שני צעירים נתפסו “על חם” בנסיון לבזוז קבר עתיק בגליל

אחד מהחשודים שנתפסו בנסיון לבזוז מערת קבורה - צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

במהלך פעילות מבצעית של פקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות , נתפסו שני צעירים תושבי כפרים בגליל בעת שחפרו לתוך מערת קבורה עתיקה במטרה ככל הנראה להגיע למנחות קבורה שהונחו במקום לפני כ-1800 שנה. החשודים נעצרו נחקרו והועברו להארכת מעצר בבית משפט השלום בעכו.

כתב: אפי אליאן | צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

 

אחד מהחשודים שנתפסו בנסיון לבזוז מערת קבורה - צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות
אחד מהחשודים שנתפסו בנסיון לבזוז מערת קבורה – צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

במהלך פעילות מבצעית של היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות בסיוע של שוטרי משמר הגבול גליל באיזור גוש תפן שבגליל העליון , נתפסו בעת מעשה “על חם” שני חשודים בשנות העשרים לחייהם, תושבי הכפרים נחף ודיר אל אסד בעת שהם חופרים לתוך מערת קבורה עתיקה באתר חורבת מחוז. 

החשודים נתפסו בעת פריצה למערת הקבורה באתר העתיקות , תוך פינוי כמויות אדירות של עפר וסחף שהצטברו בכניסה למערה. זאת ככל הנראה במטרה להגיע לממצאים עתיקים שהונחו בקבר כמנחות קבורה בתקופה הרומית (המאה השניה והשלישית לספירה הנוצרית). תקופה מלפני כ-1800 שנה. 

החשודים נעצרו בשטח עוד לפני שהצליחו להגיע לפתח הקבר ולעתיקות שבתוכו, השניים נלקחו אחר כבוד לחקירה בתחנת משטרת מעונה , במהלך סוף השבוע האחרון הובאו להארכת מעצר בפני שופטת בית משפט השלום בעכו. 

בשיחה עם ניר דיסטלפלד , מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות נמסר כי הקבר העתיק כמעט ונבזז, אם לא היינו מזהים את האירוע ופועלים לסיכול הפעולה, היה הנזק לעתיקות ולמערה עצמה רב. חבל שהורסים את העבר של כולנו בשל בצע כסף. 

מרשות העתיקות נמסר בתגובה לאירוע , כי הפגיעה באתר עתיקות הינה עבירה חמורה, והעונש הקבוע בחוק בגינה הוא עד חמש שנות מאסר. 

קצת על חורבת מחוז

חורבת מחוז הינה חורבה גדולה מאוד המשתרעת על דונמים רבים, בחורבה נמצאו שרידים רבים מהתקופה הרומית והתקופה הביזנטית, כולל שרידי כנסיות ומערות קבורה. בחלק מהמערות קבורה שנמצאו במקום ניתן להבחין היטב בחרוטות של צלבים וסימנים נוספים המעידים על האוכלוסייה שהתגוררה במקום.

.