המומלצים! “בתים מבפנים ירושלים 2012” מנהרת הרכבת, הכפר שקפא בשלהי בזמן ומערת צדקיהו

בתים מבפנים בירושלים 2012 - תמונת נושא - היסטוריה על המפה

במהלך הסופ”ש הקרוב יתקיימו בבירת ישראל – ירושלים , ימי ביקור ייחודים במסגרת פרוייקט “בתים מבפנים”. בכל שנה מתקיימים סבבי טיולים שרובם חופשיים לכל מתעניין במקומות ואתרים שלא פתוחים לקהל הרחב בדרך כלל.

המומלצים שלנו לכתבה זו הינם 3 אתרים מתוך 110 אתרים שיוצגו במהלך הפרוייקט בסוף השבוע הקרוב, כאשר שניים מהם היו בפרויקט בתים מבפנים בירושלים בשנת 2011 ואתר חדש שמתפתח מיום ליום בשנתיים האחרונות.

בתים מבפנים בירושלים 2012 - תמונת נושא - היסטוריה על המפה
בתים מבפנים בירושלים 2012 – המומלצים מהיסטוריה על המפה – צילום: אפי אליאן

מהו פרויקט “בתים מבפנים” ?

בתים מבפנים הינו פרויקט המתקיים מדי שנה במספר ערים גדולות ומרכזיות בישראל. הפרויקט החל את דרכו לפני מספר שנים בודדות, לאחר ש”הובאו” לארץ בהשראת פרויקטים דומים בארצות הברית ואנגליה, כגון Open House NY ו-Open House LONDON.

מטרת הפרויקט – הגברת התודעה הציבורית לארכיטקטורה המקומית באמצעות סיורים מודרכים עם מיטב האדריכלים והמדריכים בישראל. מרבית הסיורים פתוחים לקהל הרחב ללא הגבלה, למעט מקומות מסוימים בהם נקבעו , כמות קטנה של מבקרים בכל סיור כאשר כל סיור מוקצב בזמן. 

המומלץ הראשון של היסטוריה על המפה – כפר ליפתה

כפר ליפתה הינו כפר ערבי עתיק שננטש אי שם סמוך לקום מדינת ישראל ונשאר “קפוא בזמן” מאז. הכפר, בנוי על מדרונות הסמוכים לכניסה הראשית לירושלים ובו עשרות רבות של מבנים מתקופות רבות בהם היה הכפר פעיל. בחלקו העליון של הכפר, ישנם מספר בתים שאוישו לפני שנים רבות ומהווים כבתי מגורים לתושבי ירושלים. בשורה התחתונה יותר ומטה יתר הבתים נטושים לגמרי ומהווים מקור מסתור לחסרי בית , נערים ונערות שאיבדו את ביתם בדרכים שונות. בתחתית העמק של כפר ליפתה, מעין מים קרירים המשמשים לרחצה וטבילה של עשרות נערים חרדים מדי יום שישי ובמהלך השבוע – אטרקציה איכותית לתיירים מבחוץ ומקומיים. 

בכפר אפשר לבלות ולכתת את רגליכם במשך שעות, לא תדעו שובע מהמראות הרבים המושכים את העין, הבניה במקום מזוהה עם מספר רב של אלמנטים מתקופות שונות ושכבות גיל רבות. הסממנים, הצורות והעיצובים מרהיבים לכל עין סקרנית. 

כפר ליפתה ב”בתים מבפנים”

במסגרת פרוייקט בתים מבפנים בירושלים, מתקיימים סיורים מודרכים בכפר על ידי האדריכל ומתכנן הערים – גדי עירון. עירון משתייך לארגון המרכז את המאבק לשימור כפר ליפתא מטעם קבוצת המורשת של עמותת האדריכלים. את הסיור במקום יעביר עירון תוך התמקדות בתצורותיו האדריכליות של הבתים הבנויים בכפר. יחדיו עם גדי ייבחנו צורותיו של הבית הממוצע , יציבותו , חוזקו ואף עמידותו ברעידות אדמה.

משך הסיור בכפר ליפתא נע סביב השעתיים. למבקרים במקום מומלץ להגיע עם מים קרים, נעליים נוחות וכובע. 

