שרידי בית דייגים מהתקופה העות’מנית נחשף בחוף הים באשקלון

הממצאים שנחשפו בחפירה: קרסים ממתכת, עשרות משקלות עופרת, פעמון גדול מברונזה, ועוד. צילום: קלרה עמית

במהלך חפירה של רשות העתיקות בשיתוף עם בני נוער תושבי העיר , נחשפו שרידים בסמיכות לחוף הים אשר שימשו לעיסוקי דיג בים התיכון. בשטח בו התקיימה החפירה צפויה להיבנות שכונה חדשה באשקלון

כתב: אפי אליאן | סטילס: קלרה עמית | וידאו: ענת רסיוק

הממצאים שנחשפו בחפירה: קרסים ממתכת, עשרות משקלות עופרת, פעמון גדול מברונזה, ועוד. צילום: קלרה עמית
הממצאים שנחשפו בחפירה: קרסים ממתכת, עשרות משקלות עופרת, פעמון גדול מברונזה, ועוד. צילום: קלרה עמית

וידאו

 

הכתבה

במהלך חפירה ארכיאולוגית המבצעת בחלקה הצפוני של העיר אשקלון , נחשפו שרידי מבני בתי דייגים מהתקופה העות’מנית. במקום נחשפו עשרות פריטים ובניהן: משקלות דיג וקרסים. החפירה התבצעה על ידי רשות העתיקות בשיתוף עם בני נוער תושבי העיר. 

בני הנוער שעבדו בחפירה הארכיאולוגית
בני הנוער שעבדו בחפירה הארכיאולוגית -צילום: קלרה עמית

בני נוער תושבי אשקלון והסביבה שהועסקו על ידי רשות העתיקות בחפירה ארכיאולוגית בעיר , חשפו לאחרונה מבנים ששימשו בעבר את תושבי המקום שעסקו בדיג לחופי הים התיכון. 

החפירה התבצעה בשטח עליו צפויה להיבנות שכונה חדשה בחלקה הצפוני של אשקלון, זאת עבור עיריית אשקלון – באמצעות החברה הכלכלית לאשקלון.  

פדריקו קוברין, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, ליד מגדל התצפית
פדריקו קוברין, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, ליד מגדל התצפית – צילום: קלרה עמית

בשיחה עם פדריקו קוברין וחיים ממליה – מנהלי החפירה באתר , מספרים השניים כי ישנם זוג מבנים שנחשפו ומעוררים את סקרנותנו, נראה כי שימשו כבית דייג וכמגדל תצפית – אולי מגדלור, אלו נמצאו מתוארכים לתקופה העות’מנית. המגדל שכן בראש גבעה נישאה והוא משקיף לחוף ולים התיכון, ממנו ניכר כי היה ניתן לאותת ולכוון ספינות שנעו בין הנמלים העתיקים באשקלון ובאשדוד-ים. 

בני הנוער שעבדו בחפירה הארכיאולוגית
בני הנוער שעבדו בחפירה הארכיאולוגית – צילום: קלרה עמית

עוד מוסיף קוברין כי בית הדייג נמצא שמחולק לשלושה חדרים ובקרבו נמצאו שלל ממצאים המעידים על השימוש שבוצע בו. בין הממצאים: קרסים ממתכת , עשרות משקלות עופרת , פעמון גדול מברונזה ואף עוגן מאבן. 

פתחי המבנה סודרו מצפון על מנת למנוע מרוחות העזות ומסערות הים להיכנס פנימה.  לדברי הארכיאולוגים במקום , זו הפעם הראשונה בה נחשף באשקלון מבנה שניתן לייחס אותו בוודאות לענף הדיג. 

לסיכום מסר קוברין , כי העבודה עם בני הנוער היתה מאתגרת ומספקת מאוד, בני הנוער השתתפו בחשיפת העבר של העיר שלהם , הם עבדו בחריצות ובמסירות , תוך גילוי התעניינות בממצאים. היה תענוג לעבוד איתם. 

באשר לממצאים: בית הדיג ישומר, ישוחזר וישולב בפיתוח השכונה ורצועת החוף, זאת לרווחת התושבים וליצירת הזיקה בניהם ולבין מי שגרו ודגו כאן פעם.

 

תגובה 1 נכתבה על “שרידי בית דייגים מהתקופה העות’מנית נחשף בחוף הים באשקלון

Comments are closed.