מטבע מרהיב ונדיר עם דיוקנה של אלת הירח התגלה בחוף הכרמל

המטבע הנושא את דמותה של לונה, אלת הירח. מתחתיה מופיע סימן מזל סרטן. צילום: יניב ברמן

המטבע שהתגלה הינו הראשון מסוגו אשר נמצא עד כה בחוף ישראלי. המטבע מתוארך כבן 1850 שנה. על המטבע דיוקנה של אלת הירח ומצידו השני תאר את מזל סרטן. ידוע כי המטבע הינו חלק מסדרת מטבעות של גלגל המזלות.

כתב: אפי אליאן | צילומים: דפנה גזית, יניב ברמן

קובי שרביט, מנהל היחידה הימית של רשות העתיקות, עם המטבע שנמצא בסקר בימי. צילום: יניב ברמן
קובי שרביט, מנהל היחידה הימית של רשות העתיקות, עם המטבע שנמצא בסקר בימי. צילום: יניב ברמן

מטבע עשוי ברונזה נדיר ומרהיב מסוגו, התגלה לאחרונה בקרקעית הים, במהלך סקר ארכיאולוגי תת-ימי שמנהלת רשות העתיקות בחוף הכרמל שבחיפה. 

המטבע, שנמצא במצב השתמרות יוצא דופן, מתוארך לתקופה הרומית. המטבע טבע בשם הקיסר אנטונינוס פיוס (המאה ה138-161 לספירה הנוצרית). באלכסנדריה שבמצרים. על גב המטבע, מתוארים פרטי מזל סרטן ומעליו, דיוקנה של אלת הירח – לונה. על המטבע מופיע התאריך – שנת 8, שהינה השנה השמינית לשלטונו של אנטונינוס פיוס. המטבע הינו חלק מסדרה של 13 מטבעות, אשר מתארים 12 מזלות וכן מטבע נוסף אשר בו מתואר כל גלגל המזלות.

דיוקן הקיסר הרומי אנטונינוס פיוס. צילום: דפנה גזית
דיוקן הקיסר הרומי אנטונינוס פיוס. צילום: דפנה גזית

בשיחה עם יעקב שרביט – מנהל היחידה לארכאולוגיה ימית ברשות העתיקות נמסר : זו הפעם הראשונה בה מתגלה מטבע כזה בים של ישראל. המטבע נחשב נדיר מאוד באוצרות המדינה. לאורך חופי הים התיכון במדינת ישראל ובמרחב הימי שלה, יש אתרים וממצאים ארכאולוגיים רבים. אלה מספרים על קשרים שהתקיימו כאן בתקופות קדומות בין נמלי הים התיכון והארצות לאורכו. 

ממצאים אלה, אשר שקעו למצולות ונעלמו מעין האדם במשך מאות ואלפי שנים, השתמרו בצורה מדינה. חלקם נדירים ביותר! הגילוי של פריטים אלה כעת, משלים לנו חלק בפאזל ההיסטורי של תולדות הארץ.

המטבע התגלה במהלך סקר של רשות העתיקות שמתבצע הימים אלה, לאיתור, תיעוד , מחקר ושמירה של אתרי עתיקות וממצאים עתיקים – נכסי תרבות אשר נמצאים בסכנה על רקע הפיתוח ההולך והמתגבר בים. 

המטבע הנושא את דמותה של לונה, אלת הירח. מתחתיה מופיע סימן מזל סרטן. צילום: דפנה גזית
המטבע הנושא את דמותה של לונה, אלת הירח. מתחתיה מופיע סימן מזל סרטן. צילום: דפנה גזית
דיוקן הקיסר הרומי אנטונינוס פיוס. צילום: דפנה גזית
דיוקן הקיסר הרומי אנטונינוס פיוס. צילום: דפנה גזית

לדברי אלי אסקוזידו – מנהל רשות העתיקות: בעשור האחרון, מדינת ישראל משנה את תפיסתה באשר לים. כבר ברור כי הים אינו קו הגבול שלה, אלא מדובר בחלק משמעותי עבורה, בהיבטים הביטחוניים, אסטרטגיים, כלכליים וגם של מורשת. מדובר במרחב של אוצרות טבע ונכסי תרבות שיש לחקור אותו להגן עליו, למול אינטרסים ופוטנציאל הפיתוח. כחלק מתהליך זה, בוצע הסקר הימי בחיפה. המטבע הנדיר שנחשף במהלכו, הוא תזכורת מרהיבה לחשיבות הסקר.

מעניין לדעת שהקיסר אנטונינוס פיוס אשר היה מי שטבע את המטבע, היה קיסר רומי שפעל בין השנים 138-161 לספירה הנוצרית. בשונה מקודמיו הקיסר לא היה איש צבא ולא השתתף מעולם במלחמה. תקופת שלטונו  היתה השקטה ביותר בכל תקופת הקיסרות הרומית, והיא היוותה את שיאו של השלום הרומאי (הפקסה רומנה) ברחבי האימפריה. 

גישתו של אנטונינוס לניהול האימפריה הרומית היתה שונה, בכך שהוא העדיף לנהל את כל משברי החוץ באמצעות נציבי הפרובינציות, ולמעשה – מעולם לא יצא את גבולות רומא. הנ”ל היה ידוע בעידוד יוזמות של בניית מקדשים, תאטראות, מבני קבורה מפוארים (מאוזולאום) ואף קידם את המדע והפילוסופיה. בתקופתו, ידוע כי הוקלו במדינה רבה יחסי הקיסרות עם היהודים, גזירות אדריאנוס בוטלו ואף אושרה ליהודים פעולת ברית מילה. הקלות אלו הביאו לקשרי ידידות בין הקיסר לרבי יהודה הנשיא. 

 

מה דעתך על הפרסום שלנו? נשמח תשתפו אותנו!

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.