שודד עתיקות נתפס בעת חפירות באתרים ארכיאולוגים בהרי ירושלים

ההרס שגרמו השודדים למבנה ביזנטי עתיק בחורבת בוהן. צילום: באדיבות רשות העתיקות

שודד עתיקות נתפס “על חם” בשעה שעסק בחפירות באתרים ארכיאולוגיים באגן נחל שורק שבלב הרי ירושלים

ברשות העתיקות מקווים כי הפעולה תמגר את הגל החמור האחרון של חפירות שוד בהרי ירושלים

ההרס שגרמו השודדים למבנה ביזנטי עתיק בחורבת בוהן. צילום: באדיבות רשות העתיקות
ההרס שגרמו השודדים למבנה ביזנטי עתיק בחורבת בוהן. צילום: באדיבות רשות העתיקות

בפעולה מבצעית של היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, נתפס שודד עתיקות תושב הכפר חוסן בשעה שעסק בחפירה באתר הארכיאולוגי חורבת בוהן שבהרי ירושלים. זאת, בניסיון לבזוז ממצאים עתיקים מהאתר, לצורך בצע כסף. 

מוקדם יותר באותו היום, דיווח פקח רשות הטבע והגנים לרשות העתיקות, כי סילק חוליית שודדים מאתר העתיקות חורבת טורה שבמרחב אגן נחל שורק.

החוליה הסבה לאתר המיוחד, שבו שרידי מצודה חשמונאית-הרודיאנית מימי הבית השני, נזק קשה ובלתי הפיך.

בעקבות המידע פרסה היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות תצפיות במרחב הסובב את החורבה, והחוליה אותרה כאשר היא מסתתרת מתחת לשיח בקרבת מקום.

במהלך היום עברה החוליה בתנועה רגלית לאתר העתיקות הסמוך – חורבת בוהן, שם נשתמר יישוב מהתקופה הביזנטית אשר במרכזו עמדה כנסייה.  החוליה נצפתה כשהיא עובדת באתר בחסות החשכה.
בשלב זה התגנבו מפקחי היחידה עד למרחק של מספר מטרים מהחשודים בעת שאלו ממשיכים לעבוד באתר. אחד השודדים נתפס “על חם” במרכז החורבה בעת שעסק בחיפוש אחר עתיקות, וברשותו מכשיר משוכלל לגילוי מתכות שבעזרתו ביקש לזהות ולגנוב מטבעות עתיקים. יתר חברי החוליה התחמקו מהאתר בחסות תנאי השטח הקשים.

 ביחידה למניעת שוד ברשות העתיקות מקווים, כי הפעולה בחורבת בוהן תמגר את הגל החמור של חפירות שוד במרחב הרי ירושלים. 

סגן מנהל היחידה למניעת שוד עתיקות ד”ר איתן קליין, מספר כי “בשל בצע כסף, פגעה החוליה בתקופה האחרונה במספר רב של אתרי עתיקות במרחב הרי ירושלים, תוך השחתת חלקים מהפאזל ההיסטורי של כולנו.. אזור הרי ירושלים ככלל, ואגן נחל שורק בפרט, הינו אזור עשיר באתרים ארכיאולוגיים  המהווים עדות למגוון ההיסטורי והתרבותי של ארץ-ישראל. שני האתרים שנפגעו בסוף השבוע משקפים מגוון זה”.

 רשות העתיקות משקיעה משאבים ומאמצים רבים על מנת לשמור ולהגן על ערכי המורשת של מדינת ישראל. ברשות מדגישים כי חפירה באתרי עתיקות ללא רישיון מרשות העתיקות מהווה עבירה חמורה על החוק שבגינה נקבעו בחוק עונשי מאסר של עד 5 שנים. החשוד שנתפס נעצר ומעצרו הוארך בבית המשפט בירושלים . פרקליטות ירושלים הודיעה על כוונתה להגיש כתב אישום חמור כנגדו.