ד”ש מבית שמש העתיקה: בית בד, גת ופסיפס מהתקופה הבינזטית נחשפו בחפירות בעיר

צילום אוירי של מתחם החפירות ברמת בית שמש - צילום: גריפין צילומי אויר

בשבועות האחרונים מבוצעות חפירות ארכאולוגיות נמרצות על ידי רשות העתיקות בסמוך לרמת בית שמש, זאת בעקבות ממצאים נדירים שנחשפו באופן אקראי לחלוטין בעת סיקור ארכיאולוגי שגרתי שבוצע  במקום. עד כה נחשפו במקום שרידי בית בד מרשים, גת עתיקה ואף רצפות פסיפס יפיפיות. החפירות נמשכות.

כתב: אפי אליאן | צילומים: רשות העתיקות, גריפין , היסטוריה על המפה.

צילום אוירי של מתחם החפירות ברמת בית שמש - צילום: גריפין צילומי אויר
צילום אוירי של מתחם החפירות ברמת בית שמש – באדיבות רשות העתיקות

במהלך השבועות האחרונים מבצעים אנשי רשות העתיקות חפירות בסמוך לעיר החרדית רמת בית שמש , זאת בעקבות חישוף אקראי של מספר ממצאים בזמן הגדרת גבולות העיר והרחבת שטחיה. 

לפני מספר שבועות הגיעו נציגי העיר לשטח בו נחשף האתר הארכיאולוגי, על מנת לבצע סיקור רגלי בשטח לשם הגדלת שטח העיר. בזמן הפעילות במקום נחשפו שרידים ראשונים של מה שנראה כאתר ארכיאולוגי עתיק.

צילום אוירי של מתחם החפירות ברמת בית שמש - צילום: גריפין צילומי אויר
צילום אוירי של מתחם החפירות ברמת בית שמש – צילום: גריפין צילומי אויר

במקום נראו על פני הקרקע מספר בורות מים סתומים, שורות אבנים שנראו כשרידי קירות וראשי קירות ואף מערה קטנה. הרמזים האלו הספיקו לשם הודעה לרשות העתיקות  ולמקום הוזעקו אנשי הרשות אשר עצרו את הסיקור במקום והחלו בהגדרת השטח לשם תחילת החפירות. 

לא עבר זמן רב מתחילת החפירות במקום והממצאים החלו להופיע אחד אחר השני. 

עוד בראשית החפירות , הצליחו להבחין היטב כי המקום עצמו מוגדר תחת קיר חיצוני אשר הכיל בתוכו את כל מתקני בית הבד.  את החפירות חילקו במקום לשתי מחיצות שונות, כאשר אחת מוגדרת כאיזור התעשייתי ואילו המתחם השני הוגדר כאתר פעילות ומגורים. 

תוואי השטח בו נחשף בית הבד ברמת בית שמש - צילום: גריפין צילומי אויר
תוואי השטח בו נחשף בית הבד ברמת בית שמש – צילום: גריפין צילומי אויר

באיזור התעשיה של האתר הארכיאולוגי נחשפו שרידי בית הבד אשר שימש כאמור לייצור שמן זית. השרידים שנחשפו נשתמרו בצורה יוצאת דופן ביחס למבני בית בד אחרים שנחשפו באיזור. מחוץ למתחם הבנוי זוהתה גת גדולה אשר היתה מורכבת משני משטחים ששימשו לדריכת הענבים. משם זרם התירוש בתעלות דקות אל בור איסוף גדול.  בתחקיר הראשוני של אנשי רשות העתיקות עולה הסבירות כי התושבים במקום עסקו בעיקר בפעילות של ייצור יין והפקת יין לפרנסתם. 

בהמשך החפירות במקום סביב השרידים שנחשפו עד כה אותרו גם שני תנורי אפיה גדולים. על פי גודלם ואופן בנייתם מסיקים החוקרים כי היה מדובר במבנה תעשיה גדול ששימש לייצור ולא רק לרמות של צרכים ביתיים. 

פסיפס אשכול הענבים שנחשף באתר הארכיאולוגי - צילום: אסף פרץ
פסיפס אשכול הענבים שנחשף באתר הארכיאולוגי – צילום: אסף פרץ

בחלקו השני של האתר הארכיאולוגי , באיזור המגורים נחשפו מספר חדרים אשר ברובם נשתמרו רצפות פסיפס צבעוני. החדרים הרחבים מבניהם היו מבנים בעלי שתי קומות ונבנו מאבני גזית. קירותיהם היו מטויחים בטיח משובח. 

אחד מהפסיפסים המרשימים שנחשפו יוצא דופן במיוחד, זאת משום ציור אשכול הענבים שנראה במרכזו ומעוטר באמצעות זר פרחים בתוך מסגרת גאומטרית. 

את אתר החפירות במקום מנהלות אירנה זילברבוד ותהילה ליבמן – עובדות רשות העתיקות. אירנה ותהילה מספרות בעקבות חשיפת המקום כי ככל הנראה מדובר במנזר מהתקופה הביזנטית. “אמנם לא מצאנו בשלב זה כנסייה, כתובת או כל עדות פולחנית מובהקת אחרת במקום” – הן אומרות, “אך הבניה המרשימה, התארוך לתקופה הביזנטית , רצפות הפסיפס המפוארות, ממצאי חלונות ושרידי רעפים מעידים לנו על דפוס מוכר ממנזרים רבים בני אותה התקופה. לפיכך משערות תהילה ואירנה כי במקום התגוררו נזירים אשר התקיימו והתפרנסו מהמתקנים החקלאיים. 

מראה החפירות הארכיאולוגיות המתבצעות במקום - צילום אסף פרץ
מראה החפירות הארכיאולוגיות המתבצעות במקום – צילום אסף פרץ

על פי ממצאים נוספים שנחשפו באתר הארכיאולוגי, נחשפה שכבה ארכיאולוגית נוספת שתוארכה לתקופה מעט מאוחרת – התקופה המוסלמית (המאה השביעית לספירה) , שם יצא על פי ההשערה המנזר מכלל פעילות ואוכלס לאחר שננטש , על ידי תושבים חדשים, אלו עשו שימוש במתקניו אמנם , אך הפעילו שינויים והתאימו אותו לפי צרכיהם באותה תקופה.

ד”ר יובל ברוך , ארכיאולוג רשות העתיקות אשר פועל במרחב ירושלים מספר כי לאחר חשיפת המתחם וההכרה בחשיבותו בזכות הממצאים שנתגלו בו, החלו רשות העתיקות ומשרד הבינוי והשיכון בנקיטת האמצעים הנדרשים לשמירת האתר ופיתוחו כאתר ארכיאולוגי פתוח בלבה של השכונה החדשה אשר אמורה להבנות במקום. 

 

 

מה דעתך על הפרסום שלנו? נשמח תשתפו אותנו!

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.