נחנך גן קברי הסנהדרין לאחר שיקום ושימורו בידי רשות העתיקות

חזית מערכת הקבורה המפוארת לפני עבודות השימור. צילום: אדר' מאיה עובדיה

שוקם ושומר גן קברי הסנהדרין בירושלים לאחר שנים רבות של הזנחה. הגן – הממוקם בלב שכונת סנהדריה שבירושלים , טופל בידי מומחי רשות העתיקות וכעת ניתן להנות ממלוא הדרו אשר היה חבוי במשך שנים תחת ההזנחה הרבה. 

כתב: אפי אליאן | צילום: ששון תירם, יולי שוורץ , אדר’ מאיה עובדיה , EYECON , ארכיון בנק ישראל. 

תמונות גן הסנהדרין. צילומים: יולי שוורץ
תמונות גן הסנהדרין. צילומים: יולי שוורץ

כתבת וידאו: 

נחנך מחדש לאחר שנים רבות של הזנחה – גן הסנהדרין המחודש בירושלים. 28 דונמים של פנאי , בילוי וכמובן היסטוריה ונכסי מורשת נדירים.

מדובר בפארק הרובעי השני שנחנך עד כה בעיר ירושלים, הגן ישרת את תושבי השכונות: סנהדריה, רמת אשכול , שמואל הנביא, מעלות דפנה וכמובן את תושבי העיר והתיירים המבקרים בה. 

תמונות גן הסנהדרין. צילומים: יולי שוורץ
תמונות גן הסנהדרין. צילומים: יולי שוורץ

בירושלים נחנך גן סנהדרין, פארק רובעי נוסף בשטח המתפרס על כ-28 דונמים. מדובר בפארק השני מסוגו מתוך ארבעה פארקים רובעים המוקמים בירושלים במסגרת שיתוף פעולה בין העירייה והמדינה ובלב המרקם העירוני. הגן פותח על ידי הרשות לפיתוח ירושלים, משרד ירושלים ומורשת יחד עם עיריית ירושלים באמצעות חברת מוריה ורשות העתיקות. 

בטקס חנוכת הפארק נכחו כל השותפים אשר היו פעילים בפיתוח הפארק, בין הנוכחים: שר ירושלים ומורשת זאב אלקין, ראש עיריית ירושלים ניר ברקת. מנכ”ל הרשות לפיתוח ירושלים אייל חיימובסקי , מנכ”ל חברת מוריה – דורון נויוירט וארכיאולוג מטעם רשות העתיקות במרחב ירושלים – ד”ר יובל ברוך. 

שר ירושלים ומורשת, חה"כ זאב אלקין, ראש העיר ירושלים, ניר ברקת וחברי מועצת העיר בטקס חנוכת גן הסנהדרין מיום ה' האחרון. צילום: ששון תירם
שר ירושלים ומורשת, חה”כ זאב אלקין, ראש העיר ירושלים, ניר ברקת וחברי מועצת העיר בטקס חנוכת גן הסנהדרין מיום ה’ האחרון. צילום: ששון תירם

הגן שומר ושוקם מחדש לאחר שמרחבים ירוקים ציבוריים הפכו בעשור האחרון לחלק בלתי נפרד מהסטנדרטים העירוניים ומצרך בסיסי במקרב התושבות והתושבים בעיר. במהלך השנים האחרונות לקחו הרשות לפיתוח ירושלים ועיריית ירושלים את הסטנדרט הירוק צעד אחד קדימה אל שכונות העיר הותיקות, אשר מאופיינות במחסור בשטחים ירוקים מפותחים ביחד לצפיפות המגורים בהן. הצעד האמור עלה לשותפים בפעילות בסכום אדיר של כ-40 מליון שקלים! אשר בהם מוקמים פארקים מוריקים בשכונות השונות בעיר על מנת לשדרג את רמת החיים של תושבות ותושבי העיר ירושלים. 

גן הסנהדרין , אחד מאותם רביעיית הגנים שנבחרו לשיקום והקמה בעיר, היו בבסיס תוכנית המתאר שיצרה עיריית ירושלים. בתוכנית המתאר הוצב מערך השטחים הפתוחים כנדבך מרכזי. התכנית הגדירה את מפת השטחים הפתוחים וייעדה לכל קבוצת שכונות שטח פתוח – אשר ישמש כפארק רובעי. הפארקים הרובעים מוקמו ואותרו כך שלתושב תהיה גישה אליהם במרחק מקסימלי של כ-10 דקות נסיעה בממוצע. 

