טבעת עתיקה כבת 700 שנה נמצאה על ידי גנן במושב היוגב

טבעת מרשימה כבת 700 שנה אשר עליה דמותו של ניקולאוס הקדוש נחשפה על ידי גנן במושב היוגב. הגנן מסר את הפריט הייחודי לאוצרות המדינה ועל כך תוענק לו תעודת הוקרה בגין אזרחות טובה.

כתב: אפי אליאן |  צילומים: ניר דיסטלפלד , קלרה עמית | וידאו: ניר דיסטלפלד

הטבעת. צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות
הטבעת. צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות

כתבת וידאו

 

טבעת עשויה ברונזה נדירה ומרשימה מתקופת ימי הביניים נמצאה בידי גנן שעבד במושב היוגב. הטבעת , נושאת את דמותו של ניקולאוס הקדוש הנוצרי נחשפה ממש במקרה על ידי הגנן שביצע עבודות גינון במושב היוגב. ניקולאס הקדוש נחשב כמקור למיתוס סנטה קלאוס הנודע, מחלק המתנות בליל חג המולד. 

במעבדות אוצרות המדינה בישראל לא היה ידוע עד כה על טבעת שכזו. 

הגנן דקל בן שטרית עם הטבעת שמצא במושב היוגב. צילום: ניר דיסטלפלד
הגנן דקל בן שטרית עם הטבעת שמצא במושב היוגב. צילום: ניר דיסטלפלד

במהלך יום חמישי האחרון , בעת עבודות גינון ועישוב באחד הגינות במושב היוגב שבעמק יזרעאל, קלטו עיניו של הגנן – דקל בן שטרית בן ה26 טבעת שלמה אשר נחה בין העשבים. בן שטרית הרים את הטבעת והבחין כי חרוטה עליה דמות אדם. בשיחה עם בן שטרית מספר כי שפשף קלות א ת הטבעות וראה את דמות האדם מגולפת בתוך מסגרת. לאחר מציאת הטבעת , פרסם את תמונתה בפייסבוק, זאת בתקווה למצוא מידע נוסף על החפץ המיוחד. מי שראה את הפרסום הינו שכנו לקיבוץ – ד”ר דרור בן יוסף אשר מהווה כממונה מורשת מחוז צפון ברשות הטבע והגנים, זה קישר בין בן שטרית לרשות העתיקות. 

הטבעת. צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות
הטבעת. צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות

כאשר הגיעה הטבעת לידי רשות העתיקות , נבדקה הטבעת על ידי ד”ר יאנה צ’חנוביץ , אשר הינה ארכיאולוגית מומחית לתקופה הביזנטית ברשות העתיקות. לדבריה של ד”ר צ’חנוביץ , המצב השתמרות של הטבעת יוצא מן הכלל והמחקר על החפץ המיוחד יתרום למדע. על גבי הטבעת מגולפת דמות של גבר קירח ולצידו מקבל. מבחינה ראשונית ניכר כי מדובר בניקולס הקדוש אשר אוחז במטה הבישופ – סממן ההיכר המזוהה עימו בעולם הנוצרי מזרחי. בעולם זה ניקולאס הקדוש לפטרון של עוברי הדרכים ובכלל אלה הצליינים והמלחים יורדי הים. על רקע זה נהגו עולי הרגל הנוצרים אשר הגיעו לארץ ישראל מרחבי קיסרות ביזנטיון (טורקיה, אזור הבלקן, יוון ואף רוסיה של ימינו) – לשאת על גופם אייקונה (דמות) של ניקולאס הקדוש במטרה שזו תגן עליהם מכל פגע, לא מן הנמנע שטבעת זו שנמצאה במושב היוגב היתה שייכת לעולה רגל שביקש אף הוא את הגנתו של ניקולאוס. 

הטבעת. צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות
הטבעת. צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות

לניקולאוס הקדוש יוחסו תכונות של עושה נפלאות! ומתן מתנות בסתר , בעולם הנוצרי מיוחס לו מיתוס סנטה קלאוס אשר מחלק את המתנות בליל חג המולד.

מושב היוגב שוכן בעמק יזרעאל, מזרחית לגן הלאומי תל מגידו ולאתרים נוספים המשויכים לתקופה הרומית והביזנטית בלגיו הסמוכה. על פי ד”ר יותם טפר – ארכיאולוג רשות העתיקות המומחה לדרכים רומיות – ידוע לנו שהדרך הראשית מלגיו לכיוון הר תבור עברה בסמוך למושב היוגב. נראה כי מאז הדרך שירתה את עולי הרגל הנוצרים בדרכם לאתרים המקודשים בהר תבור , נצרת וסביב ים כנרת.

ניר דיסטלפלד , המפקח מהיחידה למניעת שוד ברשות העתיקות אשר היה הגורם שאסף את הטבעת מבן שטרית זאת למען צירופה לאוצרות המדינה, ביקש לשבח את התנהגותו הטובה של הגנן בן שטרית. “אנו מודעים לבן שטרית על מסירת החפץ העתיק לרשות העתיקות ומעודדים אזרחים נוספים לעשות כן, מעשים כאלה מעשירים ומעמיקים את הידע הארכיאולוגי הנצבר על העבר של כולנו. רשות העתיקות תעניק על כך לבן שטרית תעודת הוקרה על אזרחות טובה.

 

מה דעתך על הפרסום שלנו? נשמח תשתפו אותנו!

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.