חרב אביר עתיקה התגלתה והוצאה מתחת המים באזור חוף הכרמל

ידית החרב שנמצאה בים. צילום: שלומי קצין

מציאת החרב יכולה להיות עדות לשימוש במעגן הטבעי בו נמצאה, עוד בתקופה הצלבנית. החרב שנמצאה, הועברה לידי רשות העתיקות. מוצא החרב קיבל תעודת הוקרה על אזרחותו הטובה

כתב: היסטוריה על המפה | צילומים: ניר דיסטלפלד , שלומי קצין , אנסטסיה שפירו

ניר דיסטלפלד מרשות העתיקות עם החרב.צילום-אנסטסיה שפירו
ניר דיסטלפלד מרשות העתיקות עם החרב.צילום-אנסטסיה שפירו

תושב עתלית צלל באחד מסופי השבוע האחרונים באמצעות שנורקל באזור חוף הכרמל. במהלך הצלילה זיהה בהפתעה גמורה על הקרקעית מספר פריטים עתיקים, אשר ככל הנראה נחשפו לאחרונה כתוצאה מפעילות הגלים והזרמים. 

באתר הבחין בעוגני אבן עתיקים, עוגנים עשויים ברזל, שברי כלי חרס ובראש הרשימה – חרב מרשימה. 

 

החרב העתיקה מחוף הכרמל - צילום: אנסטסיה שפירו,
החרב העתיקה מחוף הכרמל – צילום: אנסטסיה שפירו,

החרב שנמצאה הינה באורך להב של כמטר אחד ואילו אורך הידית שלה כשלושים ס”מ. 

שלומי קצין, מי שהבחין בחרב העתיקה, החליט לקחת את החרב עימו בשל חשש מגניבה של הממצא או כיסוי בחו”ל מחדש, ועם צאתו מהמים גילה אזרחות למופת ויצר קשר עם המפקח למניעת שוד עתיקות בגזרת צפון ודיווח לו על הממצא הנדיר. החרב נמסרה לאוצרות המדינה ושלומי קצין קיבל תעודת הוקרה על אזרחותו הטובה. 

עם בדיקת הממצא המיוחד, מצאו ברשות העתיקות כי החרב שנמצאה מוכרת כבר מאחר וכבר דווח בגינה על ידי הארכיאולוג ד”ר אודי גלילי, חוקר עתלית ומנהל היחידה הימית של רשות העתיקות בעברו. 

 

החרב שנמצאה מול חוף הכרמל - צילום: שלומי קצין
החרב שנמצאה מול חוף הכרמל – צילום: שלומי קצין
החרב שנמצאה מול חוף הכרמל - צילום: שלומי קצין
החרב שנמצאה מול חוף הכרמל – צילום: שלומי קצין
עוגן אבן כפי שנחשף תחת המים בחוף הכרמל - צילום: שלומי קצין
עוגן אבן כפי שנחשף תחת המים בחוף הכרמל – צילום: שלומי קצין
הדיירים של תחת פני הים - צילום: שלומי קצין
הדיירים של תחת פני הים – צילום: שלומי קצין
חלקי חרס ועתיקות שנחשפו מול חוף הכרמל - צילום: שלומי קצין
חלקי חרס ועתיקות שנחשפו מול חוף הכרמל – צילום: שלומי קצין
עוגן ברזל שנחשף מול חוף הכרמל - צילום: שלומי קצין
עוגן ברזל שנחשף מול חוף הכרמל – צילום: שלומי קצין
עוגן ברזל שנחשף מול חוף הכרמל - צילום: שלומי קצין
עוגן ברזל שנחשף מול חוף הכרמל – צילום: שלומי קצין

בשיחה עם ניר דיסטלפלד – מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, מספר: החרב, השתמרה בצורה מושלמת, היא ממצא יפה ונדיר ונראה שהיתה שייכת לאביר צלבני. החרב נמצאה שהיא מכוסה בצמידה ימית, אך נראה כי היא עשויה מברזל. מרגש למצוא בחפץ אישי שכזה אשר לוקח אותך בדמיון 900 שנה אחורה בזמן, לתקופה אחרת – תקופה של אבירים, שריונות וחרבות.

בחוף הכרמל, קיימים מפרצים טבעיים רבים אשר יכלו לשמש כמקומות מסתור לספינות קדומות בעת סערה, ואף מפרצים גדולים יותר אשר סביבם התפתחו ישובים שלמים וערי נמל עתיקות – כמו חוף דור, חוף עתלית וכדומה., כך מסביר קובי שרביט – מנהל היחידה לארכאולוגיה ימית ברשות העתיקות.  תנאים אלה – משכו אליהם לאורך כל התקופות ספינות סוחר, ואלה  – הותירו אחריהן עקבות ארכאולוגיות רבות. החרב שהתגלתה לאחרונה הינה רק אחת מהן. 

שלומי קצין עם החרב. צילום-ניר דיסטלפלד
שלומי קצין עם החרב. צילום-ניר דיסטלפלד

האתר בו התגלו העוגנים והחרב מנוטר על ידי רשות העתיקות מאז חודש יוני האחרון. זאת מאחר והתקבלו דיווחים על גילויו בראשונה מהאזרחים – בועז לנגפורד ורפאל בהלול. הממצאים במקום נגלים ומתכסים בהתאם לתנועת החולות תחת מים. על כן, הם חמקמקים מאוד. גילוי ממצאים עתיקים על ידי שחיינים וצוללים חופשיים, היא תופעה שהולכת וגדלה בשנים האחרונות. 

עם התרחבותם של ענפי ספורט אלה אומר שרביט: הסקר התת ימי הפך לדינמי. כל סערה, אפילו קטנה מזיזה את החול וחושפת שטחים בקרקעית הים ומקביל, מכסה שטחים אחרים. מכאן גם החשיבות הגדולה שבדיווח על גילוי הממצאים. אותם תמיד נשאף לתעד באתרם כדי למקסם את המידע הארכיאולוגי. הממצאים שדווחו מהאתר מלמדים כי המקום שימש כמעגן טבעי קטן וזמני לספינות שמצאו בו מסתור. זיהוי הממצאים שנחשפו מעיד כי המעגן שימש כבר בתקופת הברונזה המאוחרת (לפני 4000 שנה) וכעת , מציאת החרב עשויה להעיד כי המעגן הטבעי שימש גם בתקופה הצלבנית, לפני כ-900 שנה. 

אלי אסקוזידו – מנהל רשות העתיקות שיבח את שלומי על אזרחותו הטובה. “כל חפץ עתיק שנחשף, מסייע לנו בהרכבת הפאזל ההיסטורי של ארץ ישראל. לאחר שהחרב תנוקה ותיחקר במעבדות רשות העתיקות, נפעל להציג אותה לקהל. 

ניר דיסטלפלד מרשות העתיקות עם החרב.צילום-אנסטסיה שפירו
ניר דיסטלפלד מרשות העתיקות עם החרב.צילום- אנסטסיה שפירו