מידע כללי ובראשית

אתר הסטוריה על המפה הוקם בסוף שנת 2011 כאתר נסיוני לרישום טיולים שבוצעו על ידי. במקביל הופעלה גלריית תמונות תחת אתר נוסף שהציגה לכל דורש את העבודות והתמונות אשר צילמתי מאז שנת 2002 כתחביב ו"קצת" עבודה. 

לאחר זמן קצר הבנתי שהעיסוק המפוצל בין שני אתרים שברשותי ושיתוף חומרים מול אתרי ויקיפדיה השונים גורם להתעסקות מיותרות במערכות שונות שמביאה לבזבוז זמן. 

לאור כך, החלטתי להמיר את יומן הרישומים לאתר בפני עצמו, אשר יכלול בתוכו גם את התמונות , חויות הביקור וכל זאת לטובת שיתוף הרבים. 

בחודש ינואר 2012 עלתה לאויר הכתבה הראשונה באתר ומשם התגלגלו העניינים עד לאתר כיום. 

מה המטרה של האתר

מעבר להקמת אתר שישמור את פרטי הטיולים שביצעתי , אני נהנה עוד יותר לראות אחרים מטיילים ברחבי הטבע, ללכת למקום תיירותי ולמצוא שאתה (המטייל) נמצא שם לבד או לחילופין עם כמה בודדים שעוד מחפשים את המקומות המעניינים באמת – לא מראה מלבב. 

ארץ ישראל התברכה בשלל אתרים מעניינים, בין אם אתרי טבע, אתרי מורשת , אתרים היסטוריים ואף אתרי עתיקות שמספרים את סיפוריהם לכל מתעניין. 

בשנים האחרונות חלה עליה ניכרת בצורת חייהם של רבים, אשר מעדיפים לרבוץ אל מול המחשב או הטלווזיה ולא להנות מהעולם השוכן שם בחוץ. מרבית הסיבות ש"זכיתי" לקבל רבות, "למי יש כוח להגיע עד למקומות האלו" , "אין לי זמן לטייל" , "אפשר לראות הכל בנשיונל גאוגרפיק" – די צרמו לאוזניי, שכן – לא צריך ללכת כל כך רחוק על מנת להנות מהאטרקציות הסובבות אותנו. 

אטרקציות קרובות? נו באמת

למרות שרבים לא יודעים זאת , (או מעדיפים לא לנסות לחפש), מרבית ארץ ישראל – אם לא במלואה , מכילה שלל אטרקציות ענייניות לכל דורש ומתעניין. בסמוך לבית מגורינו, בסמוך לעירנו ויישובנו וגם במרחק של כמה דקות נסיעה  – ניתן למצוא בקלות  אם רק נחפש – אתרים מעניינים לביקור.  המקומות הללו יכולים להיות בית ישן בעיר, מבנה נטוש, מצבת זכרון בצידי הכביש ולפעמים גם פילבוקס ישן שסיפורו טמון היטב בקרבו. 

בהיסטוריה על המפה , הוקם בעקבות זאת מדור "קצרצר ולעניין" , המאפשר חיפוש של מקומות קטנים וגדולים כאחד, בעלי סיפור היסטורי או ייחודי וקוטלג לפי איזורים וערים. אם יצאתם לטייל ומחפשים אטרקציות נוספות, גשו למדור – סביר להניח שתמצאו את המקום הבא בו תטיילו בקלות.  המדור מתעדכן בכל שבוע במקומות נוספים, שווה לבקר ולגלות אותם מחדש. 

למה דווקא היסטוריה על המפה ולא אתר טיולים אחר?

אתרי טיולים יש המון ,אני נהנה בכל פעם לקרוא כל אתר חדש שנחשף לעיניי, אך כל אתר מתעסק בזאנר או כמה מסויימים ולא מעבר. ישנם לא מעט אתרים שמתעסקים בעיקר במקומות טיול הכרוכים בתשלום בכניסה (גנים לאומיים ושמורות טבע) , יש כאלו שמתעסקים בעיקר באתרי מורשת , יש כאלו שמפרסמים בעיקר כאלו שקיבלו מהם סוג של תמורה או תשלום על כך וכדומה. 

היסטוריה על המפה מאחדת את הכל יחדיו, עם נגיעה היסטורית – מה זאת אומרת? 

המטרה שלי , ככותב באתר , להביא את הסיפור במלואו על המקום, על מנת שכל אחד ואחת מאיתנו שיגיעו לנקודה עליה סיפרתי, ידעו את ההיסטוריה והסיפור המלא שלו. לא כל בניין ישן הוא רק בניין , או מצבת זכרון היא של אדם שהלך לעולמו – לכל אחד סיפור ועולם שלם מאחוריו וכאן המטרה שלי – להעשיר את הידע של כולם. 

קצת עליי

הרבה אין מה לכתוב , מאז ינקותי חיבבתי והתחברתי לטבע, אתרים ישנים תמיד משכו אותי והיסטוריה – אחד המקצועות שהיו אהובים עלי (אך המורות עצמן בבית הספר – לא) , מאז גיל קטן גמעתי בשקיקה כל ספר היסטוריה עתיר דפים בזמן קצר , רכשתי ואספתי במהלך השנים ספרים תיעודיים רבים אודות המורשת הישראלית, ארץ ישראל הישנה הטובה וספרי היסטוריה שונים הקשורים בהיסטוריה המקומית. 

בכל ביקור במוזיאון , אתר ארכיאולוגי או סתם מבנה ישן מתקופת המנדט, חשתי תחושה של אי מודעות מלאה לסביבה ושאפתי לדעת הרבה יותר ממה שהוצג מול עיניי, לפיכך עולם ההיסטוריה העצום נחשף אט אט למולי ובטוחני כי ישנה עוד דרך ארוכה בהמשך. 

אני עצמי חובב צילום מאז מעולם, מאז ההתעסקות עם המצלמה של אבא ועד למצלמה הראשונה שלי ובכלל. מגדיר את עצמי כאחד שמטייל המון ומחפש את המקומות הנסתרים על מנת לתעד ולפרסם לטובת המטיילים הרבים. 

זכויות יוצרים והמידע באתר

כל המידע הכתוב באתר ניתן לשימוש חופשי בין אם כמקור מידע או במלואו לרשות הרבים, כל עוד ניתן קרדיט לאתר היסטוריה על המפה. 

השימוש בתמונות ניתן חופשי כל עוד יישמרו בתצורתן וצורתן המקורית כפי שפורסמה באתר. כ"כ לציין את "היסטוריה על המפה" כמקורן. מעבר לכך השימוש חופשי ללא תשלום כלשהו. 

יצירת קשר

יצירת קשר עם מפעיל האתר דרך כתובת הדואר: admin at mapah.co.il , (החליפו את at ב-@)