חוליית שודדי עתיקות נתפסה כאשר חיפשה אחר אוצר בחורבת מארבים

פתח המערה בחורבת מארבים. צילום אמיל אלג'ם

חוליית שודדי עתיקות נתפסו על ידי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, כשהם חופרים לתוך באר עות’מנית שבחורבת מארבים בצמוד לבית הקברות של רהט. הסיבה לפעילות החוליה – אגדה שמסתובבת באזור על אוצר חבוי שנקבר במקום. החשודים נתפסו והועברו לחקירה בתחנת משטרת רהט.

כתב: אפי אליאן | צילומים: אמיל אלג’ם | וידאו: אמיל אלג’ם

כתבת וידאו (לחצו להפעלה) 

נראה כי השודדים חיפשו בבאר אומר, וזאת על פי אגדה בדואית דרומית. אחד מהחשודים שנתפסו הינו “שודד חוזר” , אשר נתפס כבר בעבר ונשפט למעצר על תנאי

מפקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות תפסו “על חם” חוליה של שלושה שודדי עתיקות, בזמן שחפרו לתוך באר עות’מנית הסמוכה לבית הקברות של העיר רהט. החפירות שביצעו החשודים, גרמו להרס בלתי הפיך של שכבדות קדומות. על פי החשד עולה, כי חברי החוליה חיפשו אחר אוצר חבוי, אשר על פי אגדה המסתובבת בדרום – נקבר בתוך באר הממוקמת בתוך מערה.

החוליה נתפסה באתר עתיקות הקרוי “חורבת מארבים”. באתר זה, עתיקות רבות מהתקופה הרומית, התקופה הביזנטית, התקופה המוסלמית הקדומה ואף התקופה העותמאנית. האתר נמצא תחת מעקב ארוך טווח של רשות העתיקות. 

חורבת מארבים. צילום אוירי-אמיל אלג'ם
חורבת מארבים. צילום אוירי-אמיל אלג’ם

ביום התפיסה, בשעות הערב המוקדמות זוהו מספר חשודים כשהם מגיעים לאתר העתיק ונכנסים אל תוך המערה בה באר המים החצובה. מפקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות מיהרו למקום והתגנבו לכיוון החשודים, תוך שהם חומקים מתצפיתנים של החוליה והגיעו לפתח המערה, שם ראו את החשודים חופרים באתר העתיקות המוכרז ולכדו אותם. 

תפיסת השודדים הלילית. צילום היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות
תפיסת השודדים הלילית. צילום היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

החשודים שנתפסו, צעירים בשנות העשרים לחייהם נעצרו בשטח ונלקחו בסיוע שוטרי משמר הגבול וסיירי הבטחון לחקירה בתחנת משטרת רהט. שם נחקרו במהלך הלילה. בעת חקירת החשודים נמצא כי אחד מחברי החוליה כבר נתפס בעבר ואף הורשע בעבירה זהה בשנת 2020. כנגד החשוד עומד עונש מותנה של חצי שנת מאסר וקנס בסכום של 30000 ש”ח. 

בשיחה עם אלי אסקוזידו – מנהל רשות העתיקות מספר: עם סיום הקיץ והחום שאיתו, אנו רואים עליה בתופעת שוד העתיקות בשטח. מפקחי רשות העתיקות נאבקים מדי יום ולילה בתופעת שוד העתיקות. שודדי העתיקות תולשים את הממצאים הקדומים מסיפורם ההיסטורי בעבור בצע כסף ובכך, פוגעים במורשת של כולנו. 

שברי ממצאים קדומים שהתגלו במערה. צילום אמיל אלג'ם
שברי ממצאים קדומים שהתגלו במערה. צילום אמיל אלג’ם
פקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות מוציא מהבאר מקוש חפירה שהשאירו השודדים. צילום אמיל אלג'ם
פקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות מוציא מהבאר מכוש חפירה שהשאירו השודדים. צילום אמיל אלג’ם

אמיר גנור – מנהל היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות אומר: חשוב שהציבור ידע לשמועה על הימצאות אומר בדרום אין כל בסיס ארכיאולוגי או היסטורי. אוצר כמובן שלא נמצא עד כה, אך לאתרים הארכיאולוגים נגרם נזק בלתי הפיך. 

מרשות העתיקות נמסר שפגיעה באתר עתיקות הינה עבירה פלילית חמורה, אשר העונש הקבוע בחוק בגינה הוא עד חמש שנות מאסר. 

פתח המערה בחורבת מארבים. צילום אמיל אלג'ם
פתח המערה בחורבת מארבים. צילום אמיל אלג’ם
שברי חרסים עתיקים שהתגלו במערה. צילום אמיל אלג'ם
שברי חרסים עתיקים שהתגלו במערה. צילום אמיל אלג’ם