שרידי יישוב יהודי בן 1500 שנה נחשפו בחפירות בבאר שבע

צילום החפירה הארכיאולוגית: ניר שמשון פארן, באדיבות רשות העתיקות

שרידי יישוב בעל מאפיינים יהודיים , נחשף לאחרונה במהלך חפירות לשם הרחבת כביש 6 בבאר שבע לכיוון דרום. במקום נחשפו שני מקוואות טהרה, מספר מרשים של מבני ציבור וממצאים נוספים המעידים על קיומו של יישוב יהודי במקום מלפני כ-1500 שנה.

 

שרידי היישוב היהודי שנחשפו בבאר שבע -צילום אויר של שטח החפירה: חברת Skyview
שרידי היישוב היהודי שנחשפו בבאר שבע – צילום אויר של שטח החפירה: באדיבות חברת Skyview

במהלך חפירות ארכיאולוגיות שביצעו צוותי רשות העתיקות לפני הנחת התשתיות לכביש חוצה ישראל (כביש 6) לכיוון דרום הארץ, נחשפו אחד אחר השני שני מקוואות טהרה ושרידי מבני ציבור רבים שמעידים על קיומו של יישוב יהודי במקום. בעת תחקיר מעמיק שבוצע מול הממצאים שנחשפו , תוארך היישוב לתקופה הביזנטית (המאה השישית לספירה). בחלק ממבני הציבור שנחשפו , אף אותרו סממנים ברורים לקיומם של  בית כנסת ובית מדרש בעיר הקדומה. 

השרידים שאותרו בנויים מאבני גזית מסותתות אשר בשניהם נחשפה מעין במה שכוונה לכיוון ירושלים. 

ניר שמשון פארן – מנהל החפירה באתר מטעם רשות העתיקות מספר כי על פי כיוונם של בתי הציבור שנחשפו במתחם, אפשר להבין כי אכן מדובר בבית כנסת או בבתי מדרש שפעלו במקום.  עוד ציין כי האתר המדובר שנחשף נמצא כשמונה קילומטרים בלבד מבית כנסת עתיק בחורבת רימון אשר תוארך לתקופה הביזנטית אף הוא. 

במהלך החפירות במקום נמצאו ממצאים רבים המעידים כי היישוב היהודי העתיק ננטש באופן יזום ומסודר על ידי תושביו בסוף המאה השישית או תחילת המאה השביעית – נסיבות הנטישה טרם ברורות, אך לציין כי לאחר תחילת הכיבוש האסלאמי שהתחולל כמאה שנים לאחר מכן , יושבה מחדש העיר תוך שתושביה לא התייחסו לשרידים הקדומים ובנו את בתיהם ומבניהם על השרידים הקיימים. את ההבדלים ניתן לראות במפורש באופן בניית הרצפות שנחשפו במבני המקוואות. 

בעקבות חשיפת הממצאים המדהימים, הוחלט בשיתוף עם הנהלת כביש חוצה ישראל , לשמר את הממצאים ואף להציגם בעתיד בפני קהל הציבור. לציין כי בעבר נחשפו לא מעט ממצאים ואתרים דומים במהלך סלילת כביש 6 ואף שם בוצעו עבודות שימור לאתרים ואף הוצגו בפני הרבים. 

החפירות ביישוב היהודי בבאר שבע הסתיימו בימים האחרונים ובקרוב ייכנסו למתחם אנשי השימור של רשות העתיקות אשר ייחלו בפעולות השימור. 

צילום החפירה הארכיאולוגית: ניר שמשון פארן, באדיבות רשות העתיקות
צילום החפירה הארכיאולוגית: ניר שמשון פארן, באדיבות רשות העתיקות

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.