרי מגורים בתקופת המנדט הבריטי של המבנה והמגדל הנמוך מבין השניים הקבועים במבנה.

מבנה מטבח ההזנה מתקופת פיקוד העורף במבנה - צילום: אפי אליאן
מבנה מטבח ההזנה מתקופת פיקוד העורף במבנה – צילום: אפי אליאן
הדופן הצפון מזרחית והמגדל הנמוך - צילום: אפי אליאן
הדופן הצפון מזרחית והמגדל הנמוך – צילום: אפי אליאן

המטבח מתחלק לכמה חלקים וחדרים, קיים אף חדר הקפאה בחלק הצמוד למגדל הנמוך, ניכר שגם מבנה המגדל שימש לאכסון ועבודת מטבח. חרכי הירי הקבועים בקומה התחתונה נחסמו באמצעות הלוחיות פלדה המקוריות ורותכו למעט אחת שנותרה מעט פתוחה.

בפנים המגדל קיים עדיין הסולם המוביל לקומה השניה שלו, אך הגישה לשם חסומה תברואתית בשל כמויות לשלשת היונים הפזורה בכל מקום. ויתרנו על התענוג.

חרכי הירי בקומת הקרקע של המבנה - צילום: אפי אליאן
חרכי הירי בקומת הקרקע של המבנה – צילום: אפי אליאן
סולם הקיר למגדל השמירה הנמוך - משטרת סרפנד - צילום: אפי אליאן
סולם הקיר למגדל השמירה הנמוך – משטרת סרפנד – צילום: אפי אליאן

בונוס ראשון

בעת יציאה מהדלת הצמודה למגדל הנמוך, הבחנו בראש יציאת חירום הצמודה למבנה, אמנם נתקלתי בכזו במבנים דומים אחרים אך שם לא יכולתי לברר את המהות ולאן הינה מובילה. בביקור במשטרת ספרנד אלחרב לראשונה מתאפשר לבחון את הדרך המובילה שכן מתוך המצודה לא נראה שיש קשר. (עוד נראה).

ירדנו כדרך גרם מדרגות שנראה כמו מדרגות במבואה סטנדרטית למקלטים. שם בסיום המדרגות פתח שהוביל לחדרון חשוך וטחוב. המבנה הכיל בסיס של ארובה בנויה בקיר אשר ניתן לראות את הקצה שלה בראש המגדל שמעל ואת צידו השני של פתח יציאת החירום.

כאשר ניגשתי לשרטוטים הבחנתי שאין כל אזכור לאותו מקלט תחת המגדל הנמוך, מה שעוד נראה שבמצודות שונות אחרות אכן קיים גרם מדרגות המוביל מטה מתוך מבנה המגדל אך בחלקם לא היתה יציאה. במקרה שלנו בתחנה זו, בתוך החדרון הקטן היה חדר קטן נוסף שבצידו יש גרם מדרגות שמוביל ל… שום מקום, בקצה המדרגות תקרה אטומה שכנראה נבנתה לאחר מכן, לפי החישוב המדרגות הובילו חזרה למבנה המטבח אך בשרטוטים – לא קיים כלל. מוזר.

במבנה עצמו אף ברז המחובר לצינור, ניכר שעברו עליו כמה עשרות שנים טובות מאז שנפתח לאחרונה. לא נגענו!

בונוס שני

הגעתם למקום והבחנתם בסימנים של שירותי בתי הסוהר? (תיעוד גם בוידאו בתחילת הכתבה) אולי אפילו – מזכירות מתקן ענבים? ובכן, שירות בתי הסוהר לא ביצעו שימוש במבנה ולא היה בשימוש לכליאתם של עבריינים למינהם. מפיקי ערוץ “כאן 11 ” הישראלי השתמשו במבנה משנת 2018 עד 2019 לצילומים של סדרת תוכניות סאטירה קומית בשם שב”ס. לפי ניירות תסריט שהושארו במקום ניכר שיש גם עונה שניה שמתבשלת לה משנת 2020 – כנראה שיש למה לצפות (:

