תחנת המשטרה באטאני , בית הרוכבים והבאר (המשטרה הבריטית) – פרויקט טגארט

מבנה משטרת באטאני מדרום לצפון - צילום: אפי אליאן

בחלקו המערבי של מושב באר טוביה, בסמוך לכביש 7303 עומדים להם כמעט נסתרים מן העין שלושה מבנים היסטוריים עשרות שנים ומחכים לתהליך השימור אשר יכיר בזיכרונות, הנקודות ההיסטוריות שנגעו בהם לאורך השנים ובאירועים שסבבו אותם. 
ברוכים הבאים למשטרה הבריטית באטאני.

כתב: אפי אליאן | צילומים: אפי אליאן , ארכיון היסטוריה על המפה , ארכיון המדינה / מע”צ | וידאו: אפי אליאן

תחנת המשטרה הבריטית באטאני הסמוכה לבאר טוביה - צילום: אפי אליאן
תחנת המשטרה הבריטית באטאני הסמוכה לבאר טוביה – צילום: אפי אליאן

הבסיס לכתבה זו נכתב בשנת 2012, הכתבה המקורית שוכתבה מחדש והותאמה לתקופה הנוכחית לאחר ביקורים חוזרים בתחנת המשטרה לאורך השנים ובהתאם לכך נוספו תמונות וחומרים רבים שנאספו במהלך שנים אלה…

תחנת המשטרה באטאני הינה אחת מבין עשרות תחנות המשטרה הבריטיות הראשונות שהוקמו במהלך תקופת המנדט הבריטי בארץ ישראל. התחנה הוקמה בשנת 1936 (עוד טרם מיזם תחנות הטיגארט של המשטרה) ונותרה בצורתה המקורית לאורך שנות פעילותה. התחנה פעלה עד שנת 1948 כתחנת משטרה של ה JSP – קיצור של  Jewish Settlement Police – משטרת היישובים העבריים.

בתום המנדט הבריטי עזבו השוטרים את התחנה, אך לא לפני שאלה הרגו את הסוסים המשטרתיים, בתחנה נותר שוטר מקומי אחד אשר הצליח לשכנע את השוטרים העוזבים להפקיד בידיו את מפתחות התחנה. השוטר נותר מספר ימים להגן על התחנה מפני הפורעים הערבים שהתגוררו ביישובים הסמוכים. לאחר כשלושה ימים כאשר הגיעו לתחנה לוחמי חטיבת גבעתי השתלטו על התחנה והציוד שנותר בה וזה הפך לבסיס פעילות איזורי במלחמת העצמאות.  

מבני משטרת באטאני - תחנת המשטרה, אורוות הסוסים ובית הבאר - צילום: ארכיון היסטוריה על המפה
מבני משטרת באטאני – תחנת המשטרה, אורוות הסוסים ובית הבאר – צילום: ארכיון היסטוריה על המפה

סרט תיעוד של תחנת משטרת באטאני (כ- 9 וחצי דקות)

 

ראשית דבר – פעילות משטרת המנדט הבריטי בגזרה

משטרת הישובים העבריים הינה נגזרת של משטרת המנדט הבריטי בארץ ישראל. הקמתה הינה חלק מהתנהלות המשטרה מול מאורעות המרד הערבי הגדול שהתחוללו בין 1936 ל-1939 כנגד המשטר בארץ ישראל בידי הערבים.

במהלך המאורעות נרצחו מאות של ישראלים ברחבי הארץ, מאחר והמשטרה הבריטית נחלה כישלון גמור בהתמודדותה עם המאורעות זו נענתה לבקשת הסוכנות היהודית להקמת כוח משטרתי ואף אפשרה שימוש בנשק חוקי לטובת הגנת היישוב היהודי. 

אנשי משטרת היישובים העבריים שגויסו היו תחת תקן של “שוטרי עזר” עבור המשטרה הבריטית ופעלו תחת סמכותם. המגויסים למשטרה זו פעלו תחת ארגון ההגנה בכל הקשור לתהליך הגיוס, אך הציוד האישי לרבות הנשק והשכר הועברו לשוטרים ישירות מהשלטונות הבריטים. בחודש מאי 1936 התקיים הגיוס הראשוני של משטרת היישובים העבריים ואלו נשלחו לנקודות הראשונות לשמירת היישוב באזור עמק יזרעאל ועמק הירדן. לשוטרים נמסר ציוד אישי בסיסי הכולל גם נשק ישן.

