חפץ למדידה מדוייקת נחשף בחפירות עיר דוד ירושלים

האם התגלה מחדש השוק של ירושלים מתקופת בית שני? 

חפץ נדיר מסוגו אשר שימש למדידה אחידה של נפח התגלה לאחרונה בחפירות רשות העתיקות המתבצעות בשטחי עיר דוד שבגן הלאומי סובב חומות ירושלים מחזק את הסבירות כי נחשפה כיכר העיר התחתית של ירושלים מתקופת בית שני. חוקרי רשות העתיקות העלו אפשרות כי באזור שבוצעו החפירות ונמצא הפריט הנדיר היה ככל הנראה משרדו של ה”אגוֹרַנוֹמוֹס” אשר היה המפקח על המידות והמשקולות בעיר ירושלים. 

כתב: אפי אליאן | צילומים:  ארי לוי, קובי הראתי , עמית בן עטר 

שולחן המדידה. צילום: קובי הראתי, ארכיון עיר דוד
שולחן המדידה. צילום: קובי הראתי, ארכיון עיר דוד

וידאו: 

חפץ נדיר מסוגו אשר נחשפו עד כה בודדים כמותו, נחשף לאחרונה בחפירות של רשות העתיקות אשר בתחומי עיר דוד שבגן הלאומי סובב חומות ירושלים. החפץ הייחודי, מתוארך כבן 2000 שנה מחזק את הסברה שהתגלתה כיכר העיר התחתונה של ירושלים מתקופת בית שני. 

החפץ הינו חלק של שולחן אבן אשר שימש לקביעת מידות נפח אחידות, הפריט התגלה בסמוך לרחבה מרוצפת גדולה ברחוב המדורג אשר הוביל את עולי הרגל מבריכת השילוח לכיוון הר הבית. 

הלן מכלין, ארכיאולוגית רשות העתיקות, עם שבר השולחן. צילום: ארי לוי
הלן מכלין, ארכיאולוגית רשות העתיקות, עם שבר השולחן. צילום: ארי לוי

פרופסור רוני רייך אשר חוקר את החפץ שנמצא מספר: בשבר שולחן המדידות אשר נחשף בעיר דוד נותרו שניים מהשקעים החרוטים העמוקים אשר לכל שקע ישנו נקב קטן בתחתית. את הנקב בתחתית היה ניתן לפקוק באמצעות אצבע, למלא את השקע בנוזל כלשהו, להסיר את האצבע ולרוקן את תוך כלי אחר ובכך לקבוע את נפחו של הכלי. 

על פי התקן של שולחן המדידות בצורה זו יכלו הסוחרים לבוא ולכייל את כלי המדידה שלהם לפי תקן אחיד. 

חלקו העליון של שולחן המדידה. צילום: ארי לוי
חלקו העליון של שולחן המדידה. צילום: ארי לוי
הרחוב המדורג בעיר דוד. צילום: קובי הראתי
הרחוב המדורג בעיר דוד. צילום: קובי הראתי

עוד מוסיף רייך כי “מדובר בכלי נדיר, כלי אבן אחרים היו מאוד פופולריים בירושלים של ימי הבית השני, אך עד כה התגלו בחפירות רק שני כלים דומים אשר שימשו למדידות נפחים. האחד נמצא בשלהי שנות השבעים של המאה הקודמת בעת חפירות ברובע היהודי ואילו כלי אחר נמצא בחפירות שהתקיימו באזור שועפט אשר מצפון לירושלים. 

ארי לוי , ארכאולוג רשות העתיקות וממנהלי החפירה ברחוב המדורג מספר על הממצאים במקום: בחפירות הרחוב המדורג שבעיר דוד התגלו אף משקלות אבן רבות מאוד ובערכים שונים, המשקולות שנמצאו שייכות לטיפוס שהיה אופייני בעיקר לעיר ירושלים. העובדה שהיו משקולות אופייניות לעיר, מעידה על הייחודיות של הכלכלה והמסחר בירושלים של ימי בית שני, ייתכן אף שבהשפעת המקדש. 

שולחן המדידה – מבט מהצד. צילום: ארי לוי
שולחן המדידה – מבט מהצד. צילום: ארי לוי

משקולות האבן שנמצאו עשויות כמעין כיכר פחוס והן בגדלים שונים אשר מייצגים ערכים שונים של משקל. לדבריי רייך, יותר מ90 אחוז של מכלול משקולות האבן מטיפוס זה המונה כמה מאות בסך הכל, נמצא בחפירות ארכאולוגיות שבוצעו בירושלים הקדומה של ימי הבית השני, בכך אלו מיוחדות ומייצגות תופעה ירושלמית מובהקת. 

הרחוב המדורג בעיר דוד. צילום: קובי הראתי
הרחוב המדורג בעיר דוד. צילום: קובי הראתי

מנהלי החפירה ברחוב המדורג מטעם רשות העתיקות: החוקרים: נחשון זנטון, מורן חג’בי ומידד שור חשפו במהלך השנים האחרונות רחבה מרוצפת גדולה ברחוב שעלה אל בית המקדש בתקופת ימי בית שני והם סבורים כי רחבה זו שימשה ככיכר העיר התחתונה אשר בה התקיימה פעילות המסחר של ירושלים העתיקה. ארי לוי מספר כי שולחן תקני הנפח שמצאנו ומשקולות אבן שנחשפו בסמוך רק מחזקות את ההערכה כי במקום התקיימה פעילות מסחרית ענפה ואולי יש כאן כדי להצביע על קיומו של שוק סחר. 

עוד מוסיף פרופסור רייך על הדברים: ייתכן כי באזור זה של העיר שמימי בית שני היה מצוי משרדו של המפקח על המידות והמשקולות של העיר ירושלים, תפקיד אשר היה מקובל בערים אחרות ברחבי האימפריה הרומית בעת העתיקה ואף היה מוכר בתואר היווני “אַגוֹרַנוֹמוֹס” 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.