מזכירות מתקן ענבים - סט צילומים הסדרה שב
מזכירות מתקן ענבים – סט צילומים הסדרה שב”ס – צילום: אפי אליאן
אחד מהחדרים ששימשו לצילומי הסדרה שב
אחד מהחדרים ששימשו לצילומי הסדרה שב”ס – צילום: אפי אליאן
מסמך שב
מסמך שב”ס אמיתי? כנראה שלא – צילום: אפי אליאן

מיקום למבנה בעמוד ענן – כאן

 

 

19 מבקרים הגיבו עד כה ב - “משטרת סרפנד אלחרב (מחנה פיקוד העורף נס ציונה) – פרויקט טיגארט

 1. משגע!!!!!! ב 1959 הבנין שימש בתחנת משטרת נס ציונה.
  הכי חשוב, מתי מתחילים לבנות? עברה עוד שנה ויותר מאז תחילת הקמת תשתיות.

  1. תודה לך וכמובן תודה על המידע להיותה תחנת משטרה בנס ציונה.

   לפי ביקור אחרון שקיימנו השבוע במקום, נראה שעבודות הבניה של השכונה מסביב מתקדמות היטב. כנראה שהמצודה תהיה בשלבים מאוחרים יותר.
   כפי שנראה בשטח, המצודה משמשת עדיין מפעם לפעם כאתר צילום לסרטי סטודנטים וכדומה.

 2. תודה רבה על האינפורמציה. לא כל-כך הבנתי למה הכוונה ב- “מול החצר המערבית”. האם מדובר בחדרים במבנה הגראז’ או בחדרים במסדרון הצפוני של החצר?
  בכל מקרה, בפרק ה- 8 של “שעת נעילה” בחצר המזרחית צולם נגמ”ש! נראה שאם הוא נכנס בנסיעה היה צריך לא מעט מאמץ כדי להעביר אותו דרך הכניסה (הדרום-מזרחית) לחצר.
  אני זוכר שהמשאית ומשאית הריו היחידתיות היו נכנסות לשם בעת הצורך. עם זאת, יש שם תמרון שצריך לקחת בזהירות וזכור לי שנהג מילואים שנהג ב- נון-נון שבר מראת צד ברכב תוך כדי נסיון להכנס לחצר.

  פרט נוסף שנזכרתי. בקיר המערבי של החצר הפנימית (שנראה בתמונה שכותרתה “מבט לדופן הדרומית והמערבית מבנה משטרת סרפנד אלחרב”) יש מלבן בהיר יותר. סיפר לי קצין שנטל חלק מרכזי במעבר של מחוז מרכז של פיקוד העורף למבנה המשטרה בתחילת שנות ה- 90 שהמלבן הזה היה צבוע לבן במקור. לא עזר כמה ניסו לצבוע אותו, הגוון שלו נשאר בהיר מגוון הקיר מסביבו. לאחר מכן, הוא שם לב שמול הקיר, במבנה הגראז’ יש פתח קטן. לטענתו, בתקופת הבריטים פתח זה שימש כפתח למקרנת קולנוע והמלבן הלבן שימש כמסך.

  1. החצר הפנימית של הטגארט מתחלקת לשני חלקים , החצר המערבית (שמהווה כחצר האחורית של הבניין הראשי – הבניין המערבי) וקיימת חצר מזרחית שהינה מול אורוות הסוסים במקור וממולה שני המשרדים שהיו במקור עמדות הגראז’
   החדר המשוריין נמצא בבניין הצפוני (זה שבקצהו יש את המגדל המשני) החדר המשורין אכן נמצא בפרוזדור אך בבניין הצמוד לשטח המשתלה. לגבי המלבן על הקומה השניה של הבניין הדרומי , נשמע סיפור מעניין, אך לא הצלחתי לראות מבחינה טכנית כיצד זה קורה, האם המקרן לכאורה היה בבניין הצפוני לעבר הדרומי?
   מבנה הגראז נמצא משמאל לקיר הריבוע הלבן.

