פסלון בן 3,000 שנה נמצא על ידי אישה שטיילה בחוף פלמחים

צלמית חתחור שנחשפה בחולות פלמחים. צילום-יולי שוורץ, רשות העתיקות

הפסלון העתיק, המתוארך כבן 3,000 שנה, מזוהה עם האלה המצרית חתחור. הפסלון נמסר ל”אוצרות המדינה” והמוצאת הישרה קיבלה תעודת הוקרה מרשות העתיקות על הפגנת אזרחות טובה. בימים אלה, רשות העתיקות מנהלת מבצע להחזרת עתיקות מידי הציבור לאוצרות המדינה “אם זה עתיק, מחזירים בקליק”. 

כתב: אפי אליאן | צילומים: עידן הורן, יולי שוורץ, רשות העתיקות

פסלון בן יותר מ-3,000 שנה, המזוהה עם האלה המצרית חתחור, התגלה על ידי אזרחית שטיילה לה בגן לאומי חוף פלמחים. הפסלון הנדיר נמסר על ידה לאוצרות המדינה.

מוצאת הפסלון, לידיה מרנר, תושבת לוד, עלתה לארץ מאזרבייג’ן יחד עם בעלה ושתי בנותיה. מאז יציאתה לפנסיה מעבודה כמגשרת במשרד הרווחה, נוהגת היא ובעלה לצאת לטיולים מדי שבוע בחוף פלמחים. חוף זה מועדף עליה ונחשב מאחד המקומות האהובים עליה ועל בעלה בארץ. לידיה ומשפחתה נוהגים כמעט מדי שבוע להגיע לגן לטיול משפחתי או רחצה בים כך מספרת. 

לידיה מרנר מחזיקה את הפסלון שמצאה בגן לאומי חוף פלמחים. צילום עידן הורן רשות העתיקות
לידיה מרנר מחזיקה את הפסלון שמצאה בגן לאומי חוף פלמחים. צילום עידן הורן רשות העתיקות

לפני כחוש, באחד מהטיולים הקבועים, בעת שהלכה על רצועת החוף, שמה לב כי משהו מבצבץ מהים. זה היה יום סוער למדי היא מספרת, הגלים היו גבוהים ומזג האויר היה חורפי. במהלך הטיול ליד המים, שמתי לב שמן אבן מגיעה אלי. קראתי לבעלי ואמרתי לו “זה לא סתם”, אני ראיתי שיש פה משהו מעבר. 

לידיה צילמה את הממצא וניסתה לברר מול מכריה אשר מבינים בנושא זה, אלו מיד אמרו לה שזה פריט שנראה וצריך להיבדק על ידי גורמי המקצוע. לידיה פנתה לדף הפייסבוק של רשות העתיקות, משם פנו אליה בחזרה דרור ציטרון ועידן הורן – מפקחים מטעם הרשות אשר הגיעו לבחון את הפסלון המיוחד. 

לאחר בדיקה, התגלה כי הממצא הוא לא אחר מאשר פסלון (צלמית) המזוהה עם האלה המצרית חתחור. 

.צלמית חתחור שנמצאה בחוף הים. צילום יולי שוורץ רשות העתיקות
.צלמית חתחור שנמצאה בחוף הים. צילום יולי שוורץ רשות העתיקות

מאז ומעולם אהבה לידיה לחקור וללמוד על ההיסטוריה והארכיאולוגיה שבסביבתה. המציאה שהגיעה לידיה ריגשה אותה מאוד. “אני לא מאמינה שזכיתי לכך, מספרת לידיה, ברגע הראשון בעלי צחק עלי, אך היום כל המשפחה כבר מכירה את הסיפור המדהים שקרה לי. אני שמחה מאוד שהזכות למצוא את זה נפלה דווקא בחלקי. 

בשיחה עם ד”ר אמיר גולני, מומחה לברונזה ברשות העתיקות נמסר: פסלונים אלה שימשו לפולחן ומזוהים בדרך כלל עם האלה המצרית חתחור, פריטים אלו אופייניים לתרבות הכנענית בארץ ישראל – בעיקר, בתקופת הברונזה המאוחרת וגם בתקופת הברזל הראשונה. הכנענים נהגו לאמץ מנהגים פולחניים ודתיים של המצרים, אשר שלטו באזורינו באותה התקופה. ממש כמו היום, כאשר מתקינים מזוזה או תולים תמונה של קדוש על הקיר – אז היה נהוג להניח פסלוני פולחן במרכז הבית, למזל טוב ולהגנה מפני דברים רעים. הפסלון שנמצא בפלמחים אמנם שחוק, אך כמותו מוכרים לנו היטב. הפסלון מפלמחים עשוי מחימר אשר הוטבע לתוך דפוס אבן, דבר המאפשר ייצור מרובה של פסלונים מסוג זה. עוד ניתן לזהות כי מדובר באלה חתחור על פי צורת התסרוקת שלה, המדמה קרני שור, ולפי העיניים והאוזניים הבולטות שעוצבו לה. חתחור היתה אלה חזקה, אשר סמלה עבור המצרים הרבה סגולות – פריון, כוח, הגנה וחכמה. 

אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות אומר באשר למבצע החזרת העתיקות: “ממצא עתיק מחזיקים בקליק”, כי הוא קורא לאנשים שיש ברשותם עתיקות – להחזיר אותן למקומן הטבעי באוצרות המדינה. אנשים רבים מחזיקים בביתם הפרטי עתיקות אשר הגיעו לרשותם בנסיבות שונות. חלקן בליקוט בשטח, חלקן בירושה ועוד. חלק גדול מהם לא מודע לכך שעל פי חוק צריך לדווח על העתיקות – שהן אוצר היסטורי ציבורי. הקמפיין מבקש את שותפות האזרחים בהחזרת העתיקות למקומן הטבעי והחוקי של נכסי המורשת שלנו. אצלנו, באוצרות המדינה, הפריטים הרגישים יתועדו ויישמרו מפני פגעי הזמן. חלקם יועברו לתצוגות ואולי אפילו יוסיפו לנו מידע על עברה של הארץ, אנחנו כעבר רואים שמגיעים אלינו פריטים משמעותיים ואנו סקרנים לגדלות מה עוד יגיע לפתחנו.