בדרך לחוף הים עוצרים במיצג הארכיאולוגי באשקלון!

התצוגה- סטילס אווירי. צילום ולדיק ליפשיץ

מיצג ארכיאולוגי מרשים המכיל פריטים נדירים שנחשפו במהלך השנים בעיר אשקלון, הוקם בסמוך לחוף הים בעיר. המיצג כולל עשרות פריטי שיש ואבן אשר שימשו את תושבי העיר הקדומה בתקופה הרומית ובתקופה הביזנטית (לפני 1500-2000 שנים)

כתב: אפי אליאן | סטילס: ולדיק ליפשין | וידאו: אמיל אלג’ם

התצוגה- סטילס אווירי. צילום ולדיק ליפשיץ
התצוגה- סטילס אווירי. צילום ולדיק ליפשיץ

המיצג הוקם ביוזמת עיריית אשקלון בשיתוף של רשות העתיקות והחברה הכלכלית לאשקלון

סרטון וידאו

מחפשים חוויה מהנה באויר הפתוח וללא כל תשלום? בדרך לחוף הים עצרו לחזות במיצג המרהיב שהוקם למען הציבור הרחב. 

פריטים ארכאולוגיים נדירים אשר נחשפו בשטחי העיר אשקלון במהלך העשור האחרון מוצגים לראשונה לטובת הציבור ללא כל תשלום כחלק מתצוגה חדשה ומרהיבה באויר הפתוח. 

המיצג החדש הוקם בשדרות קדש בעיר אשקלון, בסמוך לחוף הים בעיר. המיצג – פותח חלון ל”אשקלון – העיר והים”. כלל המיצג מכיל עשרות פריטי אבן ושיש אשר היו לשימושם של תושבי העיר בתקופת הרומית והתקופה הביזנטית – לפני כ-1500-2000 שנים.

בשיחה עם איילת גרובר, אוצרת התצוגה מטעם רשות העתיקות מספרת: המבקרים במיצג יכולים להנות מממצאים ארכאולוגיים מרשימים מאוד. פריטים אלו נאספו לאחר שנחשפו בחפירות בעיר בעלת העבר המפואר. מדובר בהצצה בלתי אמצעית לעיר אשקלון בתקופות הקדומות ולאושר תושביה, על זיקתה לים ולתרבויות שמעבר לו. 

בין הפריטים במיצג מוצגים גם שלושה סרקופגים, שהינם ארונות קבורה מרשימים מאבן ואלו מעוטרים בדמויות של בעלי חיים ודמויות מיתולוגיות שונות.  אם נסתכל על מכסה של אחד מהסרקופגים אף נראה “גבר שוכב בין שריגי גפן” אשר נחשף לפני מספר שנים בעת עבודות בנייה של בית בעיר. הסרקופג נפגע בצורה בלתי הפיכה מאחר והקבלנים המבצעים את העבודות בשטח ניסו להוציאו באמצעות כליהם ואף להסתירו על מנת שלא לפגוע באופן העבודות באתר הבניה. 

מכסה הסרקופג בעל דמות הגבר בין שריגי הגפן - צילום: רשות העתיקות
מכסה הסרקופג בעל דמות הגבר בין שריגי הגפן – צילום: רשות העתיקות

בנוסף במיצג קיימים עמודים וכותרות משיש וממרזב שלו אף ראש אריה. 

ייבוא השיש לאשקלון החל במהלך המאה השניה לספירה הנוצרית. השיש שהיה ידוע ביופיו הובא לשם הוספת פאר למבני ציבור ובתי אמידים שהתגוררו בעיר. סחורות שהגיעו אל העיר ויצאו ממנה דרך הנמל הפתוח. סדרות העוגנים מאבן הניצבים לצד דגם סירה מציגים את תנועת האוניות בעת העתיקה בחוף הים האשקלוני.

עוד במיצג בסמוך לתצוגת פריטי האבן, ניתן לצפות ברצפת פסיפס שהועתקה למקום משכונת נווה ים ד. על רצפת פסיפס זו עיטורים גאומטריים ושלוש כתובות ביוונית. 

התצוגה- סטילס אווירי. צילום ולדיק ליפשיץ
התצוגה- סטילס אווירי. צילום ולדיק ליפשיץ

תומר גאלם – ראש עירית אשקלון: לעיר אשקלון עבר מפואר והיסטוריה עשירה. אני שמח על שכעת ניתן לחשוף בפני הציבור הרחב טפח מההיסטוריה הקדומה של העיר. עמלנו רבות על מנת לאפשר את קיומו של המיצג ולהציג בו פריטים נדירים וייחודיים. אני מזמין את תושבי אשקלון והציבו הרחב בכלל לבקר בתצוגה הייחודית ולהכיר מקרוב את העבר וההיסטוריה המרתקת של אשקלון. 

סער גנור – ארכאולוג מחוז אשקלון ברשות העתיקות: אשקלון בעת העתיקה היתה אחת מהערים המרכזיות והמשמעותיות ביותר בארץ ישראל. בתל אשקלון אשר נמצא בשטח הגן הלאומי, התקיימה עיר גדולה ששטחה נמדד בכ-600 דונם שאף הוקפה בחומה. בעיר העתיקה ישבו הכנענים, הפלישתים, ההלניסטים, הרומים, הביזנטיים, המוסלמים והצלבנים. 

באופן כללי סביב התל ובכל השטח המוניציפלי של אשקלון המודרנית הוקמו ישובים נוספים שמדי פעם נחשפים בעבודות הפיתוח והבנייה בעיר. 

עיקר עוצמתה של העיר אשקלון בעת העתיקה היתה כעיר מסחר שוקקת חיים, אשר מצויה לחופו של הים התיכון. עניין זה מסביר את העושר בפריטים אדריכליים העשויים משיש, שעתה שבו חזרה לתצוגה בעיר. רשות העתיקות מעודדת הצבת מוצגים ארכיאולוגים במקום בו נמצאו. ההשקעה של  העירייה בהקמת התצוגה מכבדת את הממצאים ופותחת חלון לתושבי העיר לשוב אל עברם.

התצוגה- סטילס אווירי. צילום ולדיק ליפשיץ
התצוגה- סטילס אווירי. צילום ולדיק ליפשיץ

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.