מערכת השקייה עתיקה נחשפה בעבודות רשות העתיקות ביבנה-ים

חלק מבני הנוער שביצעו את הנקיון וחשפו את המערכת העתיקה - צילום: יצחק מרמלשטיין

במהלך עבודות של רשות העתיקות בגן הלאומי חוף פלמחים , חשפו בני נוער בעת עבודות ניקוי מערכת השקייה כבת 1500 שנה שפעלה במקום

כתב: אפי אליאן | צילומים: יצחק מרמלשטיין

צילום אוירי של מערכת ההשקייה ביבנה - ים - צילום: יצחק מרמלשטיין
צילום אוירי של מערכת ההשקייה ביבנה – ים – צילום: יצחק מרמלשטיין

במהלך עבודות ניקוי שהתקיימו בגן הלאומי חוף פלמחים על ידי בני נוער , נחשפו שרידי מערכת השקייה עתיקה כבת 1500 שנה. את החשיפה ביצעו בני נוער אשר נמצאים בחופשת הקיץ מהלימודים והגיעו למקום כחלק ממיזם של המישלמה ליפו עם רשות העתיקות , זאת על מנת לשקם ולחפור אתרי עתיקות כחלק מאימוץ אתרים ברחבי הארץ. 

מערכת ההשקייה אמנם נחפרה ונחשפה בשנת 1996 – 1997 על ידי ד”ר איתן איילון מטעם רשות העתיקות , זאת ביצע כחלק ממחקר שערך מוזיאון ארץ ישראל על החקלאות העתיקה. במסגרת משלחת החפירות ביבנה – ים, בראשות פרופסור משה פישר מאוניברסיטת תל אביב. 

מאז החפירה, במשך שנים רבות הסתתרה המערכת המרשימה מעיני המבקרים במקום, זאת בשל גדילה של צמחייה עבה בשטח כולו.  רשות העתיקות החליטה להרים את הכפפה ובאמצעות סיוע בני נוער עובדים מטעם מישלמת יפו, חשפו מחדש את המערכת העתיקה ושיקמו אותה. 

מערכת ההשקייה שנחשפה ביבנה ים - צילום: יצחק מרמלשטיין
מערכת ההשקייה שנחשפה ביבנה ים – צילום: יצחק מרמלשטיין

בשיחה עם יצחק מרמלשטיין , ארכיאולוג נפת רחובות ברשות העתיקות מספר כי במסגרת שיקום האתר, הנוער חשף ונחשף בפעם הראשונה לדרכים בהם השיגו מים בעת העתיקה. הצעירים הביאו עימם משב רוח רענן לאתר, תרמו את תרומתם המשמעותית לחשיפת עברה של הארץ , הם עובדים היטב  , שואלים שאלות ואף לומדים על הממצאים המתגלים בחפירות.  מרמלשטיין הוסיף כי במהלך העבודה הם נוגעים בעבר ואף מתחברים אליו. כעת עם תום העבודה המבורכת והמאומצת של בני הנוער, יוכלו מבקרי החוף ליהנות ממראה מערכת השקיה מרשימה שעד כה היתה נסתרת מעיני הציבור. 

חלק מבני הנוער שביצעו את הנקיון וחשפו את המערכת העתיקה - צילום: יצחק מרמלשטיין
חלק מבני הנוער שביצעו את הנקיון וחשפו את המערכת העתיקה – צילום: יצחק מרמלשטיין

קצת על מערכת ההשקייה שנחשפה מחדש

מערכת ההשקיה שנחשפה בעבודת הניקוי של בני הנוער כוללת בין השאר גם באר , אשר עליה הותקנה שרשרת המכילה קנקני אנטליה , השרשרת עלתה וירדה עם הקנקנים לעומק הבאר באמצעות מערכת הנעה סיבובית שהיתה רתומה לבהמה שהלכה על מסלול הליכה מעגלי קבוע. לאחר שהקנקנים התמצאו , הם היו עולים מעלה ונשפכים אל בריכת אגירה עליונה בנויה היטב ומטויחת. אחרי כן היו הקנקנים הריקים יורדים מטה וחוזר חלילה.  

לאחר שהבריכה נתמלאה עד תום, הוזרמו המים דרך שני צינורות חרס לבריכות מטויחות קטנות יותר. בבדיקה של חוקרי רשות העתיקות , תוארך המתקן כולו לתקופה הביזנטית , אז נבנתה מערכת ההשקיה. עיקר הממצא כלל מטבעות רבים מהשנים 538-491 שנחשפו בסמוך לבריכה וקנקנים רבים שנמצאו מסביב למערכת ההשקיה. 

בתום התקופה הביזנטית, המערכת יצאה מכלל שימוש ונותרה בשיממונה עד שנחנכה מחדש בתקופה הממלוכית. 

בריכת האנטיליה המשוחזרת במושבה מזכרת בתיה
דוגמא לבריכת האנטיליה שנמצאה ביבנה ים , זו בתמונה הינה בריכת האנטיליה המשוחזרת במושבה מזכרת בתיה – צילום: אפי אליאן – ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת 2014

רשות העתיקות שמה לה למטרה לקרב את הציבור ובכלל את בני הנוער בפרט לשורשיהם ההיסטוריים. במהלך חופשת הקיץ מועסקים בני נוער רבים בחפירות ארכיאולוגיות בכל רחבי הארץ. בין השאר , עובדים בחפירות נערים ונערות בני 16 ומעלה, אשר נמצאים בחופשת הקיץ, תלמידים ממכינות קדם צבאיות ועוד. 

רשות העתיקות מזמינה את בני הנוער לפנות אליה כדרך אתר האינטרנט ולעבוד בעבודה בעלת משמעות אמיתית , חשובה , תורמת וכמובן בשכר הוגן. 

קישור הגעה למקום המסופר בכתבה – קישור למפה

2 מבקרים הגיבו עד כה ב - “מערכת השקייה עתיקה נחשפה בעבודות רשות העתיקות ביבנה-ים

 1. לכל הנוגעים בדבר שלום רב,

  שמי יצחק מרמלשטיין מחבר הידיעה על ניקוי מערכת ההשקיה ביבנה -ים. ראשית תודה רבה על שפרסמתם את הידיעה אך נפלה טעות בהעלאת הידיעה נכתב: “ארכיאולוג באיזור רחובות מטעם רשות העתיקות” בעוד שיש לשנות
  לארכיאולוג נפת רחובות ברשות העתיקות מרחב מרכז. תפקידי הוא ארכיאולוג הנפה.

  אודה להתייחסותכם,

  בברכה ותודה מראש,
  יצחק מרמלשטיין
  ארכיאולוג נפת רחובות, רשות העתיקות מרחב מרכז

מה דעתך על הפרסום שלנו? נשמח תשתפו אותנו!

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.