 3. לגבי האולם המשוריין, אם הבנתי נכון, נכנסתם מהפתח שממקום באמצע של הקיר הצפוני (בסרטון שלכם יש מימינו גרפיטי של * ב- 0:44) ופניתם ימינה.
  בזמני, מיד בצד ימין היה השק”ם היחידתי. זהו החלל שמשמאלו (לכוון החצר) יש פרגולה שעדיין קיימת (בתמונה ” מסדרון בין מבנה הגראז’ לדופן הצפונית של מבנה משטרת סרפנד”).
  הפתח הרחב בקצה המסדרון (שמעליו יש לוחות עץ) הוא הכניסה לחלל שבו שכן בזמני החמ”ל. זה הפתח שמופיע בתמונה שכותרתה: “המסדרון מול החצר הפנימית מערבית מיציאת החירום הצפונית”. לאחר המעבר בפתח זה, מימין היתה כניסה לחמ”ל החרום וישר היה חלל קטן יותר שבו היה “המבצעים”. בחלל זה, ובשלושה חדרים קטנים מצפון לו פעלו בשגרה הסמב”צים וקצין/קצינת החמ”ל.

  תודה על תמונות הדמיית השיפוץ. אני מקווה שהמתחם יהיה נגיש לציבור. יהיה מעניין לבקר בו, לאחר “שיצא לאזרחות”, שנים לאחר שנפרדתי ממנו כחייל.
  חבל שהרסו את ה- “וילה” הנחמדה שהיתה בקצה הבסיס. היה לה חן מסוים, וילה דו קומתית בקצה של בסיס צבאי.

  1. שלום זיו ,

   אכן האולם המשוריין נמצא בבניין הצפוני ומופיע גם בסרטון.
   לגבי “שעת נעילה” , אכן צולמו סצינות גם כן בשטח המצודה. סצנה ראשונה בפרק 3 צולמה בחצר המזרחית ליד הגראז מול חדר האוכל (אורוות הסוסים המקור) משם כדרך הפרוזדור לכיוון הבניין הדרומי ועיקר הצילומים של החמ”ל בוצעו בחדר הראשון או השני מול החצר המערבית. (בסדרה שב”ס החדר הזה שימש את סצנת בית המשפט וחדר השחרורים.”)

   אגב לגבי המבנה הדו קומתי, בחנתי תצ”א משנים סמוכות לשירות המצודה במנדט הבריטי ועד שנות השישים לא ראיתי מבנה קיים, להערכתי נבנה לאחר מכן.

   1. לגבי ה- “וילה”, בתצ”א מ- 1965 (שמצאתי בקישור המצורף) המבנה קיים. לכן, יש להניח שהוקם בסוף תקופת המנדאט, או בראשית המדינה, אבל ברור שב- 1965 כבר עמד על תילו.
    https://soil-remediation.co.il/wp-content/uploads/2019/06/%D7%92%D7%A8%D7%A1%D7%94-3-%D7%93%D7%95%D7%97_%D7%9E%D7%9E%D7%A6%D7%90%D7%99_%D7%A1%D7%A7%D7%A8_%D7%94%D7%99%D7%A1%D7%98%D7%95%D7%A8%D7%99_%D7%A0%D7%A1_130_%D7%91_-_%D7%90%D7%95%D7%A7%D7%98%D7%95%D7%91%D7%A8_2017_-_%D7%9E%D7%94%D7%93%D7%95%D7%A8%D7%94_%D7%A9%D7%9C%D7%99%D7%A9%D7%99%D7%AA.pdf

