על פסגת הר געש בארץ ישראל (הר בנטל)

ברמת הגולן , בגובה של 1146 מטרים מעל פני הים ניצב לו הר געש רדום בעל צורה ייחודית ולא כל כך טבעית.

ההר ניצב על שכבות גדולות של בזלת, עדות להתפרצות הוולקנית שהתרחשה ממנו לפני מאות שנים.

על פסגת ההר , ישנן תעלות רבות המובילות לבונקר צהל”י שפעל במקום עד לאחר מלחמת ששת הימים. הבונקר מהווה תצפית נפלאה על רמת הגולן והסביבה.

ייחודה של הגבעה המחורצת בשבילי הבונקר הינו תצפית לכל עבר מגובה רב.

תעלות הבונקר – הר בנטל – צילום: אפי אליאן

הר געש בארץ ישראל?

הר בנטל הינו חלק מרכס הרי רמת הגולן. 

ההר הינו תוצר של פעילות וולקנית שאירעה במקום לפני שנים רבות. 

גובהו המירבי של ההר הינו 1146 מטרים מעל פני הים , אך אינו ההר הגבוה ביותר ברכס. לצידו ניצב הר הקרוי “הר אביטל” וגובהו הינו 1204 מטרים מעל פני הים. בפי המקומיים ותושבי עבר , היה קרוי ההר “תל אל-ע’ראם” שהמשמעות הינו “תל האהבה העזה”.

הר בנטל והר אביטל השכן הינם הרי געש אשר אינם פעילים, אך לאור הסביבה בהם שוכנים, ניתן להבחין בבירור לשרידי בזלת ושאר פעילות וולקנית שבוצעה במקום. המבקרים בהר אביטל יזכו לראות ואף לבקר בלוע הר הגעש הפרוש על קוטר של 1300 מטרים.

בעת בדיקה גאולוגית שביצעו חוקרים מומחים בהר, הוברר כי במהלך שנותיו של ההר הפעילות, ההר פלט כמויות גדולות של מגמה דרך הלוע העליון, אך זאת חסמה עם הזמן את הפתח וההר לא היה יכול לפלוט עוד סלעים לוהטים, בעקבות כך נוצר לחץ על מבנהו ונוצרה פרצה באחת מהדפנות שלו.

כתוצאה מכך נוצר לוע חדש להר הגעש אשר דרכה נשפכה לבה רותחת אל התוואי שמתחת להרים.  

המבנה הסלעי בין הר אביטל להר בנטל – צילום: אפי אליאן

הר בנטל – נקודה אסטרטגית

הר בנטל מהווה נקודת תצפית מבין הגבוהות שנמצאות באיזור רמת הגולן. נקודת התצפית העיקרית שוכנת על פסגת ההר, משם ניתן להבחין בכל גזרה אפשרית בארבעת כיווני האויר. בחלקו המערבי של ההר, נמצאות שלוחות הקישור של בונקר צהלי במקום, המקום שימש לתצפית ואף עמדות קרב בעת תקופות במלחמות ישראל השונות.  

השלוחות כולן מובילות למרכז הבונקר, שם נמצאות תעלות פנימיות המכוסות ברצועות כבדות של סלעים ורשתות מתכת, זאת על מנת להגן על הלוחמים ששהו במקום. 

לא הרבה יודעים כי הבונקר במקורו לא ישראלי ולא הוקם על ידי צה”ל, הבונקר הראשוני במקום נבנה על ידי כוחות סורים ששהו במקום, לאחר שצה”ל כבש את הגזרה, נכבשה גם פסגת הר בנטל ושם ביצעו שימוש חוזר בבונקר הסורי. במהלך השנים ביצעו שיפוצים ושיפורים על יסודותיו של הבונקר הסורי המקורי. 

מתחת להר , ישנה צומת של ארבעה נתיבים אשר מגיעים מנקודות רבות באיזור, בסמוך יש אף מנחת למסוקים. 

בפסגת ההר ישנו בונקר לוחמים משוחזר הפתוח לקהל הרחב , במקום מבקרים רבים ואף קיים בית קפה בסמוך. 

מבט לעבר צומת הדרכים והמנחת מהר בנטל – צילום: אפי אליאן

זהירות מוקשים!

הר בנטל כהרים נוספים באיזור מוקפים בשדות מוקשים רבים עוד מתקופת המלחמות שהתחרשו באיזור. לפיכך חלים איסורים חמורים מאוד לרדת מהתצפיות לשבילים לא מוכרים או שלא ממודרים כנדרש. 

מרבית שדות המוקשים מסומנים בגדרות תיל ושלטי אזהרה בכמה שפות, אך לעיתים ניתן להקלע בלי כל כוונה לפנים של שדה מוקשים ומפה הסכנה גבוהה מאוד.

יש לנוע על שבילים רשמיים וכבישים סלולים, מוקשים עשויים לנוע ממקום למקום בעקבות סחף אדמה וגשמים במקום. 

במידה והבחנתם במוקש או כל דבר שעשוי לגרום לפגיעה בבני אדם ורכוש באיזור? צרו קשר עם המשטרה המקומית, הם יודעים כיצד לטפל בדיוק בעניין. 

זהירות משדות מוקשים ברמת הגולן – צילום: אפי אליאן

דרכי הגעה לאתר:

האתר נמצא בסמוך לקיבוץ מרום הגולן. מכביש 959 נוסעים לאורכו עד לצומת בנטל , פונים בצומת T לכיוון קיבוץ מרום הגולן אך לא נכנסים אליו, ממשיכים קדימה ועולים במעלי ההר עד להגעה למקום.

באתר חניה גדולה, שירותים, מסעדה ועוד. 

לינק בעמוד ענן – הר בנטל 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.