בעקבות ערנות מטיילת – נתפסה חוליית שודדי עתיקות בציפורי

התפיסה בציפורי - צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות

במהלך סוף השבוע נתפסה חוליית שודדי עתיקות בשטח היישוב העתיק ציפורי. החוליה נתפסה הודות לערנות של מטיילת במקום

כתב: מערכת היסטוריה על המפה | תמונות: ניר דיסטלפלד

פתח המערכת התת קרקעית צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות
פתח המערכת התת קרקעית צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות

חוליית שודדי עתיקות נלכדה בימי מפקחי היחידה למניעת שוד עתיקות ורכזי הבטחון השוטף של היישובים אלונים ואלון הגליל שבמועצה האזורית עמק יזרעאל. החוליה, נתפסה בשטח היישוב העתיק ציפורי שהם מבצעים חפירה בלתי מורשת בתחומי האתר. מטרתם על פי החשד היתה לפרוץ למערה תת קרקעית ומשם לאתר מערכת מסתור מהתקופה הרומית (לפני כ-2000 שנה). 

את החוליה זיהתה מטיילת שעברה במקום, אשר הבחינה בפעילותם. משום כך יצרה קשר עם מפקחי היחידה ואלו הצליחו לשים יד על חברי החוליה. 

היישוב היהודי בעיר ציפורי העתיקה התקיים במשך שנים רבות והיה מאחד ממרכזי היישוב היהודי בצפון ארץ ישראל במשך מאות שנים. בשטח האתר מבני ציבור, מבני מגורים , מתקנים ומערכות תת-קרקעיות ובית קברות מפואר. 

חברי החוליה נתפסו לאחר מרדף רגלי שניהלו מפקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות , שניים מתוך שלושת חברי החוליה הינם בשנות השלושים לחייהם ותושבי העיר נצרת הסמוכה. ברשות החשודים נתפסו כלי חפירה. 

החשודים נעצרו בשטח על כליהם והועברו אחר כבוד לחקירה בתחנת משטרת נצרת. 

התפיסה בציפורי - צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות
התפיסה בציפורי – צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות

ניר דיסטלפלד , מפקח היחידה למניעת שוד באיזור הצפון מספר על תפיסתם של החוליה: אנו עדים לפעילות רבה של חוליות שודדי העתיקות בצפון. לפני כשבועיים נלכדה חולייה דומה שבצעה שוד עתיקות במערת קבורה באזור כרמיאל ואילו כעת שוב חוליה נוספת באיזור ציפורי. אזור הצפון משופע באלפי אתרי עתיקות והמשימה להגן עליהם ולמנוע את בזיזתם מורכבת ומאתגרת. נראה שלא חום כבד ולא צום הרמדאן מרתיעים אתה שודדים מלצאת ולנסות את מזלם בבזיזת אוצרות עתיקים. במקרים האחרונים הצלחנו לסכל את המשך הפגיעה באתרי העתיקות שהינם משאב של כולנו. 

אמיר גנור – מנהל היחידה למניעת שוד עתיקות מוסיף: אנו חייבים את ההצלחה לסיכול חוליית השודדים הזו לאזרחית עירנית שטיילה בשטח וזיהתה את הפעילות הלא חוקית באתר העתיקות. ערנותה ודיווחה לרשות העתיקות אפשרו את איתור החוליה ולכידתה על חם ואף על כך תוענק לה תעודת הוקרה על אזרחותה הטובה. 

בחודשים האחרונים הגבירה רשות העתיקות את האכיפה מול שודדי העתיקות בכל רחבי הארץ ובצפון בפרט. אנו משלבים בפעילות מתנדבים רבים מתושבי האזור ומתנדבי מג”ב ופועלים להגיב תוך זמן קצר לכל מידע שנמסר מהציבור הרחב. רשות העתיקות פונה לציבור: דווחו על כל אירוע שנראה בעיניכם כפגיעה באתר עתיקות , עזרו לנו להגן על נכסי המורשת. 

יובהר כי פגיעה באתר עתיקות הינה עבירת “פשע” שהעונש בגינה הקבוע בחוק הינו עד חמש שנות מאסר. 

תגובה 1 נכתבה על “בעקבות ערנות מטיילת – נתפסה חוליית שודדי עתיקות בציפורי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.