עם התגברות המאורעות והתקיפות ברחבי הארץ, גויסו שוטרים נוספים ושנה בלבד לאחר הגיוס הראשוני כבר הגיעו לכמות של לא פחות מ-15000 איש באזורים השונים. בשלב זה, מאחר והיו כבר כוח “שנותן עבודה” , הצליחו לקבל נשק איכותי ואף מדים שאיכותם לא נופלת מאלו של השוטרים הבריטים “הרשמיים”. 

למשטרת היישובים העבריים אף הוקצו פקודות חדשות המתירות להם לפעול גם מעבר לתחום היישובים עליהם שמרו ואף על שדות ופרדסים מסביב ליישובים. בשלב זה על מנת ליצור סדר וזיהוי נכון, חולקו לשוטרים כובעים אוסטרליים רחבי שוליים אשר צוינו בשוליים בגוונים שונים לפי הגזרה בה פעל השוטר אשר חבש אותו. 

שוטר במשטרת היישובים העבריים JSP - צילום: ארכיון גנזך המדינה
שוטר במשטרת היישובים היהודיים JSP – צילום: ארכיון גנזך המדינה

עצם פעילותה של משטרת הישובים גרמה למהפכה במצב הבטחון של היישוב העברי בארץ ישראל. פעילותה התפרסה לחלקים נוספים לרבות הגנה על קווי הרכבת, שדות התעופה, משמר החופים ואף משטרת המשמר הנע. 

בשנת 1939 כבר הגיעו לסדר גודל של 22000 איש. עם זאת לאחר שהמשטרה הבריטית הצליחה לחצות (בקושי רב) את תקופת המאורעות ואף להקים מערך משטרתי מחדש בארץ ישראל (תוכנית בניין המשטרה 1940) החלה ירידה תלולה בגיוס ושירות השוטרים בשלוחות משטרת היישובים עד שהגיעו בתום תקופת המנדט  לכ-1800 שוטרים בלבד. 

שוטר במשטרת היישובים העבריים - צילום: ארכיון גנזך המדינה
שוטר במשטרת היישובים העבריים – צילום: ארכיון גנזך המדינה

שנת 1948 – נטישת התחנה והשוטר האחרון

באמצע חודש מרץ לשנת 1948, כמעט חודש לפני סיום המנדט הבריטי בארץ ישראל, גם תחנת משטרת באטאני עומדת לפני נטישה.  מתחנת המשטרה עזבו כבר השוטרים הערבים הבודדים שעבדו בה, מי שנותרו במקום היו שני שוטרים בריטים אשר אספו את הציוד החיוני להם לקראת עזיבה. השניים נכנסים למבנה האורווה בחלקו האחורי של תחנת המשטרה והורגים את הסוסים שנותרו שם ללא רוכביהם. בשטח התחנה נותרים שני משוריינים במצב רעוע אשר הושארו בהעדר רצון להתעסק עימו מצד הבריטים, מעט תחמושת וציוד בסיסי של תחנת המשטרה. כאשר חוזרים לתחנת המשטרה מגיע שוטר ישראלי, תושב היישוב הסמוך – באר טוביה ומבקש מהם למסור לידיו את השליטה לתחנה. השוטרים בתחילה אינם מעוניינים בכך אך לאחר התעקשות מצידו מוסרים לידיו את מפתחות התחנה ועוזבים. 

השוטר, סמל חנוך ברודז’ינסקי עם עוד מספר אנשי באר טוביה משתלטים על המבנה זה נותר לשמור על המבנה יחד עם סוסו במשך שלושה ימים רצופים. החשש היה כי תושבי הכפרים הסמוכים אשר חמדו בתחנת המשטרה ינסו לתקוף ולהשתלט עליה. מאחר ותחנת המשטרה היתה נקודה מבוצרת ומרכזית שהגנה על היישוב הסמוך, החליטו אנשי באר טוביה והשוטר ברודז’ינסקי להלחם עליה בכל מחיר.  לאחר שלושה ימים בהם שהה בתוך התחנה הגיעו אליו לוחמי גדוד 53 של חטיבת גבעתי ואלו אחזו בתחנה לתקופה הבאה. 

