רצפת הפסיפס מול חוף הים “הולידי אין” באשקלון

העיטורים בפסיפס הכנסייה באשקלון

מדי יום חולפים בסמוך אליו מאות כלי רכב. הפסיפס שוכב בצמוד לכביש הרחוב יקותיאל אדם באשקלון, אל מול מבנה בית המלון הולידי אין בעיר. המקום אמנם גודר בחומת אבנים נמוכה ונראה יחסית במצב סביר, אך מצב ההשתמרות היומיומי שלו לוקה בחסר. המקום עבר מספר פעמים השחתה ואם הדבר יימשך כך, הרי שאחת הכתובות היפות באשקלון תעלם מהעולם.

רצפת הפסיפס ברחוב יקוטיאל אדם באשקלון
רצפת הפסיפס ברחוב יקותיאל אדם באשקלון – צילום: אפי אליאן

מקור הפסיפס

הפסיפס הנמצא ברחוב יקותיאל אדם באשקלון, הינו השריד האחרון של כנסייה הוקמה במקום בין השנים 493 ו-499 לספירה, אך הפסיפס עצמו תוארך לשנה 597 לספירה, דהיינו הכניסה פעלה במקום כמאה שנים בטרם נבנתה רצפת הפסיפס. 

אך זה לא היה הגודל הכללי של הכנסייה, אלא אם כי שטח הפסיפס עצמו – המשתרע על שטח של כ-10 מטרים על 6 מטרים בסה”כ , היה רק החלק הצפוני של המבנה. כאמור – זה החלק היחידי שנותר מאותה כנסייה שנעלמה במהלך השנים עד לימינו. 

מה כתוב שם?

קצת קשה לנו להבין מה כתוב במשבצת המופיעה בתמונה הראשית, זאת לא סתם – אלא משום שמדובר בתכתובת שבוצעה באמצעות אותיות יווניות עתיקות. הכיתוב מופיע במרכז רצפת הפסיפס, כאשר אם מתייחסים למיקומו של הפסיפס ביחס למיקום הכנסייה עצמה, היה מדובר בדרך המובילה לתוך הכנסייה. 

הכתובת העיקרית במקום מפורשת אם מתייחסים באופן ישיר לאופן הבא: 

  • “בשנת 602 בחודש ארטמיוס אינדיקציה 8 בחסות הבישוף אנסטסיוס אהוב האל והקדוש ביותר, נעשתה כל עבודת הדיאקוניקון מן היסוד ורוצפה…”

כמובן שמדובר בתרגום ישיר ובחלקו מקוטע בגלל חוסרי אותיות שנגרמו בגלל נזקים במרוצת השנים. מסביב לפסיפס ישנם עיטורים יפיפיים של שריגי גפן העולים מתוך כד אמפורה. אותו כד אגב , כמעט ולא נראה משום שהרצפה התפרקה בחלקה המערבי. על פי הניתן להבין מהטקסט המתורגם שהמקום שופץ בתקופתו של הבישוף אנסטסיוס. מסביב לאותה משבצת טקסט בפסיפס, ישנם פסוקים שמקורם בתהילים ופירושם:

  • “ה’ רועי לא אחסר…” אשר נכתב במקור במזמור כ”ג, פסוק 1. 
  • “לביתך נאוה קודש ה’ לאורך ימים…” אשר נכתב בספר תהילים צ”ג פסוק ה. 

השימור במקום

הפסיפס נחשף אי שם בשנות השמונים המאוחרות, אז גודר באמצעות חומת אבנים בגובה של כ-40 ס”מ. ממזרח ישנה שכונת מגורים של בתים צמודים קרקע ומצד שני שוכן בית המלון הולידי אין. המקום אמנם לא חשוף באופן ישיר לעין המשוטטים במקום, אך למרבה הצער נופל לא מעט קורבן לוונדליזם והשחתה. 

הפסיפס עצמו נמצא מעט נמוך מגובה האדמה במקום, עצם הגידור שבוצע מסביבו כנראה נותן תחושה לצעירים שאפשרי לשבת בו ולבצע פעולות חברתיות כלשהן. משום כך ניכרים בפני הפסיפס חלקים שעברו שריפה – ככל הנראה מדורות לג בעומר או בכלל, סימני ניתוץ ונזקים שהזמן מותיר בכל מקום. הפסיפס עצמו כמעט ודהוי לגמרי. 

למרבה הצער המקום אינו מסומן ואין שלט העומד לצידו המסביר על המהות של המקום, אם גורם כלשהו שאחראי על התחום ירים את הכפפה ויציב שלט במקום, הסבירות שהמקום עצמו יקבל מעט מן הכבוד הראוי לו – גבוהה יותר. 

 

איך מגיעים לשם?

הפסיפס שוכן לצד הדרך של רחוב יקותיאל אדם באשקלון, זאת בקו ישיר מזרחית לבית המלון הולידי אין. אין אפשרות לבצע חניה בצד הכביש, לכן מומלץ להחנות את רכבכם בחניון הסמוך דרומית לכיכר הקרובה. 

למפת הכוונה למקום לחץ פה

גלריית תמונות מהמקום – צילום: אפי אליאן

 

 

 

 

9 מבקרים הגיבו עד כה ב - “רצפת הפסיפס מול חוף הים “הולידי אין” באשקלון

  1. שהיינו ילדים היינו עושים שם מדורות ליד המקום בתמונה

  2. אני מכירה את המקום שהיה עוד בהתחלת הדרך. היום המקום הרוס לגמרי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.