מאות פריטים עתיקים נתפסו בחנות מזכרות בירושלים

מאות ממצאים עתיקים נתפסו במהלך פשיטת רשות העתיקות על חנות מזכרות בקניון ממילא בירושלים. על פי החשד – בעלי החנות סחרו בהם ללא רשיון

כתב: אפי אליאן | צילומים: רשות העתיקות, היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

פקחי היחידה למניעת שוד של רשות העתיקות במהלך התפיסה בחנות
פקחי היחידה למניעת שוד של רשות העתיקות במהלך התפיסה בחנות – באדיבות רשות העתיקות

מאות ממצאים עתיקים החשודים שנשדדו מאתרי עתיקות , נתפסו במהלך פעילות של היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות בחנות מזכרות בקניון ממילא שבירושלים.

בין הממצאים: ראשי חץ עשויים ברונזה, מטבעות הנושאים את שמות החשמונאים, כדים ייחודים לאחסון בשמים ועוד מאות פריטים בני אלפי שנים.

כתבת וידאו

מאות פריטים עתיקים אשר נסחרו ללא רשיון ,נתפסו במהלך פעילות יזומה של היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות. בין הפריטים שנתפסו, ראשי חץ מברונזה, מטבעות עתיקים, כדי בשמים ופריטים נוספים אשר על פי החשד נשדדו מאתרי עתיקות ברחבי הארץ ונמכרו למסחר בחנות המזכרות. 

 

מטבע הנושא את שמו של המצביא שמעון בר-כוכבא
מטבע הנושא את שמו של המצביא שמעון בר-כוכבא – באדיבות רשות העתיקות
מטבע זהב מהתקופה הביזנטית
מטבע זהב מהתקופה הביזנטית – באדיבות : רשות העתיקות

את הפריטים השדודים, תפסו הפקחים לאחר פעילות סמויה בחנות , בה מכרו בעליה של החנות סחורה לבלשי הרשות. 

החל מחודש מרץ 2016 נכנסו לתוקף תקנות חדשות בכל הנוגע לניהול המלאי המסחרי של סוחרי העתיקות בישראל. רשות העתיקות פיתחה מערכת ממוחשבת אשר נועדה לעקוב אחרי הפריטים ובתוך כך, למנוע הלבנת עתיקות בלתי חוקיות בתוך הסחורה הקיימת. המערכת אמורה למנוע סחר עתיקות שמקורן בשוד עתיקות / חפירה בלתי חוקית באתרים ארכיאולוגים – דבר שגורם למחיקת ידע על המורשת התרבותית מהארץ ומהעולם וזאת תמורת בצע כסף. 

יצויין כי אותה חנות בה נתפסו מאות הפריטים, סחרה בהם וזאת אף שלא קיבלה מעולם רשיון לכך. 

כלי ששימש לאחסון בושם במאה ה-4 לפנה"ס
כלי ששימש לאחסון בושם במאה ה-4 לפנה”ס באדיבות: רשות העתיקות
כדים בני אלפי שנים שהועמדו למכירה
כדים בני אלפי שנים שהועמדו למכירה – באדיבות רשות העתיקות

בשיחה עם ד”ר איתן קליין , המפקח על המסחר בעתיקות ברשות העתיקות מספר איתן כי עד שהותקנו התקנות, היה בשוק העתיקות מצב פלאי, שבו הממצאים תמיד היו בשפע על המדפים, זאת למרות שהסוחרים דיווחו על מכירות חלשות ביותר. דיווחים אלה מעלים תהיות בדבר יכולת ההשרדות המרשימה של החנויות הללו לאורך השנים. בפועל – ברור כשמש שעל מנת לספק את הסחורה, נשדדו עשרות אתרי עתיקות בישראל ובעולם וההיסטוריה נמכרה למרבה במחיר. 

הפעילות שבוצעה בחנות בקניון ממילא, הינה חלק קטן מפעילות נרחבת המתבצעת בשוק העתיקות. מטרת הפעילות הינה שמירה על נכסי התרבות של מדינת ישראל השייכים לכל אזרחיה, ומניעת “הלבנת” העתיקות הגנובות באמצעות המלאי המסחרי של סוחרי העתיקות המורשים. 

קופסה ובה דינרים רומיים
קופסה ובה דינרים רומיים – באדיבות רשות העתיקות
קופסאות מהודרות בהן נמכרו המטבעות. הקופסאות נושאות את שמות השליטים שטבעו את המטבעות, ובהם אלכסנדר הגדול, המלך הורדוס ועוד
קופסאות מהודרות בהן נמכרו המטבעות. הקופסאות נושאות את שמות השליטים שטבעו את המטבעות, ובהם אלכסנדר הגדול, המלך הורדוס ועוד – צילום: באדיבות רשות העתיקות

במהלך הימים הקרובים יוגש כתב אישום כנגד בעל החנות, החשוד בסחר בלתי חוקי בעתיקות.

מה דעתך על הפרסום שלנו? נשמח תשתפו אותנו!

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.