על מבנה התחנה 

מבנה התחנה החל בניה באמצע שנת 1935, סיימו את בנייתו ב 1936 ואוכלס בסמוך לכך. המבנה תוכנן חברת מע”צ, (כיום כבר נקראת “נתיבי ישראל”) אשר היתה חברה ממשלתית שהוקמה בשנת 1921 בידי שלטונות הבריטים בתקופת המנדט. החברה – P.W.D Public Works Department, שהיתה אמונה על תכנון והקמת תשתיות ומבנים היתה אחראית על תכנון של גם של מבני המשטרה הציבורים באותה תקופה ובניהם, גם משטרת באטאני ועשרות תחנות משטרה רבות הפרוסות ברחבי הארץ. 

תרשים מבנה המשטרה לפי שרטוט של משטרת נהלל הזהה בצורתה - קובץ מקורי - ארכיון גנזך המדינה
תרשים מבנה המשטרה לפי שרטוט של משטרת נהלל הזהה בצורתה – קובץ מקורי – ארכיון גנזך המדינה

 

המבנה הוקם בתחילה כמבנה רגיל, בסגנון כפרי, חד קומתי עם מגדל מעל מרכז התחנה. המבנה לא היה מבוצר מעבר לקירותיו העבים. חלקי המבנה הצמודים לו מדרום היו בנויים בלוקים ובטון רגילים. בתמונות של ארכיון מע”צ מגנזך המדינה (ארכיון המדינה) ניתן לראות כי למרות שהמבנה כיום נותר עם הסורגים המוכרים ממצודות הטיגארט שנבנו מספר שנים לאחר מכן, במקור לא היו קיימים על תחנות המשטרה מסוג זה. 

לדוגמה, תמונה מתוך תיק שעסק בכלל בבעיות של ניקוז וסדקים, ניתן לראות שלמבנה דלת עץ רגילה עם (כנראה) דלת רשת ומאחוריה דלת משובצת אריחי זכוכית. החלונות בנוסף היו נראים מעץ ושלבים רגילים. בתמונות מאוחרות יותר ניכר שכבר הוסרו החלונות הללו והותקנו דלתות וסורגים המוכרים מתחנות המשטרה הגדולות יותר. 

מבנה משטרת באטאני בגרסתו הראשונה - ללא הסורגים - צילום: ארכיון מע"צ - גנזך המדינה
מבנה משטרת באטאני בגרסתו הראשונה – ללא הסורגים – צילום: ארכיון מע”צ – גנזך המדינה
דופן פנימית למערב משטרת באטאני - צילום ארכיון: היסטוריה על המפה
דופן פנימית למערב משטרת באטאני – צילום ארכיון: היסטוריה על המפה

מבני תחנות משטרה כזו כמו של משטרת באטאני קיימות גם במשטרת נהלל, אשר הוסבה ל”מצודת טיגארט” מינימלית, משטרת קטרה (גדרה) בגרסה גדולה יותר ואף היא הוסבה למבנה טיגארט ממודל 2nd Class Police Station , תחנת משטרת צמח (ס’מח) ועוד. 

ולאחר הקמת מדינת ישראל וסיום מלחמת העצמאות

מבנה התחנה נכנס לשטח בו אויש מחנה צבאי בידי חיל השריון של צה”ל – כמחנה בית דראס, מבנה תחנת המשטרה הפך להיות חלק מהבסיס והגישה האזרחית אליו נמנעה במשך עשרות שנים. לקראת סוף שנות התשעים פונה המחנה הצבאי ועימו גם יצאה תחנת המשטרה “לאזרחות”. אך עם יציאה זו הגיע גם הבלאי שכן המבנה כלל לא מתוחזק עוד. ידיים זרות שהגיעו למקום עקרו סורגים וחלקי מתכת רבים מהתחנה ובכלל ונדליזם.  אמנם המבנה נמצא יחסית במקום מבודד אך אין זה מונע מנשמות טובות להגיע גם אליו. 

במהלך השנים היו תוכניות לשמר את המבנה ואף בשלב מסוים סויד בחלקו החיצוני בלבן, אך זה מהר מאוד ירד ממנו והמבנה נזנח בצורה ניכרת. במהלך השנים עלו אפשרויות לשפץ ולהסב את המקום כמועדון נוער, או מוזיאון תולדות היישוב וכדומה, אך מאחר והמבנה הוכרז כמיועד לשימור **ככל הנראה עלו מחלוקות בין הצדדים שלא הובילו לשום מקום, המבנה הולך ומתפורר. מקווים שיטופל וישומר בהתאם אחרת בעוד שנים בודדות כנראה שכבר לא יהיה מה להציל. 

