ארונות קבורה “מאוכלסים” נתפסו לאחר שנשדדו ממערת קבורה בירושלים

ארונות הקבורה שנתפסו בנסיון המכירה - צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

במהלך פעילות מבצעית של משטרת ישראל וצוותים של רשות העתיקות, נתפסו במהלך סוף השבוע האחרון 11 ארונות קבורה כבני 2000 שנה אשר נבזזו לאחרונה ממערת קבורה ליד ירושלים. בתוך חלק מהארונות נמצאו שלדי אדם.

אחד מארונות הקבורה המפוארים שנתפסו - צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות
אחד מארונות הקבורה המפוארים שנתפסו – צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

 

 

במהלך פעילות משותפת של שוטרי משטרת ישראל ואנשי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות בסוף השבוע האחרון , נתפסו על חם מספר חשודים אשר היו בעיצומה של מכירת גלוסקמאות אבן מעוטרות שזוהו כבני 2000 שנה. במהלך בדיקה ראשונית הוברר כי מדובר בארונות קבורה נדירים אשר נבזזו מאחת ממערות הקבורה המפוארות שבאזור ירושלים. החשודים – תושבי ירושלים, תל אביב וכפר עבדיה שבאיזור בית לחם נעצרו בשעת נסיון מכירת הגלוסקמאות לסוחר יהודי ליד מחסום חיזמא שבפרוזדור ירושלים.

בעת התפיסה, הבחינו אנשי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות , כי מדובר בארונות קבורה נדירים מאוד בעלי מאפיינים ייחודים שנשדדו ממערת קבורה מפוארת בסביבת ירושלים. במהלך בדיקה ראשונית שבוצעה בחלק מהארונות, נמצאו שלדי הנפטרים אשר שוכנו בגלוסקמאות בעת קבורתם לפני שנים רבות. 

כל החשודים נעצרו במקום והועברו לחקירה תחת אזהרה בתחנת המשטרה. ביום שישי הקרוב יועברו להארכת מעצר בבית משפט השלום.

ארונות הקבורה שנתפסו בנסיון המכירה - צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות
ארונות הקבורה שנתפסו בנסיון המכירה – צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

ארונות הקבורה, 11 במספר הועברו למשרדי רשות העתיקות בירושלים, שם בוצעו תחקירים ראשונים לגבי זהותם ובעליהם. בעת הבדיקה, זוהו שתיים מהגלוסקמאות שבהם תחריטים עדינים שבוצעו באמצעות סכין חדשה, ובתחריטים אלו צוינו שמות הנפטרים שעצמותיהם אכלסו את הארונות.  השמות שנראו הינם “רלפין” ו-“יועזר”. 

השם רלפין נכתב בכתב עברי מרובע אשר מזוהה לתקופת ימי בית שני. חוקרי רשות העתיקות סוברים כי השם הינו פירוש עברי לשם רומי שאינו היה נפוץ בתקופה המדוברת.  השם השני שנמצא , יועזר לעומת הראשון , נחשב כשם יהודי נפוץ בתקופת בית שני. 

ד”ר איתן קליין, סגן מנהל היחידה למניעת שוד עתיקות אשר ביצע את התחקיר והבדיקה של הגלוסקמאות מספר כי זו הפעם הראשונה שמופיע השם רלפין על גבי גלוסקמה בארץ ישראל. כמו כן ציין שעל הגלוסקמה השניה בה נראה הכיתוב “יועזר” – ישנה כתובת נוספת אשר כתובה ככל הנראה ביוונית אך טרם הצליחו לפענח אותה בהצלחה. 

קליין הוסיף, כי השם יועזר מצוין במקורות רבים הכתובים מהתקופה המדוברת, כגון כתבי יוסף בן מתתיהו אשר שם נכתב השם בצורה מעט שונה “יהועזר”, שם אשר נראה בעבר על גבי גלוסקמאות יהודיות רבות מתקופת בית שני.

על חלק מארונות הקבורה נמצאו כתובות חרוטות בכתב עברי מרובע, האופייני לשלהי ימי הבית השני ובכתב היווני, בהם שמות הנקברים. 

לדברי ד”ר קליין, “מדובר בממצא ייחודי. הכתובות שעל גבי ארונות הקבורה יאפשרו להכיר דמויות ושמות נוספים מקרב האוכלוסייה היהודית בתקופת הבית השני, והדגמים על גבי הארונות יוסיפו מידע חדש על עולם האומנות היהודית של התקופה. לדברי ד”ר קליין, “אין ספק שהארונות נבזזו לאחרונה ממערת קבורה מפוארת בירושלים. על גבי הארונות נותרו שיירי צבע, והגלוסקמאות עצמם שייכות לקבוצת הגלוסקמאות “הירושלמיות המפוארות” שיוצרו בירושלים בעת העתיקה”. 

מרשות העתיקות נמסר שהעצמות שנמצאו בתוך הארונות יועברו לידי משרד הדתות לקבורה. 

יש להדגיש, כי שוד עתיקות הינה עבירה חמורה שהעונש בגינה הוא חמש שנות מאסר ואילו עבירה של סחר בעתיקות ללא רישיון הינה עבירה פלילית שהעונש הקבוע בחוק בגינה הוא שלוש שנות מאסר.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.