פסיפס מרהיב התגלה בשרידי בית כנסת בקיבוץ חוקוק

כיתוב עברית עתיקה בפסיפס שנחשף בקיבוץ חוקוק בצפון - צילום: ג'ים הוברמן

רשות העתיקות יצאה בהודעה רשמית כי במהלך חפירות ארכיאולוגיות שבוצעו באתר עתיקות הסמוך לקיבוץ חוקוק, פסיפס מרהיב שהיה על פי תחקיר ראשוני שבוצע במקום – חלק מרצפתו של בית כנסת עתיק שפעל במקום.

הפסיפס – בעל כיתוב בעברית עתיקה ובו הכתובת  “… בכל עמלכן יהא מצותכן…”.

החפירות במקום

החפירות במקום מבוצעות על ידי רשות העתיקות בשיתוף עם חופרים ארכאולוגים מטעם האוניברסיטה של צפון קרוליינה. במהלך החפירות שמבוצעות במקום זה תקופה, אותר פסיפס מרהיב אשר היה ככל הנראה על רצפתו של בית כנסת עתיק שפעל במקום. 

במהלך חשיפת הממצאים במקום, בוצע תחקיר ראשוני אשר לפיו זוהו הממצאים שמקורם בתקופה הרומית-המאוחרת והביזנטית, מאות 6-4 לספירה. 

החפירות עצמן מבוצעות בחורבת חוקוק, שזה היה למעשה יישוב יהודי קדום בגליל התחתון. כיום בסמוך נמצא קיבוץ חוקוק הקרוי על שם העיר העתיקה. 

העבודות במקום הינן בעונה השניה של החפירות שמבוצעות במקום על ידי פרופ’ ג’ודי מגנס מאוניברסיטת צפון קרוליינה, זאת בסיוע של  ד”ר דוד עמית ושועה קיסילביץ מרשות העתיקות. לציין כי החפירות וכלל העבודות במקום נמצאות תחת תמיכה של מספר אוניברסיטאות בארה”ב ובקנדה ומשתתפים בה חוקרים וסטודנטים ממוסדות אלה.

קצת על העיר

העיר חוקוק מזוהה כעיר כוהנים אשר שכנה בגזרת שבט אשר, זאת על פי המקורות ב”דברי הימים”. התל של העיר חוקוק העתיקה זוהה על ידי גבעה סמוכה הנמצאת מעל שרידי העיר של ימי המשנה והתלמוד. שם למעשה התמקדו החפירות האחרונות , אשר התבססו על התלמוד הירושלמי , אשר בו נכתב כי האמוריים פעלו בסמוך לו. 

את בית הכנסת חיפשו לפי המקורות בהן מתועדת עדותו של רבי אשתורי הפרחי, אשר כתב בספרו “כפתור ופרח” מהמאה ה-14. החפירות במקום התבצעו בעיקר על עדויות כתובות מספרו ומתחקירים ארכיאולוגים נוספים שבוצעו בתחומי התל. 

בסקרים שבוצעו בעבר בתחומי תל חוקוק, נמצאו ממצאים רבים אך לעומת זאת בביצוע החפירה על ידי אנשי אוניברסיטת צפון קרוליינה , הצליחו לאתר ממצא כה נדיר וחשוב אשר נחשף בעת החפירות בבית הכנסת העתיק. 

במהלך החפירות והניקוי שבוצעו במתחם בית הכנסת , נחשף קיר גדול הבנוי מאבני גזית ורצפת פסיפס ייחודית שאת תמונותיה ניתן לראות במאמר זה. 

 

דברי החוקרים

ד”ר דוד עמית , עובד רשות העתיקות אשר מנהל את החפירות במקום עם פרופ’ ג’ודי מגנס מאוניברסיטת קרוליינה, מסר בתגובה לממצאים הייחודים כי חשיפת הפסיפס הינה “גולת הכותרת” בכלל החפירות והעבודות שבוצעו בכלל תל חוקוק. 

לדברי ד”ר עמית , הפסיפס שאותר ברצפת בית הכנסת נשמר באיכות טובה ובעל גוונים מרהיבים!. הפסיפס כולל תיאור מקראי של שמשון הגיבור ושני זוגות שועלים שלפיד בוער נקשר בין זנבותיהם, כמתואר בעלילות שמשון בספר שופטים (פרק טו). כמו כן, נחשפה בפסיפס כתובת בעברית, בתוך מדליון המעוטר משני צדדיו במדליונים קטנים ובהם תיאורים מרהיבים ביופיים של ראשי נשים. 
בכתובת, שחלק ניכר משש שורותיה נמצא פגוע, ניתן לשחזר ברכה לאלה המקדישים את עמלם למצוות ומעשים טובים: “…בכל מצוותכן יהא עמלכן…שלום”.

מנהלי החפירה - פרופ' ג'ודי מגנס, ד"ר דוד עמית ושועה קיסילביץ - ליד הפסיפס. צילום: ג'ים הוברמן
מנהלי החפירה – פרופ’ ג’ודי מגנס, ד”ר דוד עמית ושועה קיסילביץ – ליד הפסיפס. צילום: ג’ים הוברמן

 

 

2 מבקרים הגיבו עד כה ב - “פסיפס מרהיב התגלה בשרידי בית כנסת בקיבוץ חוקוק

מה דעתך על הפרסום שלנו? נשמח תשתפו אותנו!

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.