שלט כחול המועצה לשימור על קיר משטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
שלט כחול המועצה לשימור על קיר משטרת באטאני – צילום: אפי אליאן

 

ומה היום? משטרת באטאני כיום

מאז ננטשה בסוף שנות התשעים, יצאה המשטרה ל”חופשי”, כמות הנזקים בה עצומים חרף היותה בנויה מבטון וברזל קשוח. לפי בחינה קלה ניתן לראות כי עקרו ממנה סורגים בחלקים מסוימים, בחלקים אחרים ניסו לעקור אך התחנה סירבה לשחררם (ובצדק). מבנה המשטרה המרכזי נותר בשלמותו כמעט כפי שהיה במקור. המבנים הדרומיים הצמודים לו שהיו בעלי גג רעפים קרסו מזמן. נראה בשל ריקבון של כלונסאות העץ שהיו תחת הגג. חוטי חשמל פורקו ומתגים הוסרו, גם החלונות נעקרו ממקומם ברוב התחנה. 

מבנה משטרת באטאני מדרום לצפון - צילום: אפי אליאן
מבנה משטרת באטאני מדרום לצפון – צילום: אפי אליאן

מתחם התחנה בחלקו מגודר בגדר תיל בינונית ניכר שמדובר בגדר המקורית שהיתה מותקנת סביב תחנות משטרה בריטיות דומות.

גדר תיל סביב חלקים ממתחם תחנת המשטרה באטאני - צילום: אפי אליאן
גדר תיל סביב חלקים ממתחם תחנת המשטרה באטאני – צילום: אפי אליאן

בניין המשטרה

הכניסה לבניין המשטרה הינה דרך שביל העולה אל הדלת לחדר הכניסה, חדר הכניסה נמצא תחת מגדל השמירה של המבנה הראשי. מעל דלת הכניסה והחלונות הרחבים ישנו קירוי בטון המגן ככל הנראה מגשמים. בעת הכניסה כדרך דלת הכניסה נגיע ישירות לעמדת היומנאי המוגבהת. בתחנות המשטרה הבריטיות נהגו לבנות במות עליהן הותקנו אשנבים ודלפקים עבור יומנאי התחנה. הרעיון היה ליצור עמדה נוחה ליומנאי הן מול האנשים המגיעים לתחנה והן נקודת מבט נוחה לחלון הראשי ממולו לעבר דרך הגישה לתחנה. 

סביב עמדת היומנאי ישנה כניסה לחדר אכסון, חדר שירותים ומקלחת וחדר ששימש כתא מאסר. בנוסף ישנה דלת לחדר ששימש כחדר חקירות ובהמשך חדר מנוחה, חדר פנאי ומטבח. בהמשך מול דלת הכניסה ישנו חדר נוסף ששימש כחדר פנאי . בעת יציאה מהחדר הבילוי החוצה, משמאל חדר נוסף ששימש כחדר אוכל של התחנה, בצמוד לו חדר המטבח. 

הכניסה הראשית למשטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
הכניסה הראשית למשטרת באטאני – צילום: אפי אליאן
הכניסה הראשית למשטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
הכניסה הראשית למשטרת באטאני – צילום: אפי אליאן
חלון רחב מול עמדת היומנאי - משטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
חלון רחב מול עמדת היומנאי – משטרת באטאני – צילום: אפי אליאן
עמדת היומנאי במשטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
עמדת היומנאי במשטרת באטאני – צילום: אפי אליאן
עמדת היומנאי במשטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
עמדת היומנאי במשטרת באטאני – צילום: אפי אליאן
עמדת היומנאי במשטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
עמדת היומנאי במשטרת באטאני – צילום: אפי אליאן
חדר החקירות משמאל לעמדת היומנאי - משטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
חדר החקירות משמאל לעמדת היומנאי – משטרת באטאני – צילום: אפי אליאן
הסורג הכפול בתא המעצר של משטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
הסורג הכפול בתא המעצר של משטרת באטאני – צילום: אפי אליאן
קן ציפור שנבנה על בסיס נורה מקורית בקיר משטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
קן ציפור שנבנה על בסיס נורה מקורית בקיר משטרת באטאני – צילום: אפי אליאן

