“במערה שד ששומר על אוצר חשוב…”

הפתח המערה באתר העתיקות ליד האוניברסיטה העברית בירושלים - צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

אב , ארבעה מילדיו וקרוב משפחתו  נתפסו על חם שהם חופרים במערה עתיקה מתקופת בית שני. הסיבה לשהותם במקום: במערה יש שד ששומר על אוצר חשוב ואותו רצינו לגלות. החשודים הועברו אחר כבוד לחקירה בסיומה יוגש כנגדם כתב אישום פלילי

כתב: אפי אליאן | צילומים: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

אחד מהחשודים שנתפסו (פניו טושטשו) בכניסה למערה העתיקה - צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות
אחד מהחשודים שנתפסו (פניו טושטשו) בכניסה למערה העתיקה – צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

אב , ארבעה מילדיו וקרוב משפחה נוסף נתפסו “על חם” כאשר הם חופרים באופן בלתי חוקי במערה עתיקה מתקופת בית השני בירושלים. בעת הוצאתם מהמערה לשם תחקיר ראשוני , סיפר האב כי הינו “מגרש שדים” מקצועי ובתוך המערה נמצא שד ששומר על אוצר חשוב אותו רצו לגלות. החוקרים לא התרשמו מהסיבה המקורית והעבירו את החשודים להמשך מעצר וחקירה. 

את תפיסתם הצליחו להוציא לפועל הודות למבצע ארוך וממושך שכלל תצפיות ומארבים של מפקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, בשילוב של שוטרי תחנת שלם, במהלך המבצע נתפסו שישה חשודים בביצוע עבירות של פגיעה באתר עתיקות באזור הר הצופים שבירושלים. 

החשודים שנתפסו , כולם בני משפחה אחת תושבי הכפר עיסוייה שבמזרח ירושלים , נתפסו במהלך חפירה בלתי חוקית במערה  חצובה בסלע ומטויחת מתקופת בית שני. המערה שוכנת בקרבו של אתר עתיקות מוכרז בסמוך לאוניברסיטה העברית שבירושלים. 

בעת תפיסתם נתפסו בידיהם כלי חפירה ופריצה אשר לא הותירו מקום לספק לפשר מעשיהם. בחקירת האב סיפר החשוד כי לפני זמן מה נכנסו שניים מילדיו למערה ושמעו דפיקות עמומות בתקרתה. האב שציין כי הינו מגרש שדים במקצועו ומסיר כישופים מאנשים שהוטלו עליהם קללות ,הסביר את הקולות בהימצאותו של שד שתפקידו לשמוע על המערה משום שהיא מכילה אוצר חשוב. 

הפתח המערה באתר העתיקות ליד האוניברסיטה העברית בירושלים - צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות
הפתח המערה באתר העתיקות ליד האוניברסיטה העברית בירושלים – צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

בשיחה עם עוזי רוטשטין , מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות מספר עוזי כי זו הפעם השנייה בשנה האחרונה שהיחידה למניעת שוד עתיקות מצליחה לעצור חוליית שודדי עתיקות באזור חשוב זה. אזור הר הצופים הינו אחר האזורים העשירים ביותר בקברים מתקופת בית שני. בתוך קברי האבן העתיקים החתומים לרוב באבן גדולה וכבדה, מצויים לעתים מנחות קבורה שהונחו יחד עם הנפטרים כגון: נרות שמן, כלי זכוכית וחפצים אחרים. 

חפצים אלה נחשבו ליקרי ערך בעת העתיקה וגם בימינו יש להם ערך רב , כנראה שחוליית השודדים מקוות למצוא באזור את מערכות הקבורה הללו במטרה לשדוד מהם את החפצים שנמצאים בשלמותם מאחר והיו מוגנים בתוך הקבר במשך מאות ואלפי שנים. 

לאחר סיום חקירתם של החשודים על ידי מפקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות , שוחררו החשודים בערבות ובקרוב יוגש כנגדם כתב אישום פלילי.

רוטשטין הוסיף כי מי שחושב לצאת לשטח ולחפש אוצרות , סביר להניח שבמקום עתיקות ימצא את עצמו במעצר בתחנת המשטרה. חיפוש אחרי עתיקות וחפירה באתרי עתיקות הם עבירות על החוק המטופלות במלוא החומרה בכל רחבי הארץ בידי המפקחים ליחידה למניעת שוד , המשטרה וכוחות מג”ב. 

מרשות העתיקות נמסר כי החפירה באתר עתיקות ללא היתר ופגיעה באתר עתיקות הינה עבירה פלילית שדינה עד חמש שנות מאסר. אתרי העתיקות במדינה הם נכס של כלל הציבור, פעולת שודדי העתיקות גורמת לנזקים בלתי הפיכים באתרים השונים.