הגיעו לשדוד עתיקות בבית הכנסת העתיק בחוקוק ונתפסו בזמן אמת

צילום-היחידה למניעת שוד רשות העתיקות (4)

שני חשודים נתפסו בזמן אמת כאשר מחרבים שכבות קדומות באתר הארכאולוגי של בית הכנסת חוקוק שבגליל התחתון. שני החשודים נתפסו על ידי מפקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות יחד עם סיירי הקרן הקיימת לישראל וצוותי יחידת מתמי”ד של משמר הגבול גליל תחתון

כתב: אפי אליאן | צילומים: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

צילום-היחידה למניעת שוד רשות העתיקות (2)
צילום-היחידה למניעת שוד רשות העתיקות (2)

הגיעו לבצע שוד עתיקות בבית הכנסת של חוקו ונתפסו בעולם בשטח על ידי מפקחי רשות העתיקות, קרן קיימת לישראל ושוטרי משמר הגבול. 

באתר מתקיימת כיום חפירה ארכאולוגית ארוכה אשר עד כה הביאה לחשיפת בית כנסת מתקופת התלמוד. את החפירה במקום מנהלת פרופ’ ג’ודי מגנס מאוניברסיטת צפון קרוליינה בצ’אפל היל. 

מפקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות יחד עם סיירי הקרן הקיימת לישראל וצוותי יחידת מתמי”ד של משמר הגבול גליל תחתון הצליחו לתפוס “על חם” שני חשודים בעת שפעלו על פי החשד לשוד עתיקות בתוך שטח בית הכנסת העתיק בחורבת חוקוק אשר בגליל התחתון. 

השניים נתפסו בעת שחיפשו מטבעות עתיקים באמצעות גלאי מתכות תוך כדי שהם משחיתים ופוגעים בשכבות ארכיאולוגיות קדומות. 

צילום-היחידה למניעת שוד רשות העתיקות (1)
צילום-היחידה למניעת שוד רשות העתיקות (1)

החשודים נצפו לראשונה באתר העתיק עוד בשעות הבוקר של יום שלישי האחרון על ידי סייר הקרן הקיימת לישראל. בעת שהבחין בהם הזעיק למקום את מפקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות יחד עם מתנדבי מג”ב גליל תחתון. כאשר הגיעו, התקרבו לעבר חוליית השודדים אשר מנתה שלושה אנשים ותצפתו עליהם זמן מה בעת שאלו מחפשים מטבעות העתיקים. שניים מהחוליה – תושבי סאג’ור בשנות הארבעים לחייהם נתפסו במקום וחשוד שלישי הצליח להימלט  מהמקום.  

בעת בדיקת החשודים, בכיסם נתגלו מטבעות עתיקים אשר על פי החשד נמצאו בתחומי האתר הארכיאולוגי. כמ כן בסיור שביצעו במקום הבחינו מפקחי רשות העתיקות בעשרות גומחות שנחפרו כל הנראה על ידי החשודים במטרה לאתר מטבעות עתיקים. מיותר לציין כי החפירות שביצעו החשודים במקום גרמו נזק רב לשכבות העתיקות ברמת נזק בלתי הפיך. 

החשודים הועברו לחקירה בתחנת משטרת טבריה, עם סיום החקירה בעניינם יועבר התיק להגשת כתבי אישום. 

צילום-היחידה למניעת שוד רשות העתיקות (4)
צילום-היחידה למניעת שוד רשות העתיקות (4)

אתר העתיקות חורבת חוקוק נמצא בסמוך לכנרת, האתר מזוהה במחקר עם חוקוק המקראית (ספר יהושע יט,34).

על פי אזכורים במקורות חז”ל, במקום פעלו חכמים יהודיים עוד בתקופת המשנה והתלמוד. המקום היווה מוקד עניין ארכיאולוגי עוד מהמאה ה-19. במקום החל משנת 2011 נערכות חפירות ארכאולוגיות מדי קיץ וזאת בניהולה של פרופסור ג’ודי מגנס מאוניברסיטת צפון קרולינה אשר בצ’אפל היל ובסיועה של שועה קיסילביץ מרשות העתיקות ואוניברסיטת תל אביב. בין היתר במקום נחשפו שרידי בית כנסת עתיק מהמאה החמישית לספירה. בית הכנסת נחשב כחלק מטיפוס בתי הכנסת הגליליים, כדוגמת בית הכנסת בכפר נחום. יצוין כי במקרה השוד הנ”ל לא נגרם נזק למבנה בית הכנסת העתיק. 

צילום-היחידה למניעת שוד רשות העתיקות (3)
צילום-היחידה למניעת שוד רשות העתיקות (3)

ניר דיסטלפלד, מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות באזור הצפון מספר על חורבת חוקוק: האתר של חורבת חוקוק מנותר באופן קבוע על ידי גורמי האכיפה. תקופה זריזה ומשולבת של הכוחות גרמה למניעת פגיעה באתר העתיק. אמנם שודדי העתיקות גרמו נזק בלתי הפיך למורשת של כולנו, פגיעה כזו באתר ייחודי כחורבת חוקוק והוצאת מטבעות עתיקים מקשרם המקורי מחסירים לתמיד חלקים מהפזל ההיסטורי של הארץ. רשות העתיקות משקיעה מאמץ רב במניעת שוד העתיקות וביצירת הרתעה. חפירה באתר עתיקות ללא היתר ופגיעה באתר עתיקות מהווה עבירה חמורה שהעונש בגינה הקבוע בחוק הינו חמש שנות מאסר. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.