מטבעות זהב וכסף עתיקים נמצאו בגליל התחתון

מטבע הזהב. צילום: עומר זידאן, רשות העתיקות

בחפירות ארכיאולוגיות שבוצעו בכפר כמא שבגליל התחתון, נמצאו מטבעות עשויים כסף וזהב כבני 1200 שנה

כתב: אפי אליאן | צילומים: גלעז צינמון ,עומר זידאן

דור יגב ואלה דייכס, חניכות מכינת "גליל עליון" עם המטבעות. צילום: גלעד צינמון
דור יגב ואלה דייכס, חניכות מכינת “גליל עליון” עם המטבעות. צילום: גלעד צינמון

וידאו מרגע מציאת מטבע הזהב הראשון:

מטבעות כבני 1200 שנה נחשפו במהלך חפירה ארכיאולוגית שבוצעה על ידי חניכי המכינה הקדם-צבאית “גליל עליון המדרשה למנהיגות כפר הנשיא. החפירה התקיימה בכפר-כמא שבגליל התחתן כחלק משיתוף הפעולה בין בני נוער לרשות העתיקות. 

החניכים שחשפו את הממצא המדהים, לא האמינו כי כבר ביום הראשון של החפירות הארכיאולוגיות ימצאו פריט כה חשוב. דור יגב, חניכת המכינה סיפרה כי תוך כדי איסוף אדמה לתוך היעה, קלטה מטבע נוצץ ומיד לאחר מכן הבינה במה מדובר והיתה התרגשות רבה במקום. 

מטבע הזהב. צילום: עומר זידאן, רשות העתיקות
מטבע הזהב. צילום: עומר זידאן, רשות העתיקות

בבדיקה של חוקרי רשות העתיקות הוברר כי מדובר במטבע זהב אשר מקורו בתקופה האסלאמית הקדומה (שנת 776-777 לספירה הנוצרית) ועליו כתובות בערבית המציינות אמונה באל אחד ואת שמו של הנביא מוחמד. בנוסף למטבע זה, נמצאו מטבעות נוספים מתקופה זו העשויים מכסף. 

 

דור יגב, חניכת מכינת "גליל עליון", עם המטבעות שנחשפו בחפירה. צילום: גלעד צינמון
דור יגב, חניכת מכינת “גליל עליון”, עם המטבעות שנחשפו בחפירה. צילום: גלעד צינמון

את המטבעות הנדירים מצאו במהלך חפירה ארכיאולוגית המתנהלת במקום יחד עם חניכי מכינות קדם-צבאיות, זאת לפני הקמת חניון לכלי רכב כבדים בסמוך לכביש הכניסה הראשית של כפר כמא. את הקמת החניון המדובר יזמו המועצה המקומית כפר  כמא יחד עם משרד התחבורה. 

בשיחה עם עומר זידאן, מנהל החפירה במקום מטעם רשות העתיקות סופר כי המטבעות נמצאו במבנים מהמאה ה7- 8 לספירה הנוצרית. המטבעות נמצאו יחד עם פריטים נוספים כגון שברי כלי חרס, חפצי מתכת ואף עצמות בעלי חיים. כל אלו כאמור מספרים על חיים פעילים שהתקיימו כאן בתקופה האיסלאמית הקדומה. חשיפת המטבעות הללו מעידה אולי אף על תכולת ארנק שהתפזרה כאן בימים הקדומים.

הארכיאולוג ראפע אבו ריא מסביר לילדי בית ספר יסודי "תינאל" כפר כמא על החפירה. צילום: גלעד צינמון
הארכיאולוג מסביר לילדי בית ספר יסודי “תינאל” כפר כמא על החפירה. צילום: גלעד צינמון

ד”ר רוברט קול , המומחה למטבעות מטעם רשות העתיקות מספר בהמשך למציאת המטבעות , כי ההתרגשות מהממצא היא לא רק של התלמידים אלא גם של הארכיאולוגים. נדיר למצוא מטבע זהב יחיד בחפירה. כי כמו שהיום לא מוצאים סתם ככה שטר של 100 יורו ככה ברחוב, כך האנשים שמרו על הזהב שברשותם והוא התגלגל לאורך הדורות. 

כאשר אנחנו מוצאים כבר מטבעות זהב בחפירה ארכיאולוגית, הם נמצאים לרוב כמטמון שאנשים החביאו בצורה מסודרת. מעניין לדעת כי מטבע זהב כזה בשביל האדם פשוט היה המון כסף, דינר אחד היה שווה יותר מ-100 קילו של תבואה, ובסכום של 4 וחצי דינר היה ניתן לרכוש בית בכפר. 

ילדי בית ספר "תינאל" בכפר כמא עם המורה סילביה אישליין, מתנסים בעבודת הארכיאולוגים. צילום: גלעד צינמון
ילדי בית ספר “תינאל” בכפר כמא עם המורה סילביה אישליין, מתנסים בעבודת הארכיאולוגים. צילום: גלעד צינמון

החפירות החדשות וחפירות נוספות קטנות שנערכו בכפר-כמא בחמישים השנים האחרונות, מלמדות על קיום ישובים קדומים במקום כבר מתקופת הברונזה התיכונה (כ-2000 שנה לפני הספירה הנוצרית) ואף בתקופה הרומית והביזנטית (המאה ה-2 עד ה-6 לספירה הנוצרית) ובניהם – גם שרידי כנסייה.

 

תגובה 1 נכתבה על “מטבעות זהב וכסף עתיקים נמצאו בגליל התחתון

Comments are closed.