מחדר היומנאי נכנסנו לחדר המערבי אשר שימש כחדר מנוחה, החדר בעל מספר חלונות חלקן לדופן הדרומית של התחנה וגם לפנימית הצפונית. מחדר זה ישנו פתח שכלל במקור דלת אשר הוביל לחדר נוסף (חדר מגורים) אשר כלל גם חדר מקלחת ושירותים. ממנו יציאה דרומה ליתר המבנים שנבנו בצמוד לדופן תחנת המשטרה. חלקים אלה כבר אינם בעלי גג מאחר שהרעפים קרסו עם השנים בשל העדר תחזוקה. 

חדר המנוחה במשטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
חדר המנוחה במשטרת באטאני – צילום: אפי אליאן
חדר המגורים ובקצה החדר חדר מקלחת ושירותים - צילום: אפי אליאן
חדר המגורים ובקצה החדר חדר מקלחת ושירותים – צילום: אפי אליאן
אחד מהחדרי מגורים הצמודים.נבנו לאחר מכן - משטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
אחד מהחדרי מגורים הצמודים.נבנו לאחר מכן – משטרת באטאני – צילום: אפי אליאן

בחזרה פנימה לחדר היומנאי והמשך כניסה לחדר הימני לעמדת היומנאי נגיע לחדר נוסף, אשר שימש כמועדון התחנה, ממנו ישנן מדרגות המובילות לקומה השניה מעל עמדת היומנאי.

מדרגות לקומה השניה של בניין משטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
מדרגות לקומה השניה של בניין משטרת באטאני – צילום: אפי אליאן

מחדר מועדון המשטרה ישנה יציאה לחצר האחורית שם קיימים מבנים נוספים אשר אליהם נגיע בהמשך.  בעת עלייה במדרגות הצרות נגיע לקומת ביניים אשר ממנה ישנם שני אשנבים לכיוון מערב. החרכים אמנם בנויים עם חלונות זכוכית צרים וכנראה שלא שימשו לצרכי ירי והגנה, אך עם זאת יכול להיות ששימשו לכך בייחוד בשל משטח הבטון העבה (כחצי מטר) מעליהם. גרם המדרגות עולה עד לפרוזדור המכיל דוד נירוסטה מרובע אשר ומתקן בנישה בדופן המזרחית, מצד ימין נמצא החדר בעל 2 חלונות מרובעים למזרח ולמערב. ומשמאל פתח  יציאה לגג התחנה ועמדת השמירה.

פתחי החלונות בקומת הביניים - משטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
פתחי החלונות בקומת הביניים – משטרת באטאני – צילום: אפי אליאן
דגם המדרגות במשטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
דגם המדרגות במשטרת באטאני – צילום: אפי אליאן
מיכל המים בקומה השניה וברז בתחתית - צילום: אפי אליאן
מיכל המים בקומה השניה וברז בתחתית – צילום: אפי אליאן
חדר מבצעי צםוני במשטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
חדר מבצעי צפוני במשטרת באטאני – צילום: אפי אליאן
מעמדת השמירה על גג התחנה למערב - צילום: אפי אליאן
מעמדת השמירה על גג התחנה למערב – צילום: אפי אליאן
מבנים נוספים שהיו מדרום - משטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
חדרים נוספים שהיו מדרום – משטרת באטאני – צילום: אפי אליאן
מעמדת הגג לעבר הכניסה לתחנה - צילום: אפי אליאן
מעמדת הגג לעבר הכניסה לתחנה – צילום: אפי אליאן
מבט מגג התחנה לחצר הפנימית משטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
מבט מגג התחנה לחצר הפנימית משטרת באטאני – צילום: אפי אליאן

כעת נרד למטה, נמשיך את החצר הפנימית של מבנה המשטרה, בסוף חדר הפנאי הצמוד לחדר היומנאי מימין (החדר עם המדרגות) ישנו פתח אשר בצדדיו חלונות מסורגים. משם נראה שני מבנים נוספים בחצר התחנה, ממול יהיה מבנה מקורה מעל הבאר ומשמאל לו, מבנה מוארך עם אשנבים גבוהים -מדובר במבנה האורווה.