 4. שירתתי בבסיס הזה כקצין קרוב לשלוש שנים בחצי השני של שנות ה- 90. מכמיר לב לראות את הבסיס שהיה לי כבית בשממונו. אני מקווה שהשימוש האזרחי יביא לשיקומו ולשיפוצו בצורה מכובדת.
  לשאלתכם, החדר הדרומי במבנה המטבח וחדר האוכל שימש כחדר אוכל קצינים ונגדים.
  במסדרון הדרומי, הסורגים והדלתות האדומות עם החלון המסורג לא היו בזמני. אני משער שאלה תוספות שהתקינו אנשי התפאורה של סדרת הכלא שצולמה שם.
  לדעתי, המסדרון הדרומי גם מופיע במספר סצינות בסדרה “שעת נעילה”, כדימוי לבסיס בנפח. כמו כן, גם החצר מופיעה שם. יתכן שגם סצינות החמ”ל צולמו שם, אבל לא הצלחתי למצוא מספיק רמזים היכן במבנה הן צולמו.
  האולם המשורין לא היה בזמני. לא הצלחתי להבין היכן הוא ממוקם היום.

  על האולם התת קרקעי רק שמעתי סיפורים. טענו שמדי חורף הוא היה מוצף במים באופן קבוע. ביקרתי פעם או פעמיים במגדל הדרום מערבי. הוא שימש כמחסן של מפקד המחנה.
  בחלק הדרום מזרחי שם הבסיס, מחוץ לקירות מבנה המשטרה שכן מבנה דו קומתי שכונה “הוילה”. הנגדים היו מספרים ששימש בתקופה הבריטית למגורי מפקד המשטרה. אני מקווה שהמבנה עדיין קיים.

  1. שלום זיו, ראשית תודה על הפירוט הרב והמענה לשאלות.
   השימוש האזרחי אכן יביא לשיקום טוב כפי הנראה, מפעם לפעם מגיע למקום לעקוב אחרי העבודות שמתבצעות בו.
   קיימות תמונות ברשת של ההדמייה עבור המצודה המדוברת. מצורף קובץ תמונה מכלכליסט. הדמייה באדיבות א. סטודיו הדמיות

   הדמייה באדיבות א. סטודיו הדמיות
   הדמייה באדיבות א. סטודיו הדמיות

   באשר לסורגים האדומים, הם אכן “שארית” שהיתה וכבר פורקה מאז, אכן מדובר בחלקים ומתקנים של שב”ס (כאן 11) לשם צילומי הסדרה.
   לגבי שעת נעילה טרם זכיתי לראות את הסדרה אך סיקרנת, נבחן את הדברים.

   האולם המשוריין נמצא בבניין הצפוני (זה שנמצא מול המשתלה) הבניין שבקצהו המגדל שמירה המשני. האולם הינו החדר השלישי או הרביעי אם מגיעים מכניסת הצד של אותו בניין צפוני.

   האולם התת קרקעי מתחת למגדל המשני ניתן לכניסה דרך המדרגות החיצוניות, כפי שנראה בכתבה – המדרגות שהובילו לקומת הקרקע של המגדל נחסמו בסופן. לגבי המגדל הגבוה (הדרום מערבי) לא היה ניתן להגיע בכל הפעמים שביקרנו וזאת עקב פסולת רבה שהונחה במעבר לשם.
   מקווה שבהמשך נצליח להגיע גם לשם.

   לגבי המבנה משטרה מחוץ למבנה הטגארט לצערי לא ראיתי אחד כזה שכן כל המבנים שהיו מסביב שוטחו ונהרסו עם התחלת העבודות. מסביב לטגארט יש כבר תשתית ענפה של שכונת מגורים שהולכת ומתפתחת.

  2. גם אני שירתתי בבסיס הזה,בוילה. בזמנו זה היה משרד היר”מ. כיף להיזכר בתקופה משמעותית מחיי

 5. כלא ענביםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםם חחח גדול!

 6. איזה מגניב
  שירתי בבסיס הזה שנה ולא הכרתי את כל זה עליו

Comments are closed.