בראשית

אתר היסטוריה על המפה הוקם בסוף שנת 2011 כאתר ניסיוני לרישום טיולים שבוצעו על ידי. במקביל הופעלה גלריית תמונות תחת אתר מקביל שהציגה לכל דורש ובאופן חופשי ללא תמורה את העבודות והתמונות אשר צילמתי מאז שנת 2002 כתחביב. 

לאחר זמן קצר הבנתי שהעיסוק המפוצל בין שני אתרים שברשותי ושיתוף חומרים מול אתרי ויקיפדיה השונים גורם להתעסקות מיותרת במערכות שונות שמביאה לבזבוז זמן. 

בשל כך, החלטתי להמיר את יומן הרישומים לאתר בפני עצמו, אשר יכלול בתוכו גם את התמונות , חוויות הביקור וכל זאת לטובת שיתוף הרבים. 

בחודש ינואר 2012 עלתה לאויר הכתבה הראשונה באתר ומשם התגלגלו העניינים עד לאתר כיום. 

היסטוריה על המפה מכיל כתבות ופרסומים בתחומי ארכיאולוגיה, אשר מתקבלים מרשות העתיקות וגופים נוספים. המלצות לטיולים, מוזיאונים, בתי מורשת וכל דבר היסטורי שמרגש ועושה טוב על הלב.
הפרסומים כמובן ללא מטרת סחר או ממכר של שירותים כלשהם.

יובהר כי היסטוריה על המפה על חלקיו השונים, הינו אתר / בלוג בשימוש אישי ופרטי ואינו מהווה חלק מארגון או גוף עסקי כלשהו. 

מה המטרה בעצם

מעבר להקמת אתר שישמור את פרטי הטיולים שביצעתי , אני  עוד יותר נהנה לראות אחרים מטיילים ברחבי הטבע, ללכת למקום תיירותי ולמצוא שאתה (המטייל) נמצא שם לבד או לחילופין עם כמה בודדים שעוד מחפשים את המקומות המעניינים באמת – לא מראה מלבב. 

ארץ ישראל התברכה בשלל אתרים מעניינים, בין אם אתרי טבע, אתרי מורשת , אתרים היסטוריים ואף אתרי עתיקות שמספרים את סיפוריהם לכל מתעניין. 

בשנים האחרונות נראה כי חייהם של רבים, מעדיפים לרבוץ אל מול המחשב או הטלוויזיה ולא לצאת וליהנות מהעולם השוכן שם בחוץ. מרבית הסיבות ש”זכיתי” לקבל רבות, “למי יש כוח להגיע עד למקומות האלו” , “אין לי זמן לטייל” , “אפשר לראות הכל בנשיונל גאוגרפיק” – די צרמו לאוזניי, שכן – לא צריך ללכת כל כך רחוק על מנת להנות מהאטרקציות הסובבות אותנו. 

אטרקציות קרובות – באמת?

למרות שרבים לא יודעים זאת , (או מעדיפים לא לנסות לחפש), מרבית ארץ ישראל – אם לא במלואה , התברכה בשלל אטרקציות ענייניות לכל דורש ומתעניין. בסמוך לבית מגורינו, בסמוך לעירנו ויישובנו וגם במרחק של כמה דקות נסיעה  – ניתן למצוא בקלות  אם רק נחפש – אתרים מעניינים לביקור.  המקומות הללו יכולים להיות בית ישן בעיר, מבנה נטוש, מצבת זכרון בצד הכביש ולפעמים גם פילבוקס ישן שסיפורו טמון היטב בקרבו. 

במה היסטוריה על המפה שונה?

אתרי טיולים יש המון ,אני נהנה בכל פעם לקרוא כל אתר חדש שנחשף לעיניי, אך כל אתר מתעסק בז’אנר או כמה מסויימים ולא מעבר. ישנם לא מעט אתרים שמתעסקים בעיקר במקומות טיול הכרוכים בתשלום בכניסה (גנים לאומיים ושמורות טבע) , יש כאלו שמתעסקים בעיקר באתרי מורשת , יש כאלו שמפרסמים בעיקר כאלו שקיבלו מהם סוג של תמורה או תשלום על כך וכדומה. 

היסטוריה על המפה מאחדת את הכל יחדיו, עם נגיעה היסטורית – מה זאת אומרת? 

