פגיון נחושת וכלי אגירה בני 4500 שנה נחשפו ליד עראבה

הממצאים בני ה-4500 שנה - צילום: ניר דיסטלפלד

תושב כפר עראבה הפגין אזרחות טובה כאשר מצא כלי אגירה עתיקים ובניהם פגיון נחושת נדיר. החפצים אותרו בצלע הר הצמודה לדרך בה מתקיימות עבודות עפר וסלילה. החפצים נאספו על ידיו לביתו ולאחר מכן עדכן את רשות העתיקות אשר קיבלו מידיו את הממצאים הייחודים.

כתב: אפי אליאן | צילומים: ניר דיסטלפלד 

אחמד נסאר יאסין והכלים שמצא בעראבה - צילום: ניר דיסטלפלד
אחמד נסאר יאסין והכלים שמצא בעראבה – צילום: ניר דיסטלפלד

וידאו

תושב הכפר עראבה חשף להב עשוי נחושת אשר היה חלק מפגיון ובנוסף מספר כלי אגירה המתוארכים כבני 4,500 שנה. החפצים נאספו על ידו והועברו לארכאולוגי רשות העתיקות. 

רשות העתיקות: במציאת הפריטים ניתן לומר כי נמצאה עדות לתקופה אשר לא היתה ידועה עד כה באזור זה. המוצא יקבל מרשות העתיקות תעודה בעבור אזרחותו הטובה. 

אחמד נסאר יאסין והממצאים בני ה-4500 שנה - צילום: ניר דיסטלפלד
אחמד נסאר יאסין והממצאים בני ה-4500 שנה – צילום: ניר דיסטלפלד

את מציאת הפריטים הנדירים ביצע אחמד נסאר יאסין, תושב כפר עראבה  במהלך סוף השבוע עבר על דרך עפר העוברת מעל קו בתי הכפר, זאת כחלק מעבודתו כחשמלאי. במהלך המעבר במקום הבחין בצורה חריגה של צלע הר צמוד. כאשר עצר לבחון את הנמצא, הבחין כי באזור הסלע שהתפורר נחשפו כלים בעלי מראה עתיק. 

מאחר וחשש שהכלים עשויים להינזק כאשר עומדים חשופים בשטח, אסף אותם לביתו בזהירות ופנה לאנשי רשות העתיקות. 

המקום בו נמצאו הפריטים העתיקים - צילום: ניר דיסטלפלד
המקום בו נמצאו הפריטים העתיקים – צילום: ניר דיסטלפלד

לביתו של אחמד נאסר יאסין הגיע ניר דיסטלפלד מהיחידה למניעת שוד ברשות העתיקות וזה נפגש עימו וקיבל מידיו את הממצאים המיוחדים. לדברי ניר הכלים נחשפו ככל הנראה מפגיעה ישנה של כלי מכאני בדופן מערת קבורה עתיקה החבויה במקום. 

על פי בחינת הממצאים עולה כי מדובר בכלי מנחה אשר מתוארכים לתקופת הברונזה הביינימית (לפני כ-4500 שנה) אשר הוכנסו למערה יחד עם המתים אשר נטמנו בה. מדובר במנהג אשר לפי אמונתם היו אמורים “לסייע” ו”ילוו” את המתים גם בעולם הבא. מדובר במנהג מאוד אופייני בתקופה זו. 

הכלים שנמצאו על ידי אחמד הינם קנקני אחסון ואגירה, כמו כן גם נמצא כלי למזיגה. מתאר הכלים שנחשפו הינו עגלגל – דבר המאפיין את כלי החרס הצפוניים של אותה תקופה. ביחד עם כלי החרס נמצא במקום גם להב של פגיון העשוי נחושת, להב שהיה מחובר בעבר לידית עץ באמצעות מסמרות. לדברי ניר מדובר בכלי נשק האופייני לתקופה ולרוב היה גם מקובל לצרף את כלי הלחימה לקברם של בעליו המתים. 

הממצאים בני ה-4500 שנה - צילום: ניר דיסטלפלד
הממצאים בני ה-4500 שנה – צילום: ניר דיסטלפלד

באשר להתנהלותו של אחמד – מוצא הפריטים, מציין דיסטלפלד כי המוצא הפגין אזרחות טובה מהמעלה הראשונה כאשר מצא את הממצאים ודאג להעבירם לרשות העתיקות. על כך יקבל מאיתנו תעודת הוקרה. 

כאשר נפגש ניר עם אחמד, סיפר לו כי אמרו עליו שהוא פראייר שמסר את הפריטים למדינה, אך הוא בחר ללכת בדרך הנכונה והמצופה מכל אזרח שומר חוק. אחמד הבין כי אין מדובר ברכוש פרטי שלו אלא במורשת השייכת לכלל הציבור וזו אמורה להגיע לגורמים המקצועיים אשר אמונים על הטיפול בעתיקות. 

אחמד נסאר יאסין והכלים שמצא בעראבה - צילום: ניר דיסטלפלד
אחמד נסאר יאסין והכלים שמצא בעראבה – צילום: ניר דיסטלפלד

עוד מוסיף ניר כי מערת הקבורה אשר נמצאה על ידי אחמד חשפה בפנינו תקופה אשר לא היתה מוכרת עד כה במחקר של האזור המדובר. בעת החלטתו האחראית תרם לפאזל הארכיאולוגי של ארץ ישראל. אם ראש המועצה יהיה מעוניין להקים תצוגה ארכאולוגית בכפר, נשמח להציג את הכלים בעראבה, זאת על מנת שהציבור יוכל להכיר וללמוד את ההיסטוריה של המקום. כמו כן מציין ניר כי הדבר הנכון ביותר לעשות במקרה של מציאת עתיקות הוא ליצור קשר מיידי עם פקחי רשות העתיקות על מנת שיתעדו את הממצאים עוד שהם נמצאים בשטח.