מטבע כסף נדיר ועתיק התגלה במהלך סינון עפר ארכיאולוגי מעיר דוד

מטבע הכסף ועליו גביע עם הכיתוב: "שקל ישראל" והאותיות: ש"ב (שנה ב' למרד). צילום: אליהו ינאי

ילדה בת 11 מצאה מטבע כסף נדיר מסוגו במהלך ביקור עם משפחתה ב “חוויה ארכיאולוגית” בעיר דוד. המטבע, נחשף בעת סינון עפר ארכיאולוגי שהובא מעיר דוד. המטבע תוארך כבן 2000 שנה, לתקופת ימי בית שני.

כתב: אפי אליאן | צילומים: יניב ברמן , אליהו ינאי | וידאו קליפ: יניב ברמן , עיר דוד

מטבע הכסף ועליו גביע עם הכיתוב: "שקל ישראל" והאותיות: ש"ב  (שנה ב' למרד). צילום: אליהו ינאי
מטבע הכסף ועליו גביע עם הכיתוב: “שקל ישראל” והאותיות: ש”ב (שנה ב’ למרד). צילום: אליהו ינאי

וידאו קליפ

המטבע הנדיר התגלה על ידי ליאל קרוטוקופ, בת 11 תושבת פתח תקווה אשר הגיעה עם משפחתה למיזם “חוויה ארכיאולוגית” המתופעל על ידי עיר דוד יחד עם רשות הטבע והגנים בגן הלאומי עיר צורים שבירושלים. 

החוקרים סבורים באשר למטבע שנחשף כי הופק מעתודות הכסף הרבות שהיו בבית המקדש השני. עוד סבורים כי ייתכן אף שהוטבע בידי אחד מכהני המקדש, אשר נרתמו מאמצי המרד הגדול של היהודים מול הרומאים – ערב חורבן בית שני.

על המטבע

המטבע שהתגלה, משקלו כ-14 גרם. בצידו הראשון מופיע תיאור של גביע עם הכיתוב “שקל ישראל” ובסמוך לגביע המוטבע מופיעות האותיות ש”ב. אותיות אלו מבטאות את המילים “שנה ב” שהינה השנה השניה למרד הגדול של היהודים ברומאים (שנת 68-67 לספירה הנוצרית). בצידו השני של המטבע, קיים תיאור המזוהה על ידי החוקרים כמטה של הכהן הגדול. בצמוד – מופיעות בכתב עברי קדום המילים “ירושלים הקדושה” 

מטבע הכסף לצד מטבע מפוחם שנשרף בחורבן ירושלים.. צילום - יניב ברמן
מטבע הכסף לצד מטבע מפוחם שנשרף בחורבן ירושלים.. צילום – יניב ברמן

בשיחה עם ד”ר רוברט קול , ראש ענף מטבעות ברשות העתיקות , מספר כי מדובר בממצא נדיר, שכן מתוך אלפים רבים של מטבעות שהתגלו עד כה בחפירות ארכאולוגיות, רק כשלושים מטבעות הינם עשויים כסף ומתקופת המרד הגדול. 

המטבע האמור , שהתגלה על ידי ליאל , הגיע בתוך ערימות עפר ארכיאולוגי שהובא למקום על ידי רשות העתיקות ב”דרך עולי הרגל” בגן הלאומי עיר דוד. 

הילדה שמצאה את המטבע, ליאל קרוטוקופ. צילום - יניב ברמן
הילדה שמצאה את המטבע, ליאל קרוטוקופ. צילום – יניב ברמן
ד"ר רוברט קול מחזיק את מטבע הכסף הנדיר. צילום, יניב ברמן
ד”ר רוברט קול מחזיק את מטבע הכסף הנדיר. צילום, יניב ברמן

ארי לוי , ארכאולוג ממנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות מספר בהקשר למטבע הנדיר: על הרחוב הזה, אשר חיבר בין בריכת השילוח שבדרום עיר דוד להר הבית שבצפון, והיווה את הרחוב הראשי של ירושלים בתקופת בית שני, צעדו אלפי עולי הרגל בדרכם אל המקדש. אין ספק שהתקיימה כאן פעילות מסחר ענפה מאוד. 

על כך קיימות עדויות בצורת משקולות ומטבעות הברונזה הרבות מצאנו כאן, אך למצוא מטבע מרד מסוג זה ועוד מכסף טהור – זה בהחלט מיוחד ומרגש. 

