מעל 200 מטבעות עתיקים נתפסו בביתו של שודד עתיקות בגליל

מהמטבעות שנמצאו ברשות החשוד - צילום-ירון ביבס רשות העתיקות

במבצע משותף של היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות ומשטרת ישראל נתפסו מאות מטבעות עתיקים אשר על פי החשד נגנבו מאתרי עתיקות ברחבי הארץ בידי שודד עתיקות תושב כפר כנא. החשוד נעצר לחקירה ובימים הקרובים יועבר התיק בגינו להכנת כתב אישום

כתב: אפי אליאן | צילומים: ירון ביבס

 

המטבעות הגנובים - צילומים: ירון ביבס, רשות העתיקות
המטבעות הגנובים – צילומים: ירון ביבס, רשות העתיקות

232 מטבעות, זוהי כמות המטבעות שנמצאה ברשותו של תושב כפר כנא ועל פי החשד נגנבו ממספר אתרי עתיקות שונים באזור צפון הארץ. המטבעות נתפסו במהלך מבצע משותף של היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות יחד עם משטרת כפר כנא. 

רשות העתיקות קוראת לבתי המשפט להחמיר בענישה של מי שמשתמשים בגלאי מתכות לשם חיפוש מטבעות עתיקים. חייבים ליצור הרתעה חזקה כנגד הפושעים אשר חומדים וחומסים את אוצרותיה ההיסטוריים של הארץ.

החשוד שנעצר נלקח לתחנת המשטרה, שם נחקר ובימים הקרובים יועבר התיק להכנת כתב אישום נגדו. 

אוסף המטבעות הגנובים - צילום-ירון ביבס רשות העתיקות
אוסף המטבעות הגנובים – צילום-ירון ביבס רשות העתיקות

בחקירת החשוד אצלו נמצא אוסף המטבעות התברר כי מדובר ב”עבריין חוזר” אשר נתפס “על חם” כבאר מספר פעמים בעבר כאשר הוא חופר באדמה ומחפש עתיקות ללא היתר באמצעות גלאי מתכות. בשני המקרים הללו החשוד נשפט והורשע בבית משפט. 

בין המטבעות אשר נמצאו בידי החשוד זיהו חוקרי רשות העתיקות מטבעות החל מהתקופה הפרסית (המאה החמישית לפני הספירה הנוצרית) עבור בתקופות ההלניסטית, הרומית והביזנטית ועד לתקופה העות’מאנית – לפני כ-500 שנה. כל המטבעות שנמצאו ברשותו ובביתו נתפסו כמוצגים משפטיים. 

מהמטבעות שנמצאו ברשות החשוד - צילום-ירון ביבס רשות העתיקות
מהמטבעות שנמצאו ברשות החשוד – צילום-ירון ביבס רשות העתיקות

בשיחה עם ניר דיסטלפלד , מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות מספר: חשוב כי הציבור ידע שכל חפירה באתר עתיקות או גילוי של עתיקות, גם בשטח פרטי מחייבים דיווח מידי לרשות העתיקות. מקומם כל כך שבשם בצע כסף יש מי שהורסים ופוגעים בעתיקות ובכך מונעים מכלל הציבור להנות מהמורשת השייכת לכולנו. 

ד”ר איתן קליין , סגן מנהל היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות מציין על התפיסה: מטבעות עתיקים הינם פריטים בעלי חשיבות מדעית מיוחדת, שכן הם יכולים לתארך בצורה מיטבית ומדויקת הקשרים ארכיאולוגים. לצערנו, אנו עדים לתופעה הולכת וגוברת של אזרחים הרוכשים גלאי מתכות, הולכים ומחפשים מטבעות עתיקים באתרי עתיקות ללא היתר, עוקרים את המטבע מהקונטקסט הארכיאולוגי בו הונח בעת העתיקה ובכך פוגעים באופן אנוש ובלתי הפיך בערכו המדעי. מטבע אשר נגנב מאתר עתיקות הינו פיסת מידע חשובה אשר תחסר בבוא היום כאשר ארכיאולוגים ירצו לבצע חפירה ארכאולוגית במקום, ולמעשה מדובר בחלק חסר מהפזל ההיסטורי של ארץ ישראל. 

מטבעות גנובים - צילום-ירון ביבס רשות העתיקות
מטבעות גנובים – צילום-ירון ביבס רשות העתיקות

מרשות העתיקות נמסר כי מפקחי היחידה למניעת שוד עתיקות עושים לילות כימים על מנת לסכל את התופעה האסורה על פי חוק של חיפוש עתיקות ללא היתר באמצעות גלאי מתכות. אנו קוראים לבתי המשפט להחמיר בענישה לשם יצירת הרתעה נגד פושעים החומדים וחומסים את אוצרותיה ההיסטוריים של הארץ. כך ניתן יהיה למנוע את הנזק שנגרם לאתרי העתיקות של ישראל , מורשת השייכת לכלל הציבור בארץ ובעולם. 

מה דעתך על הפרסום שלנו? נשמח תשתפו אותנו!

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.