כתובת יוונית בנוסח “כריסטוס, שנולד ממריה” נחשפה בעמק יזרעאל

הכתובת העתיקה, שימשה במקור כחלק ממשקוף של דלת כנסיה המתוארכת לתקופה הביזנטית. הממצא התגלה במהלך חפירה לצורך סלילת כביש פנימי בכפר טייבה שבעמק יזרעאל.

כתב: אפי אליאן | צילומים: צחי לאנג , רשות העתיקות , ארכיון היסטוריה על המפה 

הכתובת "כריסטוס שנולד ממריה". צילום: צחי לאנג, רשות העתיקות
הכתובת “כריסטוס שנולד ממריה”. צילום: צחי לאנג, רשות העתיקות

במהלך חפירה ארכיאולוגית שביצעה רשות העתיקות בתחומי הכפר טייבה שבעמק יזרעאל, נמצאה כתובת הקדשה לישוע, בנה של מריה.
הכתובת שנמצאה, היתה על פי הממצאים שייכת לדלת משקוף של כנסייה בתקופה הביזנטית (המאה החמישית לספירה הנוצרית) ונחרתה בשפה היוונית על אבן.
על פי הנראה הכתובת נמצאה שהיא משולבת בשימוש חוזר כחלק מאחד מקירותיו של מבנה מפואר המתוארך לתקופה הביזנטית,
או אפילו התקופה הערבית הקדומה. במבנה מפואר זה נחשפו עד כה שני חדרים בעלי רצפת פסיפס מעניינת עם עיטור גאומטרי. 

המבנה המפואר שבו שולבה הכתובת בשימוש חוזר. צילום: צחי לאנג
המבנה המפואר שבו שולבה הכתובת בשימוש חוזר. צילום: צחי לאנג

הכתובת היוונית התגלתה במהלך חפירה ארכיאולוגית המנוהלת על ידי צחי לאנג יחד עם קוג’אן חאקו מרשות העתיקות, זאת כחלק מעבודות מוקדמות לפני סלילת כביש פנימי בישוב. כחלק ממדיניותה של רשות העתיקות לקירוב האזרחים לארכאולוגיה, הוזמנו להשתתף בחפירה המדוברת חניכי המכינות הקדם-צבאיות הרדוף וחנתון, תלמידים מבית הספר “דמוקרטי בעמק” וכן מתנדבים ועובדים נוספים מהקהילה המקומית. 

בשיחה עם ד”ר לאה די-סגני, מומחית לכתובות יווניות עתיקות מהמכון לארכאולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים מספרת שכאשר פענחה את הכתובת, ראתה כי מדובר בכתובת הקדשה שנחרתה בעת יציקת יסודות הכנסייה. בכתובת נכתב: 

כריסטוס שנולד ממריה. מפעל זה של ]תאודו[סיוס הבישוף ירא האל והחסיד ביותר ושל ת]ומא[ השפל, נבנה מהיסודות — הנכנס יתפלל למענם…” 

לדבריה של די-סגני, הנוסחה “כריסטוס שנולד ממריה” נועדה להגן על הקוראים אותה מעין הרע. כתובת זו היתה נפוצה בתחילת כתובות ומסמכים בני התקופה. “כריסטוס” – בתרגום מיוונית – “משיח”, היה כינויו של ישוע. עוד מוסיפה די-סגני כי הכתובת מזמינה את הבאים לשערי המקום ומברכת אותם. כך ניתן לדעת שמדובר בכנסיה ולא במנזר, בעוד שכנסייה ברכה על כניסת מאמינים בשעריה, במנזרים נמנעו מלעשות כך. 

חניכי מכינת חנתון שהשתתפו בחפירה. צילום: עינת עמבר-ערמון
חניכי מכינת חנתון שהשתתפו בחפירה. צילום: עינת עמבר-ערמון

באשר לתאוגוסיוס, זה המוזכר גם כן בכתובת כמי שהיה אחראי על יסוד המבנה, מדובר באחד מהבישופים הראשונים המוכרים בנצרות. על פי ההיסטוריה הנ”ל שימש כארכיבישוף האזורי – למעשה הסמכות הדתית העליונה של מיטרופוליט בית שאן, כאשר טייבה בעמק הייתה חלק מהגזרה שלו. 

באשר לכך מספר ד”ר וואליד אטרש מרשות העתיקות כי מדובר בעדות הראשונה לכנסייה מהתקופה הביזנטית בטייבה. עדות זו מצטרפת לעדויות נוספות לפעילותם של תושבים נוצרים באזור.  נציין שבאזור זה נחשפו בסמוך שרידים של כנסיה מהתקופה הצלבנית ואף לאחרונה התגלה על ידי נורית פייג מרשות העתיקות וד”ר מוטי אביעם ממכללת כנרת בכפר כמא שרידי מנזר אשר היה מאותה סדרה של מנזרים הכפופים למיטרופוליט של בית שאן. 

מבט לעיר מאחורי האמפי תאטרון בתל בית שאן
תל בית שאן – צילום: אפי אליאן (ארכיון היסטוריה על המפה)

לסיום מציינים מנהלי החפירה – צחי לאנג וקוג’אן חאכו – בחפירה זו התגלו ממצאים ממגוון תקופות נוספות, כל ממצאים אלה שופכים אור על רצף ההתיישבות הארוך בטייבה שבעמק ועל מעמדה בקרב יישובי האזור לאורך התקופות. 

עבודות בחפירה. צילום: עינת עמבר-ערמון
עבודות בחפירה. צילום: עינת עמבר-ערמון