הפתעה מתקופת מלחמת העולם הראשונה התגלתה בירושלים

ההפתעה ההיסטורית הגיעה בצורת רימון יד בריטי שהיה בשימוש בעת תקופת מלחמת העולם הראשונה. הרימון אותר בתוך בור מים עתיק במהלך העבודות. חבלני משטרה שהגיעו למקום ביצעו פיצוץ מבוקר של הממצא הותיק

כתב: אפי אליאן | צילומים: אוסקר בחרנו , רשות העתיקות , ארכיון היסטוריה על המפה 

רימון היד כפי שהתגלה באתר - צילום: אוסקר בחרנו
רימון היד כפי שהתגלה באתר – צילום: אוסקר בחרנו

סוג של דרישת שלום מתקופת המלחמת הראשונה מתוך בור מים עתיק בגן סאקר שבירושלים.  במהלך עבודות שדרוג שמתבצעות בתקופה האחרונה, נחשף רימון יד בריטי בתוך בור מים עתיק. מי שגילה את רימון היה אוסקר בחרנו, מנהל החפירה הארכיאולוגית בשטח הגן מטעם רשות העתיקות. עם מציאת הרימון על ידי אוסקר, הופסקו העבודות במיידית בכלל האתר ולמקום הגיעו חבלני משטרת ישראל אשר בודדו את הרימון וביצעו בו פיצוץ מבוקר. לאחר סיום התהליך התחדשו העבודות. 

הריאה הירוקה של ירושלים - צילום:אפי אליאן
הריאה הירוקה של ירושלים – צילום: אפי אליאן

לדברי אסף פרץ – מומחה לכלי נשק מהעת החדשה ברשות העתיקות: מדובר ברימון יד מסוג מילס 23 (Mills 23) אשר היה בשימוש סדיר של הצבא הבריטי בעת מלחמת העולם הראשונה.  על פי הנראה מדובר ברימון שנמצא כבר בעבר ונזרק על ידי עובר אורח לאותו בור מים, במטרה לקבור אותו ולהסיר סכנה מפני באי המקום. 

האזור בו נמצא בור המים העתיק הינו חלק מאזור שלם הסמוך לכנסת ישראל ובעבר נחפרו בו מתקנים חקלאיים, מערות קבורה ואף שרידים עתיקים נוספים אשר רובם מתוארכים לתקופת בית שני. 

בור המים שבו התגלה הרימון  צילום: אוסקר בחרנו
בור המים שבו התגלה הרימון צילום: אוסקר בחרנו

בור המים העתיק נחשף במהלך אחד מהפרויקטים החשובים של עיריית ירושלים אשר מבוצע על ידי חברת מוריה. הפרויקט נועד לשדרוג גן סאקר, הריאה הירוקה של ירושלים. עלות הפרויקט – עשרות מליוני שקלים. כבר בשנה החולפת הוקמו בשטח הגן מתקני משחקים ומגרשי ספורט חדשים. ברחבי הגן הותקנו עד כה כ-120 עמודי תאורה. עמדות מים, ספסלים חדשים, שולחנות פיקניק ועוד.  בוצע שיפור לתהליכי הגינון וההשקייה ואף נטעו מעל 800 עצים חדשים. בשטח הגן הוקמה גם גינת כלבים ענקית על שטח של כ-3 דונם אדמה.