פתח היציאה לחצר הפנימית - משטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
פתח היציאה לחצר הפנימית – משטרת באטאני – צילום: אפי אליאן
פתח היציאה לחצר הפנימית - משטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
פתח היציאה לחצר הפנימית – משטרת באטאני – צילום: אפי אליאן
כתובות על קירות המבנה במשטרת באטאני - אולי מכירים? - צילום: אפי אליאן
כתובות על קירות המבנה במשטרת באטאני – אולי מכירים? – צילום: אפי אליאן
הדופן הצפונית של משטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
הדופן הצפונית של משטרת באטאני – צילום: אפי אליאן
הדופן הצפון מערבית של משטרת באטאני מהחצר הפנימית - צילום: אפי אליאן
הדופן הצפון מערבית של משטרת באטאני מהחצר הפנימית – צילום: אפי אליאן

מבנה הבאר

מבנה הבאר נמצא צפונית למבנה תחנת המשטרה ולצד אורוות הסוסים. הבאר למיטב ידיעתנו כבר איננה פעילה וככל הנראה אף נסתמה במהלך השנים. מעל הבאר ישנו מבנה מקורה בנוי בטון.

מבנה הבאר במשטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
מבנה הבאר במשטרת באטאני מימין – צילום: אפי אליאן

מבנה אורוות הסוסים (המשטרה הרכובה)

כמו רוב תחנות המשטרה הבריטיות בארץ ישראל, גם במשטרת באטאני היתה אורוות סוסים מסודרת לטובת אכסון וטיפול הסוסים ששימשו לסיורים של השוטרים בגזרה. המבנה, די דומה לרוב אורוות הסוסים בתחנות המשטרה, לרבות מצודות הטיגארט ונראה שנבנו גם לפי אותו שרטוט. 

הכניסה לאורווה הינה דרך פתח בודד במרכז החזית של האורווה, האורווה הכילה שמונה תאים לאכסון סוסים. בכל תא בפינה היתה שוקת למזון ומים. רצפת האורווה פה נראה שהושחתה או התבלתה במהלך השנים. אך עם זאת בקיר ישנן טבעות הקשירה לסוסים. דבר מיוחד שנשאר עוד מאז שנות השלושים של המאה הקודמת. 

על דופן מבנה התחנה, אם נעמוד מולה – מצד שמאל, ישנו סולם לולאות פלדה (דומה מאוד לאלו שבמצודות הטיגארט) אשר מאפשרים הגעה לעמדת שמירה על גג האורווה. (לא טיפסנו) 

בבחינת מבנה האורווה נראה כי בחלונות של האורווה לא הותקנו סורגים כמו בתחנת המשטרה, להשערתי מאחר והסוסים הומתו עם סיום תקופת המנדט באורווה ומאחר ומדובר בשלב מעבר לשימוש בכלי רכב , הופסקה פעילות המשטרה הרכובה לאחר קום המדינה לפחות בתחנה זו. על כן לא קיימים אלו בה.

אורוות הסוסים במשטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
אורוות הסוסים במשטרת באטאני – צילום: אפי אליאן
אורוות הסוסים במשטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
אורוות הסוסים במשטרת באטאני – צילום: אפי אליאן
אורוות הסוסים במשטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
אורוות הסוסים במשטרת באטאני – צילום: אפי אליאן
אורוות הסוסים במשטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
אורוות הסוסים במשטרת באטאני – צילום: אפי אליאן
אורוות הסוסים במשטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
אורוות הסוסים במשטרת באטאני – צילום: אפי אליאן
טבעת קשירה לסוס באורוות משטרת באטאני - צילום: אפי אליאן
טבעת קשירה לסוס באורוות משטרת באטאני – צילום: אפי אליאן

בור ספיגה (זהירות)

בחצר הפנימית של המבנה בין מבנה המשטרה לאורווה ולמבנה הבאר, קיים במרכז בור ספיגה בריטי נפוץ. לפני מספר שנים תיעדתי את הבור שהיה עוד חשוף, לא בדקנו מה קורה איתו בשנים האחרונות, ייתכן ונסתם וגם ייתכן שלא. זהירות בעת ביקור במקום – על אחריותכם. 