המטרה שלי , ככותב באתר , להביא את הסיפור במלואו על המקום, על מנת שכל אחד ואחת מאתנו שיגיעו לנקודה עליה סיפרתי, ידעו את ההיסטוריה והסיפור המלא שלו. לא כל בניין ישן הוא רק בניין , או מצבת זכרון היא של אדם שהלך לעולמו – לכל אחד סיפור ועולם שלם מאחוריו וכאן המטרה שלי – להעשיר את הידע של כולם. ושוב, אני פה לא למטרת כסף, פשוט משתפים אתכם בחוויה, בלמידה והידע שנצבר. 

האם אני עוסק בתחום? מדריך טיולים? 

לא, האמת שלא, ואפילו רחוק מזה. עובד בתחום אחר לגמרי למחייתי שאפילו די רחוק מעולם הטיולים, ההיסטוריה, הארכיאולוגיה או הצילום, שכן כל אלו הינם תחביבים בלבד עבורי. והכיף שלי הוא לחלוק את החוויות האלה עם שאר העולם. 

קצת עליי

הרבה אין מה לכתוב , מגיל קטן אהבתי והתחברתי לטבע, אתרים ומבנים  ישנים תמיד סיקרנו אותי והיסטוריה – אחד המקצועות שהיו אהובים עלי (אך המורות עצמן בבית הספר – לא) , מאז גיל קטן גמעתי בשקיקה כל ספר היסטוריה עתיר דפים בזמן קצר , רכשתי ואספתי (ועדיין חוטא בזה) במהלך השנים ספרים תיעודיים רבים אודות המורשת הישראלית, ארץ ישראל הישנה הטובה וספרי היסטוריה שונים הקשורים בהיסטוריה המקומית. ידע זה כוח! 

בכל ביקור במוזיאון , אתר ארכיאולוגי או סתם מבנה ישן מתקופת המנדט, הרגשתי כי קיימת חוסר  מודעות מלאה לסביבה ושאפתי לדעת הרבה יותר ממה שהוצג מול עיניי, לפיכך עולם ההיסטוריה העצום נחשף אט אט למולי ובטוחני כי ישנה עוד דרך ארוכה בהמשך. 

אני עצמי חובב צילום מאז מעולם, מאז ההתעסקות עם המצלמה של אבא ועד למצלמה הראשונה שלי ובכלל. מגדיר את עצמי כאחד שמטייל המון ומחפש את המקומות הנסתרים על מנת לתעד ולפרסם לטובת המטיילים הרבים. 

זכויות יוצרים והמידע באתר

באתר (בלוג) היסטוריה על המפה מפורסמות תמונות רבות אשר מצולמות על ידי אנשי ונשות האתר ו/או מתקבלות מגורמים וגופים רשמיים שונים תוך ציון פרטי הצלמים או בעלי התמונות. אנו נוהגים לציין את שמות הצלמים בצמוד לתמונה ככל שניתן או לחילופין את המקור ממנו התקבלו בצירוף לחומרים. באשר לאלה, אנו עושים את המאמץ הסביר לכבד את זכויותיהם של בעלי זכויות היוצרים ומנסים במידת האפשר לאתר בעלי זכויות היוצרים לשם שימוש בחומרים המתפרסמים. 

באשר לחומרים אשר שייכים ל”היסטוריה על המפה” ו/או ל-אפי אליאן” , אני מתיר לבצע שימוש חופשי וללא כל תמורה לכל מטרה פרטית, מחקר, או פרסום בתמונות וזאת בתנאי שיוצגו כפי שהן פורסמו באתר ובצירוף שם הצלם. 
במידה והתמונות משתייכות לבעלים אחרים, גופים רשמיים וגופים חיצוניים מומלץ לפנות לצלמים עצמם לקבלת אישור שימוש כנדרש.  אם לא ברור משהו – דברו איתי וננסה לסייע. 

באשר למידע הכתוב המפורט באתר, עד כה חלקכם עשיתם את זה נהדר! (עקבתי אחרי מרבית האתרים שהשתמשו בחומרים) מחדד שוב שניתן לבצע שימוש חופשי לשם מטרות פרטיות, מחקריות, לימודים ובכלל כל דבר שעשוי להפיץ את הבשורה הלאה.  נשמח אם תקשרו את הטקסט להיסטוריה על המפה למען הבאים. תזכרו! ידע זה כוח! וידע ויצירה טובה משתפים למען הרבים! 

למען הסר ספק, המידע הכתבות והפרסומים  שנכתבו באתר בידי בעליו משוחרר ללא תמורה כלשהי. 

יצירת קשר

יצירת קשר עם מפעיל האתר דרך כתובת הדואר: admin at mapah.co.il , (החליפו את at ב-@)