שרידי כנסייה בת 1500 נחשפו בחפירה ליד אבו גוש

נר שמן ביזנטי שנמצא בחפירה ליד אבו גוש - צילום: אסף פרץ

במהלך עבודות שדרוג של כביש 1 הסמוך לאבו גוש, נחשפו שרידים מרשימים של כנסייה ותחנת דרכים שפעלה במקום לפני כ-1500 שנה.

כתב: אפי אליאן | צילומים: אנט נגר , אסף פרץ

שרידי הכנסייה ותחנת הדרכים ממעוף ציפור - צילום: Skyview
שרידי הכנסייה ותחנת הדרכים ממעוף ציפור – צילום: Skyview

במהלך עבודות שדרוג תשתיות של כביש 1 (ירושלים תל אביב) בסמוך לצומת הכניסה ליישוב אבו-גוש , נחשפו לפני מספר שבועות שרידים מרשימים של תחנת דרכים גדולה שפעלה במקום במהלך התקופה הביזנטית. 

במהלך החפירות וחישוף השרידים, נמצאו שרידים של כנסייה קטנה שפעלה במקום. שרידי הכנסייה שנאמדים באורך של כ-16 מטרים, נחשפו במהלך החפירה האחרונה באתר המוכר כבעל היסטוריה ארכאולוגית.  לחוקרים ידוע כי המקום נקרא “עין נקע” ונמצא ברובו בשוליים של מושב בית נקופה הסמוך. 

בחפירות בשרידי הכנסייה נמצאה קפלה צדדית שאורכה נמדד כ-6.5 מטרים ורוחבה נאמד ב-3.5 מטרים.  רצפת הכנסייה רוצפה בפסיפס לבן וחלקו נשתמר היטב ונחשף בחפירות אלו. בפינתה הצפון מזרחית של הקפלה נחשף אגן טבילה (בפטיסטריום) בעוצב בצורת תלתן ארבע-עלי (המסמל צלב) , כמו כן בסמוך נמצאו פיסות רבות של טיח הצבועות אדום שהתגלו בעיי המפולות שכיסו את המבנה. פיסות אלו העידו שקירות הכנסיה היו מעוטרים בציורי קיר (פרסקאות). 

אגן הטבילה תלתן ארבע עלי בצפון מזרח הקפלה - צילום: אנט נגר
אגן הטבילה תלתן ארבע עלי בצפון מזרח הקפלה – צילום: אנט נגר

בהמשך החפירות הארכאולוגיות ממערב לכנסייה התגלו חדרים ששימשו ככל הנראה למגורים ואכסון, באחד מהחדרים נמצאו שפע של רעפי חרס שככל הנראה היו חלק מהגג שכיסה את החדרים. 

בין היתר בחפירה המדוברת נמצאו עשרות ממצאים ארכאולוגים ייחודיים, בניהם: נרות שמן, מטבעות , כלי זכוכית מיוחדים, שברי שיש ואף צדפים של אם הפנינה. 

בשיחה עם אנט נגר , מנהלת החפירה באתר מטעם רשות העתיקות נמסר כי תחנת הדרכים והכנסייה שבתוכה , נבנו ככל הנראה בתקופה הביזנטית ליד הדרך הקדומה שעברה בין ירושלים למישור החוף. לאורכה של דרך זו שנוסדה ככל הנראה כבר בתקופה הרומית, התגלו בעבר לא מעט יישובים ותחנות דרכים נוספות ששימשו את תנועת הנוסעים לאורכה. כחלק מהשירותים שלאורך הדרך נבנו כנסיות כגון זו שהתגלתה בכניסה לאבו-גוש. אנט נגר ציינה כי כנסיות נוספות תועדו עד היום באבו גוש, קריית יערים ואמאוס. 

תחנת הדרכים חדלה לשמש בסוף התקופה הביזנטית , אם כי הדרך שלאורכה היא נבנתה – חודשה ושישה גם לאחר מכן ולמעשה עד ימים אלו. 

בשיחה הוסיף – פבלו בצר  – ארכאולוג מחוז יהודה ברשות העתיקות כי הממצאים תועדו וייחקר , בתיאום עם חברת נתיבי ישראל סוכם שהאתר יכוסה ויישמר לטובת הדורות הבאים. 

נר שמן ביזנטי שנמצא בחפירה ליד אבו גוש - צילום: אסף פרץ
נר שמן ביזנטי שנמצא בחפירה ליד אבו גוש – צילום: אסף פרץ

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.