בור ספיגה בריטי שכיח - צילום: אפי אליאן
בור ספיגה בריטי שכיח – צילום: אפי אליאן

סיכום הביקור

משטרת באטאני לפחות לי מהווה כנקודת הפתיחה לכל הפרויקט הזה. מבנה ישן שעורר את סקרנותי מילדות עוד בטרם הכרתי את התחום. המבנה עבר לא מעט תלאות ובמשך שנים רבות עבר על ידי ביקורים רבים מדי תקופות, מה שנתן לי את היכולת לראות את השינויים שחלו בו ובעיקר לרעה. 

אני עדיין אופטימי לגביה ואולי יום אחד עוד ישמרו את המבנה המיוחד. מדובר בשריד שנחשב אף יותר ישן (גם אם בכמה שנים בודדות) ממצודות הטיגארט הגדולות. ואם הטיגארטים נכנסים לתוכנית שימור, מה על מבנה ותיק ומקורי כזה?

למרות מספר ביקורים בוצעו על ידי במקום, בכל פעם גיליתי עוד ועוד פרטים שנעלמו מעיני בביקורים הקודמים, אני בטוח שיש עוד לא מעט חבוי שם. ! 

חשוב מאוד! 

אם החלטתם לגשת למקום בעצמכם ולהתרשם למרות הפירוט הרב בכתבה זו – על אחריותכם המלאה. אין בכתבה זו המלצה או הכוונה לבקר במקום באופן עצמאי ואין כותבי / צלמי / מתעדי היסטוריה על המפה אחראיים לכל מקרה או תאונה שתיגרם כתוצאה מביקור במקום המתועד. כל פעילות שתבצעו בנוגע להגעה / ביקור / טיפוס / עליה / ירידה / כניסה למבנה וכל פעולה אחרת הינה על אחריותכם המלאה.

מיקום תחנת המשטרה בעמוד ענן – לינק

בWAZE או גוגל מפות ניתן לחפש – משטרת באטאני.

 

9 מבקרים הגיבו עד כה ב - “תחנת המשטרה באטאני , בית הרוכבים והבאר (המשטרה הבריטית) – פרויקט טגארט

 1. האם יש לך מושג ופרטים על חדר האוכל במבנה? האם היה טבח במשטרה?

  1. היי ענבל,
   תודה על תגובתך והשאלה המצויינת.

   בכל תחנת משטרה בריטית, בין אם מדגם טיגארט או מהתחנות כמו זו בבטאני, אכן היה מטבח וסוג של חדר אוכל, לגבי טבח, אני משער שהיה כזה
   שכן היו מתקנים רבים שקשורים לתזונה , אפילו קנטינה (קיוסק או שק”ם במושגים של היום) , היתה קיימת בתחנות הגדולות יותר,

   חדר אוכל אכן היה ,בשרטוט הבא יש חדר mess, , שכאמור זה בתרגום לעברית חדר אוכל ׁ mess hall ובצמוד לו יש חדר נוסף המכונה COOK (בישול , אפייה וכו’)
   מה שמעניין שגם בתחנה “קטנה” כמו באטני, היה גם מטבח קטן ששימש את מגורי הקצין בצמוד לחדר המגורים LIVING ROOM.
   דגם תחנת משטרה בריטית דור ראשון (בצהוב)

   מבחינת תיעוד בכתובים טרם ראיתי התייחסות לאנשי התפעול של תחנות המשטרה, אך מכורך המציאות וקיומם של חדרים ייעודים לכך, חדר בישול, חדר אוכל, ניתן להבין שאכן היו כאלה בקרב מתפעלי התחנה.

 2. אם המבנה נמצא בין באר-טוביה לקרית מלאכי, אין לו קשר לבית דראס. המבנה הזה הוא פילבוקס מימי הבריטים שנקרא על ידי אנשי באר-טוביה “בית פומברובסקי,” על שם המשפחה שגרה שם בתקופת מלחמת השחרור. שדה התעופה נמצא דרומית לבאר-טוביה, בסמוך לחורבות המושבה, על יד מרכז המזון.

  1. מבנה תחנת המשטרה “באטאני” נמצא בחלקו המערבי של מושב באר טוביה לכיוון עזריקם. במקום היה בסיס צה”ל הקרוי בית דראס.
   לגבי הפילבוקס אותו את מתארת , ניתן לראות בכניסה מקרית מלאכי לבאר טוביה , בכניסה למושב מיד לאחר השער החשמלי.

 3. ממש מדהים אחד הצלמים המוכשרים שיש בארץ….תמונות מדהימות!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.