חותם מתקופת בית ראשון נמצא בחפירה ארכאולוגית בירושלים

חותם מתניהו - צילום באדיבות רשות העתיקות

בתוך תעלת ניקוז בת 2000 שנה, נמצא שריד ייחודי מהמקום הקרוב ביותר לבית המקדש הראשון אשר נחשף עד כה בחפירות ארכאולוגיות.

על רצפת התעלה, חותם עברי הנושא את הכותרת “מתניהו”

חותם מתניהו - צילום באדיבות רשות העתיקות
חותם מתניהו – צילום באדיבות רשות העתיקות

 

במהלך חפירות ארכאולוגיות שביצעה רשות העתיקות בסמוך לקשת רובינסון אשר בגן הארכיאולוגי שבירושלים, נמצאו שרידים עתיקים של מבנה אשר שכן מתחת לתעלת ניקוז בת כ-2000 שנה. על פי תחקיר הרשות במקום עולה כי מדובר בשריד הבית הראשון שנמצא עד כה, אשר היה קרוב לבית המקדש. 

במהלך החפירות שמבוצעות במקום במימון של רשות העתיקות , רשות הטבע והגנים ועמותת אלע”ד, נמצא על רצפת המבנה הקדום , חותם זעיר פרטי מתקופת בית ראשון, אשר נוצר מחצי אבן יקרה ועליו חקוק “למתניהו בן ה…” , ההמשך הכתוב נמחק במהלך השנים. 

הפריט הנדיר אותר הודות ליוזמה של הארכאולוגים במקום אשר החליטו לסנן את החול היוצא מהמקום בצורה קפדנית מאוד תוך שימוש באמצעים רטובים.  במהלך הסינון של העפר , נמצא הפריט הזעיר אשר קוטרו לכל היותר  2 ס”מ. 

 

על פי תחקיר שבוצע על הפריט עולה הסבירות כי מדובר בחותם טבעת שהיה בשימושו האישי של אדם, אשר ביצע חתימות באמצעותו על מסמכים לשם זיהוי , בדיוק כמו בעלי תפקידים כיום. 

 

מנהל החפירה באתר – אלי שוקרון , הפועל במקום מטעם רשות העתיקות מספר , כי השם מתניהו פירושו “מתן לה” , שמות אלו אוזכרו מספר פעמים במקומות התנכ”יים, והיו אופייניים מאוד לשמות בממלכת יהודה בתקופת בית ראשון. עוד אמר שלמצוא פריט נדיר שכזה מהווה ממש כדרישת שלום מאדם שהיה חי במקום לפני יותר מ-2700 שנה.

במהלך החפירות במקום התגלו חרסים רבים שנמצאו מתוארכים לאותה התקופה, שרידים של מפולת אבנים ואף שריפה. כעת ממשיכים לבצע את החפירות במקום על מנת לנסות ולגלות אוצרות ייחודים נוספים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.