מע/אירים את ההיסטוריה במהלך החודשים האחרונים התבשל בי רצון, להעניק חיים מחדש למבנים ישנים. מבנים היסטוריים שננטשו עם הזמן ונשכחו מהעין. כמובן, בשביל להעניק חיים מחדש, נדרשות עלויות כספיות עצומות, על כן, בחרתי בדרך שונה במקצת,  להחזירם לימים הטובים שלהם ובזכות - חום וחמימות של אור!   במדור זה, נבקר במבנים הנטושים והבודדים עם רדת החשיכה וננסה להאיר ובכך גם להעיר אותם לחיים באמצעות תאורה מסוגים שונים שנראה לנכון. את הצילומים נבצע בשיטה של "חשיפה ארוכה" על מנת למקסם את העומק של התמונה והמבנה המתועד בה. 

רשימת המבנים שביקרנו / הארנו / הערנו

בית הקשתות תל שלף 

אחד משני מבנים שהוקמו לפני כמאה שנה, בידי משפחת שאהין, משפחה אמידה שהתגוררה בתחומי כפר קובייבה (היום העיר רחובות). המבנים, הוקמו על גבעה המתנוססת מדרום לכפר וסביבם פרדסי הדר ושטחים חקלאיים שהשתייכו למשפחה. בסוף תקופת המנדט, קום מדינת ישראל ופרוץ מלחמת העצמאות, נטשה המשפחה את המבנים ועברה לרצועת עזה. במהלך השנים המבנים היו בשימוש למגורים אירעים על ידי תושבי המעברה הסמוכה, הומלסים ואף עשו שימוש במבנה כאולם אירועים סולידי. בתחילת שנות ה2000, מינהל מקרקעי ישראל הוביל למקום כארבעים משאיות בטון אשר מילאו את פנים המבנים, במטרה למנוע כניסת פולשים למבנה ההיסטורי. המבנים, משמשים מאז ועד היום כאתר לטיולים, צילומים ועוד. 

צילומים לדוגמה

האלבום המלא – מע/אירים את ההיסטוריה – תל שלף

 

משטרת בטאני

שני מבני בטון מתקופת המנדט הבריטי בפלשתינה של ארץ ישראל. הוקמו בשנת 1932 ושודרגו בשנת 1935. מבנה ראשון הינו תחנת משטרה מדגם ראשוני ומבנה אורוות סוסים עבור המשטרה הרכובה. המבנה נמצא מערבית למושב באר טוביה שבשפלת החוף. המשטרה מוכרת גם כמשטרת בית דראס. משטרת באר טוביה ועוד. התחנה פעלה עד סיום המנדט הבריטי בארץ ישראל. שימשה לאחר מכן כמעוז של הפלמ”ח לתקופת מלחמת העצמאות ב-1948. לאחר מכן ננטשה ועמדה בתחומי בסיס צבאי שפעל במקום עד שנות התשעים. עם פינוי הבסיס הצבאי – יצאה תחנת המשטרה “לחופשי”. מאז עומדת דוממת וממתינה לגוף אשר יגאל אותה ויבצע בה תהליכי שימור חרף מצבה הקשה. 

צילומים לדוגמה

האלבום המלא – מע/אירים את ההיסטוריה – משטרת בטאני