בטקס חנוכת גן הסנהדרין צילום: ששון תירם
בטקס חנוכת גן הסנהדרין צילום: ששון תירם
תמונות גן הסנהדרין. צילומים: יולי שוורץ
תמונות גן הסנהדרין. צילומים: יולי שוורץ

על גן הסנהדרין: 

הגן האמור , כמו גם שכונת סנהדריה אשר בה הוא נטעו, נוסד סביב מערכות קבורה מפוארות. כל כולן מזוהות כמערכות קבורה יהודיות מתקופת ימי בית שני. חלק מהמערכות המצויות בשטח נחשבות מפוארות יותר מהסמוכות ואלו בעלות חצרות רחבות ידיים ובעלות חזיתות מעוטרות. עיטורים אלו הם בין הדוגמאות המפוארות הקיימות מהאומנות היהודית מימי בית שני. המערכת המרכזית מבין המערכות – ואולי אף נחשבות המפוארת ביותר מכילה בתוכה 70 כוכים כמספר חברי הסנהדרין. עניין זה – הוא שהביא לכך שהמערה מכונה בשם “קברי הסנהדרין” , כינוי שבסופו של דבר דבק כשם השכונה שנבנתה סביב גן מערכות הקבורה. 

חזית מערכת הקבורה המפוארת אחרי עבודות השימור. צילום: אדר' מאיה עובדיה
חזית מערכת הקבורה המפוארת אחרי עבודות השימור. צילום: אדר’ מאיה עובדיה

את עבודות השיקום והשימור בגן , כחלק מפיתוח הפארק כולו , ביצע מנהל השימור של רשות העתיקות. בין השאר עברו חזיתות המערות והחללים החצובים בסלע תהליכי שימור מתקדמים של ניקוי מכני , הסרת כתמי פיח ואף גרפיטי שרוסס בפארק. כחלק מהשימור והחידוש בוצע ייצוב וניקוי האבנים תוך שימור והדגשות העיטורים לשם שמירתם לעוד שנים רבות. במקום בוצע גם תכנון אשר משלב את הממצאים הארכיאולוגים בחווית הבילוי ובמסלולי הביקור בגן הציבורי המתחדש. 

תמונות גן הסנהדרין. צילומים: יולי שוורץ
תמונות גן הסנהדרין. צילומים: יולי שוורץ

שר ירושלים ומורשת – חבר הכנסת זאב אלקין אשר הגיע לטקס הפתיחה של הגן מסר כי “השילוב בין אתר ארכיאולוגי היסטוריה לבין שטחי פנאי ירושלים עבור תושבי השכונה הוא משימה לא פשוטה אך מהווה שילוב מעניין מאוד. אני נרגש לראות מאות מילדי השכונה נהנים מהגן שנוצר תוך שימור מערות הקבורה של הסנהדרין הנמצאות בגן. אני מברך על ההצלחה בשמירה על אופי האזור הכל כך מיוחד הזה. עבודה רבה הושקעה בגן הסנהדרין נראית היטב לעין וקוצרת היום את פירותיה. 

תמונות גן הסנהדרין. צילומים: יולי שוורץ
תמונות גן הסנהדרין. צילומים: יולי שוורץ

ראש עיריית ירושלים – ניר ברקת אמר בטקס כי “אנחנו גאים להמשיך לחנוך ולשפץ כל העת פארקים וגני שעשועים לרווחת תושבי ירושלים. בשנים האחרונות הוקמו ושופצו למעלה מ-200 גינות ברחבי העיר. בגינות השונות הקמנו – בריכה אקולוגית , מסלולי אופניים אתגריים , רחבות משחק מוצלות, גינות קהילתיות, שולחנות פיקניק , איזורי ישיבה, מדשאות , אמפיתאטרון פתוח , גינות כלבים ושבילי טיול אשר מכל אלו נהנים תושבי השכונות השונות. זוהי מהפכת גבי המשחקים הנמשכת בכל רחבי העיר. אנו ממשיכים כל העת לפתח את העיר ולהשקיע בסביבה הקרובה לבית למען שיפור איכות החיים בשכונות ולהפוך את ירושלים לעיר אטרקטיבית ומובילה. 

