שלושה בני מיעוטים נתפסו בעת שוד עתיקות בחורבת שמריה

הדרך שפרצו השודדים לתוך בטן האדמה בחברת שמריה - צילום: רשות העתיקות

בליל יום שני האחרון התקיימה פעילות מבצעית של היחידה למניעת שוד עתיקות באיזור צומת גילת בנגב. פקחי היחידה הוזעקו לאיזור חורבת שמריה בעקבות מידע מודיעיני על שודדי עתיקות שמבצעים חפירות במקום. הפקחים שפשטו על המקום הצליחו לשים ידם על שלושה בני מיעוטים תושבי רהט אשר ביצעו חפירות תוך גרימת נזק חמור למקום. השלושה נעצרו ואתמול הוארך מעצרם שוב.

בלילה בין יום שני לשלישי ביצעו פקחי היחידה למניעת שוד עתיקות פעילות מבצעית סדירה באיזור הדרום, בעקבות מידע מודיעיני שהגיע למשרדי היחידה, הוזנקו הפקחים לאזור חורבת שמריה, לגביו התקבל מידע על נסיון חפירות וחיפושים אחרי עתיקות. 

הפקחים שהגיעו למקום לא התקשו למצוא את הפתח שפערו החשודים במקום ונכנסו אחריהם פנימה, לאחר מספר שניות הבחינו בשלושה בני מיעוטים המבצעים במקום חפירות אשר על פי החשד לשם ביצוע שוד פריטים מהתקופה הביזנטית והערבית הקדומה. 

השלושה נתפסו בתוך החורבה כשלצדם כלי עבודה רבים ששימשו אותם לחפירה ואף גנרטור , פטישי אויר (קונגו) גלאי מתכות ואף מערכת תאורה לתוך המערה. כל השלושה הוצאו ונעצרו במקום בידי הפקחים ולאחר מכן הועברו אחר כבוד לידי שוטרי משטרת ישראל. 

בחקירת סיפרו השלושה כי הגיעו למקום לאחר ששמעו שמועות רבות ביישוב מגוריהם רהט , כי במקום ישנם ממצאים רבים ואף מטמוני זהב וכי יש כאלו שאף מצאו כאלו בעבר בסביבת החורבה.  עוד ציינו החשודים כי החליטו לבצע את החפירות במקום לאחר ששמעו בתקשורת המקומית על אוצר הזהב שנמצא דרומית לקרית גת ולכן ביצעו את החפירות. 

הנזקים שביצעו השודדים בחורבת שמריה - צילום: רשות העתיקות
הנזקים שביצעו השודדים בחורבת שמריה – צילום: רשות העתיקות

פקחי היחידה למניעת שוד עתיקות נכנסו לאחר מספר שעות שוב לפתח החורבה, על מנת לאמוד את הנזקים שביצעו השלושה בעת חפירותיהם. גיא פיטוסי , ארכיאולוג שפיקד על המבצע בו נתפסו השלושה סיפר כי בעת כניסתם למקום מצאו בור מים עתיק, ובו ביצעו חציבות גסות תוך ריסוק דפנותיו וגרימת נזק בלתי הפיך לאתר הארכיאולוגי במקום. עוד ציין כי ידוע לו שזאת לא הפעם הראשונה בה מבצעים השלושה חפירות בלתי חוקיות באתרי עתיקות. 

מרשות העתיקות נמסר כי לאחרונה חלה עלייה משמעותית במקרי שוד עתיקות באיזור הדרום וציינו כי פעולה שכזאת תגרור מאסר של עד 5 שנות מאסר בפועל לעבריינים.

ואילו השודדים החשודים שנתפסו , הועברו לבית משפט השלום לשם דיון בעניינים ושופט בית המשפט האריך את מעצרם בארבעה ימים נוספים. 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.