ביקור בבית הקשתות של מבוא חורון

בצד הדרומי נותרה רק קשת אחת, היתר קרסו - צילום: אפי אליאן

בית הקשתות במבוא חורון ככל הנראה שימש כמתקן מים מהתקופה הרומית.

מהותו לא כל כך ברורה אך אין ספק שמדובר במבנה מרשים.

כתב: אפי אליאן | צילומים: אפי אליאן

בית הקשתות מכיוון צפון מזרח - צילום: אפי אליאן
בית הקשתות מכיוון צפון מזרח – צילום: אפי אליאן

לבית הקשתות הגענו ממש במקרה, במהלך טיול ג’יפים שקיימנו באיזור מבוא חורון , נתקלנו בשרידי בית הקשתות המדובר, שיטוט מהיר באתר עמוד ענן  סיפר לנו על מהותו של המקום, מה שעורר את סקרנותי לגביו וההיסטוריה הרבה החבויה בו. 

בית האבן תוארך  לתקופה הרומית , המאה השלישית לספירה הנוצרית , משערים כי מדובר במאגר מים או מתקן מים מהתקופה הרומית שפעל במקום. 

המתקן עצמו נחשב כ”פעיל” לשם ייעודו , הוא בנוי מבור מים מאוד עמוק אשר מניב מי תהום , בקרקעיתו נובע מעין קטן וזה שופך את מימיו לתוך המאגר הקטן. 

המים נאספים באולם הקטן המכוסה במספר קשתות יפיפיות. 

פנים מאגר המים הרומי - צילום: אפי אליאן
פנים מאגר המים הרומי – צילום: אפי אליאן

בעת תקופת הגשמים המאגר מים מתמלא בצורה מלאה,  המים גולשים במורד הוואדי ונקווים לתוך בית הקשתות עד לחלקו העליון. כך עומדים המים עד לסוף החורף, אז מתחיל המאגר העתיק להתייבש, עד תקופת הגשמים הבאה. 

גודל בריכת מאגר המים נאמד ב-5 מטר אורך X רוחב של 3 מטרים, המבנה מכוסה בחלקו הפנימי בארבעה קשתות גדולות הניצבות מקצה לקצה וגג מעל. בצידו המערבי ישנה כניסה מפוארת בעלת קשת , מצידו הדרומי , נותרה רק קשת אחת מתוך ככל הנראה שלוש קשתות שניצבו במקום. היתר קרסו, בצידו המזרחי , קשת נוספת יחידה במקביל למערבית. 

בצד הדרומי נותרה רק קשת אחת, היתר קרסו - צילום: אפי אליאן
בצד הדרומי נותרה רק קשת אחת, היתר קרסו – צילום: אפי אליאן

מה נראה במקום?

מדובר באיזור מאוד פורה מבחינה היסטורית וארכיאולוגית , שיטוט קצר במפת המקום דרך אתר עמוד ענן לדוגמא תניב עבורכם אינספור נקודות עניין איכותיות בתחום. 

בסמוך לבית הקשתות ניצבת הבאר העמוקה ממנה נובעים המים למאגר, בסמוך ישנו מספר לא מבוטל של אתרים ושרידים ארכאולוגים משלל תקופות. 

יש המשערים כי אותה באר ומאגר המים תחת בית הקשתות היה נקודת מים חשובה מאוד בתקופתו ושימש לאגירת מים לשם המתגוררים בסמוך. בחלק מהתקופה בה מאגר המים מתמלא במי המעיין , ישנם מצבים כי המים כה צלולים ונקיים וניתנים אף לשחייה בהם. 

חשוב לדעת!

מאגר מים זה הינו אמנם מקום שניתן לטבול בו , אך חשוב מאוד לדעת כי פעולה זו הינה על אחריות המטייל והטובל בלבד, אין בהמלצתו לבצע שימוש לטבילה או שחיה במקום ללא השגחה ממציל או אדם בעל סמכות הצלה. כמו כן בעונות מסוימות במקום , ייתכנו בסמוך למים ובנקבה המובילה חרקים העשויים להזיק למבקרים במקום, לרבות קרציית המערות שעשויה לגרום לחולי קשה ואף יתרה מכך. 

צידו המערבי של בית הקשתות במבוא חורון - צילום: אפי אליאן
צידו המערבי של בית הקשתות במבוא חורון – צילום: אפי אליאן

אז איך מגיעים?

נוסעים לכיוון היישוב מבוא חורון , מספר מטרים לפני ההגעה לשער , יש לפנות ימינה ולנסוע במקביל לגדר, ממשיכים את הדרך החוצה מעל נחל כפירה, חולפים על פני מאגר המים (מאגר איילון) מצד ימין של הנסיעה. בכניסה לעיר לאחר כ400 מטרים פונים שמאלה בצומת ה-T וממשיכים לאורך השביל עד להגעה לבית הקשתות. קישור הגעה למקום 

חשוב מאוד מבחינת סוגי רכבים היכולים להגיע למקום: רכבים גבוהים בלבד, גם פרטיים בנסיעה איטית יכולים להגיע למקום בבטחה, רכבים נמוכים עשויים להיפגע בגחון בנסיעה בלתי זהירה. על אחריותכם המלאה.