כנופיית שודדי עתיקות נתפסה ליד קיבוץ בחן

תמונת הבור שחפרו השודדים עם הטוריה - צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

במהלך פעילות משולבת של היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות עם הסיירת הירוקה ומשטרת טייבה, נתפסה כנופיית שודדי עתיקות “על חם” בעת חפירה במערה עתיקה.

כתב: אפי אליאן | צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

תמונת הבור שחפרו השודדים במערה - צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות
תמונת הבור שחפרו השודדים במערה – צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

במהלך פעילות משולבת של היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות עם משטרת טייבה והסיירת הירוקה, נתפסו לפני מספר ימים שני צעירים פלסטינים תושבי טול-כרם כשהם מבצעים חפירה לא חוקית במערה עתיקה ליד קיבוץ בחן שבעמק חפר. החשודים נתפסו “על חם” בידי מפקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות ומפקחי הסיירת הירוקה. כאשר נתפסו השניים – הועברו לידי שוטרי משטרת טייבה אשר לקחו אותם לחקירה.

בעת סיקור המערה העתיקה הוברר כי השודדים ביצעו חפירה לעומקה של 4.5 מטרים לתוך המערה, אשר שוכנת באיזור חורבת סיב. אתר עתיקות המוכר כשייך לתקופה הרומית ביזנטית מלפני כ-1800 שנה. בסמוך למערה נמצאו בעבר שרידים גם מהתקופה העות’מנית (לפני כ-500 שנה).

ברשות החשודים נתפס במהלך הפשיטה ציוד חפירה רב שכלל בין היתר – גנרטור , פטיש חציבה חשמלי ואף כלי חפירה רבים – דליים ואמצעי תאורה משוכללים.

השניים נחקרו בדי מפקחי רשות העתיקות , בחקירתם הודו השניים כי נשכרו לבצע את החפירות בידי שלושה חשודים תושבי ישראל , תושבי הכפר זמר שבאזור עמק חפר. בעקבות כך ביצעו מפקחי רשות העתיקות  ביקור אצל אותם מזמיני עבודה ותפסו שניים מהם (מתוך שלושה) בעת שנסעו ברכב פרטי באיזור הכפר זמר. חשוד שלישי הצליח לברוח מהרכב במהלך המעצר והוכרז כדרוש לחקירה – זהותו ידועה למשטרה.

תמונת הבור שחפרו השודדים עם הטוריה - צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות
תמונת הבור שחפרו השודדים עם הטורייה – צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

בחקירת ראשי הכנופייה הוברר כי החבורה פעלה באיזור כבר מספר חודשים רצופים, זאת בנסיון למצוא מטמון זהב עתיק. חברי הכנופיה היו בטוחים כי סימני חציבות שהתגלו במערה העתיקה מעידים על קיומו של אוצר חבוי במקום. בחקירתם הודו כי חפרו במערה בזמנים שונים וכי בכוונתם היתה להמשיך ולחפור עד עומק של כשמונה מטרים לעומק המערה.

מרשות העתיקות נמסר בתגובה לתפיסה המבורכת שחפירה לא מורשית באתר עתיקות הינה עבירה פלילית והעונש הקבוע בחוק בגינה הינו חמש שנות מאסר.

בשיחה עם עוזי רוטשטין מהיחידה למניעת שוד ברשות העתיקות עולה כי “כל חפירה פיראטית באתר עתיקות גורמת נזק בלתי הפיך לעתיקות, שכבות ארכאולוגיות באתר וממצאים ארכאולוגים. עוזי הוסיף כי לצערו אגדות ושמועות על אוצרות חבויים מעודדות אנשים לנסות את מזלם אך לאגדות אין כל שחר.

פעולת החפירה באתר עתיקות היא עבירה פלילית וברוב המקרים ימצאו החשודים את עצמם במאסר מאחורי סורג ובריח במקום למצוא זהב.

בימים הקרובים יועבר תיק החקירה לתביעה פלילית להגשת כתבי אישום כנגד המעורבים.

משקולת בית בד עתיקה שנתגלתה במקום - צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות
משקולת בית בד עתיקה שנתגלתה במקום – צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות