פרוייקט טיגארט והפעם – מבנה המשטרה הבריטית / משטרת רחובות

קולאז' תמונות תחנת משטרת רחובות - צילום: היסטוריה על המפה

בנקודה הגבוהה ביותר ברחובות , על כביש ראשי ניצבת תחנת המשטרה של העיר.

למרות החזות המודרנית יחסית , מדובר בתחנה אחת מיני רבות שתוכננו בתקופת המנדט הבריטי על ידי סר צ’רלס טגארט.

להלן סיפורה של תחנת משטרת רחובות

קולאז' תמונות תחנת משטרת רחובות - צילום: היסטוריה על המפה
קולאז’ תמונות תחנת משטרת רחובות – צילום: היסטוריה על המפה

תחנת המשטרה ברחובות הוקמה למעשה כבר בשנת 1940 לאחר תקופת המרד הערבי הגדול , בו התקוממו ערבי הארץ כנגד הממשל ופגעו רבות בתשתיות ובמבנים השייכים למשטרה הבריטית. 

מבנה התחנה נבנה לפי שרטוטים מוגדרים ואחידים שיצר סר’ צ’רלס טגארט עבור הממשל הבריטי דאז בארץ ישראל, לאחר שזה סבל רבות מתקיפות הולכות וחוזרות כנגד תחנות המשטרה והבסיסים הבריטים ברחבי הארץ. 

סגנון התחנה שנבחר להבנות ברחובות היה מסוג 2nd Class Police Station – Divisional HQ , אשר כמותו נבנו עשרות רבות של תחנות ברחבי הארץ. 

רעיונו של צ’רלס היה ליצור תחנת משטרה פעילה, מבוצרת ובעלת אלמנטי מיגון חזקים , עם אפשרות למגורים לשוטרים לשם שיגנו עליה בעת הצורך.

בניית התחנה הושלמה כבר לאחר חצי שנה על הנקודה הגבוהה ביותר ברחובות, אלמנט זה נתן יתרון ממשי לצריחי התחנה לתצפית נהדרת על כלל הסביבה. 

כיום קשה לראות את ייתרון זה שכן מרבית המבנים הסמוכים לתחנה הפכו להיות גבוהים בהרבה מצריחי התחנה. 

מי שלקח את פרוייקט ההקמה של תחנת משטרת רחובות הינו שחורי את רובינשטיין – קבלן ישראלי , אשר ביצע את פעולת הבנייה בפועל של תחנה זו ושל תחנות נוספות ברחבי הארץ כגון תחנת משטרת רמת גן, תחנת משטרת תל מונד ותחנת משטרת צרפנד אל ח’ראב. 

עם הקמת תחנת משטרה אוכלסו משרדיה בשוטרים בריטים רבים אשר רובם המכריע אף התגורר בחלקיה העליונים. 

למעשה, תחנת המשטרה בקומותיה הראשונות שימשו לפעילות שוטפת, בעוד הקומה השניה והשלישית שימשו למגרים לפי חלוקה של שוטרים רווקים לבין שוטרים בעלי משפחות.  תחנת המשטרה המדוברת נתנה מענה לאירועים ברחבי העיר ובסביבתה הקרובה. 

בתום תקופת המנדט הבריטי הועברו המפתחות לידי שוטרי מדינת ישראל ואלו המשיכו את הפעילות הסדירה בתחנת המשטרה. לעומת השוטרים הבריטים , הישראלים שאיישו את התחנה לא התגוררו בדרך קבע בקומות העליונות אלא עד סוף שנות החמישים בלבד. לימים ועד היום הפכו הקומות העליונות למשרדים נוספים.  כיום הקומות העליונות משמשות בעיקר כמשרדי המרחב של המשטרה על שלל תפקידיה. 

כיום המבנה לאחר אינספור שיפוצים ושפצורים ומבניה הפנימיים שונו מעט. אך את החזות המקורית השאירו למרבה המזל. שלט התחנה אגב, זה שניצב מעל דלת הכניסה מהרחוב הראשי , הינו השלט המקורי כפי שהוצב בראש כל תחנת משטרה בריטית שהוקמה מאותו הפרויקט.

איך מגיעים למקום?

תחנת המשטרה שוכנת על הרחוב הראשי של רחובות – רחוב הרצל, בכתובת – הרצל 206. 

 

תגובה 1 נכתבה על “פרוייקט טיגארט והפעם – מבנה המשטרה הבריטית / משטרת רחובות

  1. התחלת הבניה של תחנת רחובות היה בשנת 39 והסתיים בשנת 41 לםפי 2 מאמרים בחוברת קתדרה של יד בן צבי

Comments are closed.