נר חרס בן כ-2000 שנה התגלה במהלך טיול בקיבוץ פרוד

שלושת הילדים מקבלים את התעודה מדר עינת עמבר-ערמון לצד המורה, צילום שקד כהן

נר חרס בן כ-2000 שנה התגלה לאחרונה על ידי מספר תלמידים בשטח קיבוץ פרוד. “בתחילה חשבנו שמדובר באבן מיוחדת, אז משכנו את החפץ מהאדמה וגילו כי מדובר בממצא מיוחד. רשות העתיקות העניקה לשלושת המוצאים תעודה על אזרחות טובה

כתב: אפי אליאן | צילומים: שלומית אלימור, שקד כהן

שלושה תלמידים בכיתה ד’ מבי”ס נוף גליל שבקיבוץ פרוד, שוטטו אחר הצהרים ברחבי הקיבוץ, אז התגלה לעיניהם נר עשוי חרס בן אלפיים שנה. קיבלנו דרישת שלום מהיישוב העברי של פרוד הקדומה. 

השלושה: אלון כהן, ליאם אטיאס ורותם לבנת, מספרים על הממצא הייחודי: בתחילה חשבנו שמדובר באבן מיוחדת, כאשר משכנו אותו מהאדמה גילינו שמדובר בנר והבינו שמדובר בממצא מיוחד. עם מציאת הפריט שיתפו את הוריהם בתגלית ואלה דיווחו לרשות העתיקות.

 דר חיים ממליה עם הילדים שמצאו את הנר, צילום שקד כהן
דר חיים ממליה עם הילדים שמצאו את הנר, צילום שקד כהן

עם הדיווח, הגיע לבית המוצאים הצעירים ד”ר חיים ממליה – ארכאולוג נפת טבריה וגליל תחתון מזרחי ברשות העתיקות. כאשר הגיע, אסף מהם את הנר ואף שוחח עם הילדים על מנת לאסוף נתונים שעשויים לסייע למחקר עתידי. בשיחה עם ממליה ציין כי בסמוך למקום המציאה, מתקיימת בימים אלו חפירה ארכיאולוגית של רשות העתיקות, זאת בעקבות צורך בהקמת בניין שכונת מגורים חדשה בקיבוץ. דבר מעניין הוא שהילדים מצאו את הנר דווקא בשטח שהוא מחוץ לגזרה בה אנו חופרים. מציאת הנר עשויה לרמז לנו, עד לאן הגיעו גבולות האתר הקדום. אלמלא הילדים, לא היינו יודעים זאת, אין ספק שהממצא שופך אור חדש ומעניין על החפירה המתקיימת

הילדים והוריהם מסרו את הנר לאוצרות המדינה, רשות העתיקות מצידה העניקה להם תעודה על אזרחותם הטובה, כמו כן קיבלו המוצאים, שיעור שעוסק בנרות עתיקים לכל חבריהם לכיתה.

שלומית אלימור. שלושת הילדים אלון כהן, ליאם אטיאס ורותם לבנת מחזיקים בנר שמצאו
שלומית אלימור. שלושת הילדים אלון כהן, ליאם אטיאס ורותם לבנת מחזיקים בנר שמצאו צילום שקד כהן

מהחפירות הארכיאולוגיות ומהמקורות ההיסטוריים, ידוע לנו כי חורבת פרדייה היתה כפר יהודי גדול, ובזכות תגלית הנר בסמוך לחג החנוכה, קיבלנו מעין דרישת שלום מהיישוב היהודי של פרוד הקדומה. כך מציינת ד”ר עינת עמבר-ערמון – מנהלת תחום חינוך וקהילה ברשות העתיקות במרחב צפון וחוקרת נרות. 

מהחפירות שבוצעו בשיפולי האתר וכן מהמקורות עולה, שפרוד – היה כפר יהודי איתן ומבוסס. הנר שנמצא כעת, הינו נר טיפוסי ליישוב היהודי בתקופה הרומית הקדומה. הנר ידוע גם בכינוי “נר מקורצף”, הינו נר סגור שיוצר בבתי יוצר על גבי אובניים. ברוב המקרים, הנרות מסוג זה יהיו חסרי עיטור, זאת בניגוד לנרות הרומיים של אותה תקופה. אין ספק שמדובר בתגלית מיוחדת, די נדיר למצוא סתם ככה נר ועוד במצב שלם. הילדים והוריהם הפגינו אזרחות טובה בהשבת הממצא לרשות העתיקות, כך מסכמת ד”ר עמבר ערמון.

ילדי הכיתה במעמד חלוקת התעודות יחד עם דר עינת עמבר-ערמון, ההורים והמורה שלומית אלימור. צילום שקד כהן
ילדי הכיתה במעמד חלוקת התעודות יחד עם דר עינת עמבר-ערמון, ההורים והמורה שלומית אלימור. צילום שקד כהן

אלי אסקוזידו מוסר בתגובה: אני מברך את התלמידים הנבונים שגילו גם נר וגם אזרחות טובה. הממצא החדש נרשם במחסני אוצרות המדינה, שם יהיה נגיש לחוקרים מרחבי הארץ והעולם. כל שנה, בזכות התזמון של גשמים הפוקדים אותנו לפני ובסמיכות לחג החנוכה, אנו זוכים לממצאים שכאלה ולעוד הפתעות מדהימות אשר צצות מעל פני הקרקע. אני מלא הערכה לאזרחים שמראים אחריות ומוסרים את הממצאים שגילו וגם – לעובדים שלנו, בפעילותם הערכית בקרב הקהילה.