אייל חיימובסקי – מנכ”ל הרשות לפיתוח ירושלים הוסיף על הגן המחודש: בדיקות ומחקרים שנעשו לאורך השנים, הראו וממשיכים להצביע בברור, ששטחים ירוקים מפותחים לפנאי ולמשחק הם בראש מעייניהם וסדר עדיפויותיהם של תושבי העיר ירושלים. בשילוב כוחות עירוני וממשלתי מובילה ירושלים מהפכה ירוקה לא רק בשטחים העוטפים את העיר אלא גם בלב שכונותיה הוותיקות. מדובר באתגר ראשון במעלה בעיר ותיקה וזרועת אתרי היסטוריה ומורשת כירושלים.”

ד”ר יובל ברוך, ארכיאולוג מרחב ירושלים: גן הסנהדרין מקבל כעת את הכבוד הראוי לו כאתר בעל ערך ארכיאולוגי והסטורי ראשון במעלה, הדומה בחשיבותו לגנים לאומיים מתק’ בית שני, דוגמת בית שערים.  חשיבות הגן באה לידי ביטוי כבר לאחר מלחמת השחרור, אז היה מהפארקים מהראשונים שנבנו בירושלים לאחר המלחמה. עד למלחמת ששת הימים, היווה גן הסנהדרין את אחד ממוקדי התיירות והביקור המרכזיים בעיר. תמונת החזית המרשימה של מערכת הקברים היהודית שבו אף הופיעה על גבי שטר חצי הלירה של השנים ההן. במהלך השנים, האתר והמערות שבו סבלו מהזנחה וחלקם אף הושחת. לפני כעשור רשות העתיקות יזמה, ביחד עם שותפיה בעיריית ירושלים ובהרל”י, את שיקום המערות ושימורן. רשות העתיקות מקווה כי כתוצאה מפעולה זו, שנעשתה על ידי צוות משמרים מקצועי מטעמה, יתאפשר כעת לתושבי השכונה ולמבקרים בגן ליהנות משכיות חמד אלה, ודרך הביקור במקום ללמוד ולהכיר את שרידי עברה המפוארים של העיר”.

מנכ”ל חברת מוריה, דורון נויוירט: גן הסנהדרין שימש עד היום כשטח עם מורשת היסטורית אך לא טופח במשך שנים רבות, חברת מוריה תכננה ופיתחה את הפארק וכיום הגן שהיה מוזנח הפך לפנינת חמד חדשה , נוספת בעיר לרווחת תושבי השכונות הקרובות ולכלל תושבי העיר. בשטח הפארק  הוספנו צמחייה, שבילים להולכי רגל, תאורה , ספסלים , מעבר לניקוז מי גשמים והקמנו מתקני משחקים מעץ בפעם הראשונה בכל ירושלים, המתקן שהוקם הוא הראשון מסוגו בארץ וכבר יש לו הצלחה גדולה . אנו מאחלים לתושבי העיר הנאה רבה מהגן”.

תמונת מערכת הקבורה העתיקה והמפוארת בגן הסנהדרין התנוססה על שטר חצי הלירה הישראלית. קרדיט: בנק ישראל
תמונת מערכת הקבורה העתיקה והמפוארת בגן הסנהדרין התנוססה על שטר חצי הלירה הישראלית. קרדיט: בנק ישראל
חזית מערכת הקבורה המפוארת לפני עבודות השימור. צילום: אדר' מאיה עובדיה
חזית מערכת הקבורה המפוארת לפני עבודות השימור. צילום: אדר’ מאיה עובדיה

אלה הם הפארקים הרובעיים הפתוחים כעת לציבור הרחב:

 

  • פארק גוננים (21 דונם) בקרבת השכונות: קטמונים, קריית חיים, בית צפפא ואזור התעשייה תלפיות.
  • גן סנהדרין – (28 דונם) בקרבת השכונות החרדיות: סנהדריה, שמואל הנביא, רמת אשכול, מעלות דפנה.

גן רוקפלר – (כ-10 דונם) בקרבת השכונות במזרח העיר. – גן רוקפלר בביצוע וטרם נפתח לציבור

מה דעתך על הפרסום שלנו? נשמח תשתפו אותנו!

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.