לפחות עשרה נספים מהטבח זוהו בפעילות רשות העתיקות לזיהוי ממצאים בשרידי יישובי העוטף

אנשי רשות העתיקות סורקים בית שרוף בעוטף ישראל - צילום: שי הלוי

במהלך השבועיים האחרונים התגייסו ארכיאולוגים של רשות העתיקות לסייע במאמצים הרבים לאתר שרידים של נספים ונעדרים בבתים ובמכוניות שנשרפו במהלך “השבת השחורה” של 7 באוקטובר. עבודתם המאומצת הביאה תוך זמן קצר יחסית לגילוי עשרות עדויות אנושיות נוספות. עד כה זוהו באופן וודאי בזכות פעילותם – לפחות עשרה נרצחים

כתב: אפי אליאן | צילומים: אסף פרץ, רשות העתיקות, שי הלוי, 

כתבת וידאו (לחצו על הווידאו להפעלה)

מחורבן הבית לפני 2,000 שנה לחורבן הבתים השרופים בעוטף ישראל. קבוצת ארכיאולוגים של רשות העתיקות התגייסו למאמץ החיפושים אחר נספים ונעדרים שנשרפו בטבח השבת השחורה ב-7 לאוקטובר. החיפושים של הקבוצה מתבצעים בבתי המגורים ובמכוניות שהועלו באש על יושביהם. 

הארכיאולוגים המשתתפים במאמצי האיתור והזיהוי גילו עד כה עשרות עדויות אנושיות נוספות. מתוך אלה, זוהו באופן וודאי לפחות עשרה מקורבנות הטבח.

הארכיאולוגים נקראו למשימה על ידי אל”מ במיל’ יוסי כהן, מפקד מכלול “עבודת קודש” באוגדת עזה יחד עם רס”ן הרב שלמה חזות אף הוא מאוגדת עזה. הארכיאולוגים השתמשו במיומנות ובידע שרכשו בעת שחקרו ממצאי שריפות וחורבן קדומים, והצליחו לאתר עשרות עדויות אנושיות. כעת מקווים כאי אלו יעניקו ודאות למשפחות האבלות אשר נותרו עם סימני שאלה באשר לגורל יקיריהן.

ארכיאולוגי רשות העתיקות מחפשים אחר שרידים בעוטף ישראל - צילום: אסף פרץ
ארכיאולוגי רשות העתיקות מחפשים אחר שרידים בעוטף ישראל – צילום: אסף פרץ

במהלך השבועיים האחרונים סרקו הארכיאולוגים כמויות עצומות של אפר בבתים השרופים בהם נרצחו משפחות בקיבוץ בארי, כפר עזה וניר עוז. כמו כן סרקו הארכיאולוגים את תכולת הרכבים מהמסיבה ברעים.

בתחילת הפעילות, החוקרים חולקו לצוותים בין הזירות השונות, בשלב זה, נקראו לחפש אחר עדויות לנעדרים אשר היה לגביהם מידע כי היו נמצאים בבתים במהלך הטבח. לאחר זמן מה ראו כי הידע הארכיאולוגי מאפשר זיהוי של שרידים נוספים אשר לא הצליחו לאתר קודם לכן, לכן הוחלט להרכיב את פעילות רשות העתיקות לכלל הזירות השרופות בבתים, המחסנים ואף לרכבים השרופים. 

בשיחיה עם החוקרים סיפרו כי שיטות העבודה הארכיאולוגיות הן בסופו של דבר אותן שיטות. אך ההבדל המהותי שעד כה חיפשו ממצאי חורבן אשר התחולל לפני כ-2,000 שנה והפעם, מדובר באירוע קורע לב ובלתי נתפס. זה לבצע את המשימה הנוכחית במטרה לחפש עדויות לאחים שלנו בעוטף. 

עד כה, עבודתם של הארכיאולוגים הביאה לזיהוי ודאי של לפחות עשרה נספים אשר נחשבו עד כה לנעדרים. חלקם כבר הובאו לקבורה, שאר העדויות הועברו לבחינה במחנה שורה. 

בשיחה עם אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות אומר: עם כל הקושי והאתגר הרגשי העצום, התקווה שלנו היא לייצר וודאות עבור כמה שיותר משפחות באשר לגורל יקיריהן. אני מצדיע לארכיאולוגים שלנו, על ההירתמות המידית והלא מובנת מאליה למשימה קשה זו. זוהי זכות לצד אחריות עצומה, שהם מבצעים בחרדת קודש. 

רשות העתיקות מגויסת למערכה גם בפעילות החינוכית שלה. במהלך ימים אלה מעבירה רשות העתיקות, יחד עם משרד המורשת, פעילות הפגה בעשרות בתי מלון ברחבי הארץ, אליהם פונו משפחות.

 

 

מה דעתך על הפרסום שלנו? נשמח תשתפו אותנו!

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.