 

מנהל החפירה, ארי לוי, מחזיק את המטבע הנדיר. צילום, יניב ברמן
מנהל החפירה, ארי לוי, מחזיק את המטבע הנדיר. צילום, יניב ברמן

ד”ר קול מעריך כי הכסף ממנו נוצר המטבע, הגיע מעתודות הכסף הרבות שהיו באותה עת בבית המקדש. ככל הנראה המטבע אף נטבע ברחבת הר הבית ואולי גם על ידי אחד הכהנים אשר פעל עם מנהיגי המורדים וסייע להם. לדברי קול, מדובר בכסף באיכות גבוהה מאוד. איפה עוד אפשר היה למצוא כסף בכמות כזו ובאיכות גבוהה באותם הימים? רק בבית המקדש. אם אכן כך, אנו יכולים לומר בזהירות כי המטבע הזה הוא ככל הנראה, אחד הפריטים היחידים שאנחנו יכולים להחזיק כיום ומקורם בבית המקדש עצמו. 

מטבע הכסף ועליו מטה הכהן הגדול והכיתוב ירושלים הקדושה. צילום - יניב ברמן
מטבע הכסף ועליו מטה הכהן הגדול והכיתוב ירושלים הקדושה. צילום – יניב ברמן

הרבה מכירים את שער טיטוס שברומא, ואת תיאורי השלל אשר נלקחו מבית המקדש אשר מופיעים עליו. אך לא רבים מכירים את הכתובת העתיקה אשר גילה החוקר ג’זה אלפדלי, אשר ממנה ניתן להבין את עתודות הכסף העצומות שהיו בבית המקדש, כך מוסיף ד”ר עמית ראם , מנהל מרחב ירושלים ברשות העתיקות.

כתובת זו, גילתה שהקולוסאום הנודע אותו אנחנו מכירים ברומא, נבנה על ידי הרומאים משלל בית המקדש שנבזז מירושלים. כך נכתב בה: “הקיסר אספסיאנוס שלצד בנו טיטוס, דיכאו את מקד היהודים והחריבו את המקדש, ציווה את בניית האמפי תאטרון החש הזה (קולוסאום) מחלקו בשלל…” 

נסו לתאר לעצמכם את היקף השלל וכמויות הכסף שמצאו הרומאים במחסני בית המקדש. 

גילוי המטבע

העפר הארכיאולוגי בו נמצא המטבע הייחודי, הועבר לסינון רטוב בגן לאומי עמק צורים. מי שזכתה לגלות את הממצא הינה הילדה ליאל קרוטוקופ , בת 11 תושבת פתח תקווה, אשר הגיעה למקום עם הוריה ועם אחותה לפעילות הסינון. 

ליאל מספרת: שפכנו את הדלי עם העפר על המסננת ותוך כדי שסיננו את האבנים שהיו בתוכו, ראיתי משהו עגול. בהתחלה, לא ידעתי מה זה, אבל זה היה נראה שונה מכלל האבנים. אבא שלי הביא את זה לאחת העובדות, והיא הראתה את זה לארכאולוג, הוא הסתכל על זה ואמר שזה מטבע מכסף שדורש ניקוי. מאוד התרגשתי!

כשהגעתי לעמק צורים, חשבתי שבטח יש בדליים מטבעות פשוטים, אבל לא חשבתי שאני אמצא מטבע בעצמי ובטח לא מטבע מכסף טהור. היה לי מזל שהצלחתי לגלות את זה, אך אני רוצה גם לומר תודה רבה לאחותי כי היא בחרה את הדלי שסיננו. ואם היא לא היתה בוחרת דווקא בדלי זה, כנראה שלא הייתי מוצאת את המטבע. 

משפחת קרוטוקופ עם המטבע הנדיר בדרך עולי הרגל בעיר דוד. צילום - יניב ברמן
משפחת קרוטוקופ עם המטבע הנדיר בדרך עולי הרגל בעיר דוד. צילום – יניב ברמן

המטבע, נשלח למעבדות רשות העתיקות, שם עבר תהליך כימי לצורך ניקוי, ולאחרונה – עם השלמת התהליך התבררה משמעותו של הממצא הנדיר. 

ד”ר קול מוסיף על הממצא: מטבע הינו סימן של ריבונות, אם אתה יוצא למרד, אתה משתמש באחד הסמלים המובהקים של תביעת עצמאות. אתה מטביע מטבעות, הכיתוב על המטבע מבטא באופן ברור את שאיפותיהם של המורדים. עוד אומר קול כי גם הבחירה להשתמש בכתב עברי קדום, שכבר לא היה בשימוש באותה עת – הוא כלל לא מקרי, השימוש בכתב זה בא לבטא את הערגה של בני התקופה לימי דוד ושלמה, ולימי הממלכה המאוחדת – ימים, בהם היתה לעם ישראל עצמאות מלאה בארץ.

אלי אסקוזידו מנהל רשות העתיקות – שמחתי לראות את ההתרגשות והסקרנות שאחזו בילדה ליאל עם מציאת המטבע הנדיר. רשות העתיקות רואה כמשימה ראשונה במעלה, את החיבור של הדור הצעיר למורשתו, באופן חוויתי ובלתי אמצעי. המרכז החינוכי שלנו יגיע לכיתה של ליאל ויעביר בה פעילות על הטבעת מטבעות וישתף בין כל חבריה מידע על ממצא וחשיבותו.