עמוד שיש בן 1500 שנה נחשף בחולות חוף הים באשדוד

מציאת עמוד השיש באשדוד. צילום, רשות העתיקות

עמוד שיש מרשים נחשף לאחרונה בחולות “חוף המצודה” באשדוד. הממצא, נחשף במהלך סיור של סיור השיטור העירוני בעיר. העמוד השתייך ככל הנראה לכנסייה שפעלה במקום לפני כ-1500 שנה

מערכת היסטוריה על המפה | צילומים: אפי אליאן , שירה ליפשיץ,

הממצא הייחודי התגלה במהלך סיור יזום של סיירי השיטור העירוני בעיר אשדוד. בעקבות הממצא רשות העתיקות מעדכנת כי נראה שמדובר בשריד של כנסייה שפעלה במקום לפני יותר מ-1500 שנה. 

מציאת עמוד השיש באשדוד. צילום שירה ליפשיץ, רשות העתיקות
מציאת עמוד השיש באשדוד. צילום שירה ליפשיץ, רשות העתיקות

ההיסטוריה המקומית נחשפת בעיר אשדוד, והפעם: עמוד שיש מרשים ביופיו התגלה בחולות חוף הים באשדוד. העמוד, נחשף צפונית למצודה העתיקה – אשדוד-ים. ברשות העתיקות סבורים כי מדובר בשריד של כנסייה מהתקופה הביזנטית שעמדה במקום לפני כ-1500 שנה. 

מצודת אשדוד ים - צילום: אפי אליאן
מצודת אשדוד ים – צילום: אפי אליאן
מצודת אשדוד-ים - הדופן הדרומית - צילום: אפי אליאן
מצודת אשדוד-ים – הדופן הדרומית – צילום: אפי אליאן

שוטרי הסיור העירוני של עיריית אשדוד יצאו לסיור שגרתי בדיונות של אשדוד בסמוך לחוף הים של העיר. לפתע, זיהו פריט שיש מבצבץ מהאדמה. עם מציאת הממצא יצרו קשר עם מנהלת המוקד העירוני אשר הזעיקה למקום את פקחי רשות העתיקות. 

סיירי השיטור העירוני עם עמוד השיש. צילום שירה ליפשיץ, רשות העתיקות
סיירי השיטור העירוני מפקח איתי דבוש ושגיב בן גיגי עם עמוד השיש. צילום שירה ליפשיץ, רשות העתיקות

בעיר אשדוד מתקיימות חפירות ארכאולוגיות מאז שנת 2013. את החפירות מנהל ד”ר אלכס פנטלקין, מהחוג לארכאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום של אוניברסיטת תל אביב. בחודש אוגוסט 2017 התגלו בחלקו הצפוני של האתר ממצאים עשירים ממתחם של כנסייה אשר תוארכו לתקופה הביזנטית אף הם. אחד מהממצאים המרתקים ביותר שנמצאו בחפירה זו, היה סדרת קברים שנשאו כתובות זיכרון אבור דיאקוניות ודיאקונים (עוזרים לכומר) אשר נמצאו יחד בסיטרה הצפונית של הכנסיה. כמו כן בנוסף, התגלה קבר של “קדושה מעונה” (מרטירית) באפסיס המרכזי של הכנסיה. 

אשדוד-ים, אשר שכנה באזור החוף הדרומי של העיר אשדוד (בסמוך לאזור י”א של היום) היתה אחת מערי החוף החשובות ביותר בתקופה הביזנטית. העיר, הקרויה במקורות הביזנטיים “אזוטוס פארליוס” השתרעה על פני שטח נרחב ואף מוצגת במפת מידבא המוכרת לכל, כעיר עם מבני ציבור רבים ובעיקר כנסיות. 

 

מציאת עמוד השיש באשדוד. צילום, רשות העתיקות
מציאת עמוד השיש באשדוד. צילום, רשות העתיקות

בשיחה עם הארכאולוג – אבי לוי, ארכאולוג נפת אשקלון ברשות העתיקות מספר: “לא מן הנמנע שהעמוד שנחשף היה שייך לכנסייה קדומה המפורטת במפת מידבא. 

אלי אסקוזידו – מנהל רשות העתיקות שיבח את עירנות השוטרים ומנהלת המוקד העירוני אשר דיווחו בזמן אמת על מציאת הפריט העתיק. נראה כי העמוד נחשף בעקבות הגשמים שירדו באזור לאחרונה. כל גילוי כמו זה באשדוד, מוסיף פיסה נוספת להבנת הפאזל התרבותי של ארץ ישראל בימי קדם. חשוב לדעת כי הגשמים העזים בזמן החורף עשויים להעלות על פני הקרקע ממצאים נוספים. אנו קוראים לציבור אשר נחשף לממצאים מסוג זה , ליצור עימנו קשר ולדווח עליהם. 

 

 

 

תגובה 1 נכתבה על “עמוד שיש בן 1500 שנה נחשף בחולות חוף הים באשדוד

  1. מי יודע אילו אוצרות יש בחוף הים הזה וקרוב למצודה

Comments are closed.