הסיור יתקיים ביום שישי הקרוב 26/10/2012 בשעה 12:30. נקודת המפגש לסיור תהיה בכניסה לכפר ליפתה, משדרות גולדה מאיר לכיוון רמות, בכניסה לרחוב זאב טור סיני בירושלים. מפת הכוונה למקום

המומלץ השני של היסטוריה על המפה – מערת צדקיהו

על מערת צדקיהו כתבנו רבות במאמר נפרד שפורסם ב”היסטוריה על המפה” ,

מערה עצומה השוכנת לעומק באדמה בעלת שטח של כ-9000 מטר ריבועי, אשר למעשה רובה חצובה באופן מלאכותי לחלוטין בסלע גירי רך.

עומקה של המערה כיום עומד על 300 מטר לתוך בטן האדמה ורוחבה עומד על 100 מטרים.

מעל המערה, על שטח נרחב נמצא הרובע המוסלמי , חומות ירושלים הצפונית ועד רחוב מרכזי ברובע הנוצרי.

המערה מתוארכת למספר רב של תקופות ועד למאה האחרונה אף עשו בה שימוש נרחב.

מערת צדקיהו במסגרת “בתים מבפנים”

במסגרת הפרויקט נפתחו 3 סיורים במערה כאשר הכניסה אליהם כרוכה בתשלום באתר הפרוייקט (סיור 25) במהלך הסיורים, יסתובבו המטיילים בעומקה של המערה המתפרס על כ-9000 מ”ר, כל המערה נחצבה באופן ידני ושוכנת מתחת לשטח נרחב מתחת לרובע המוסלמי והנוצרי של העיר העתיקה. 

אורך הסיור במקום אינו מוגבל בזמן מסויים. למבקרים במקום מומלץ להגיע עם פנס (יש גם במקום תאורה טובה לצילומים) נעליים נוחות ויציבות למניעת החלקה. 

הסיורים למקום יתקיימו בימים הבאים: 

  • יום שבת 27/10 – שעה: 11:00
  • יום שבת 27/10 – שעה: 12:00
  • יום שבת 27/10 – שעה 13:00

המומלץ השלישי של היסטוריה על המפה – מנהרת הרכבת לירושלים

מנהרת הרכבת לירושלים הינה פרויקט יקר ערך ואחד מהגדולים שביצעה רכבת ישראל אי פעם מאז הקמתה. הפרויקט הינו חציבת מנהרה לעומקם של הרי ירושלים , אשר נועד לזרז את נסיעות הרכבת בין ירושלים לתל אביב. את הפרויקט יזמו רכבת ישראל בשיתוף עם משרד התחבורה. על הביצוע אחראיים חברת אמי מתום וחברת דנה הנדסה אשר מנהלת את הפרויקט בפועל. 

המנהרה נכרית בשיטת קידוח ופיצוץ אשר עוזרת לפתוח מנהרה באורך של מאות מטרים בעומק האדמה הסלעית של ירושלים. 

במהלך הסיור של פרויקט בתים מבפנים בירושלים , יזכו המבקרים לבקר באתר הכרייה של הפרויקט הייחודי, ואף לשמוע מפי מפעילי הפרויקט על השיטות המאתגרות של אופן הפעילות במקום לשם יצירת המנהרה. הביקור יהיה בתוך עומק המנהרה שנחפרה עד כה באורך של מעל 800 מטרים.

המבקרים במקום ידרשו להגיע לסיור המודרך עם נעליים סגורות. הכניסה למקום מותנית בחבישת קסדות ואפודים זוהרים אשר יסופקו למבקרים על ידי רכבת ישראל. במהלך יום הסיורים יתקיימו ארבעה בסה”כ כאשר כל סיור יארך כחצי שעה. 

  • יום שישי 26/10 – שעה 14:00 
  • יום שישי 26/10 – שעה 14:30
  • יום שישי 26/10 – שעה 15:00
  • יום שישי 26/10 – שעה 15:30

מפת הגעה למקום המפגש לסיור זה

במהלך הפרויקט בתים מבפנים בירושלים , יתקיימו בסוף השבוע הקרוב – החל מיום חמישי 110 סיורים ברחבי ירושלים. רוב הסיורים פתוחים לקהל הרחב ומומלצים מאוד לביקור וטיולי משפחות.

למידע נוסף אודות הפרויקט והסיורים המתקיימים בשבוע הקרוב – כנסו כאן. 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.