תחריט סלע של בני תרבות קדומה התגלו במבני ענק בגולן ובגליל (דולמנים)

הסלע דמוי הפרצוף האנושי – מכסה דולמן מקריית שמונה. צילום: פרופ' גונן שרון

אמנות סלע של בני תרבות קדומה התגלתה במבני ענק (קברי ענק – דולמנים) בשמורת יהודייה. החרוטות שנמצאו על דפנות קברים עצומים כבני 4,200 שנה חושפים אותנו לעולמה האומנותי והמסתורי של תרבות בנאים קדומה. כך פורסם במחקר חדש שנכתב על ידי חוקרי רשות העתיקות והמכללה האקדמית תל-חי

כתב: אפי אליאן | צילומים: יניב ברמן, רשות העתיקות, חגית טחן, פרופ גונן שרון, מיקי פלג, | וידאו: יניב ברמן

הדולמן בשמורת טבע יהודיה. צילום: יניב ברמן
הדולמן בשמורת טבע יהודיה. צילום: יניב ברמן

כתבת וידאו

במחקר חדש אשר התפרסם לאחרונה בידי חוקרים של רשות העתיקות והמכללה האקדמית תל-חי נחשפו פרטים אודות תחריט קיר אשר נחשף בהפתעה גמורה בשמורת טבע יהודיה. החרוטות אשר נמצאו על קירות קברים גדולים כבני -4,200 שנה הידועים בשם “דולמנים” מציגים עולם אומנותי מסתורי של תרבות בנאים קדומה. במאמר מסופר על ארבעה אתרים שונים בהם הותירו בוני הדולמנים מוטיבים אמנותיים על קירות מבני הענק שהקימו. 

איור להמחשת ציורי הקיר בדולמן שבשמורת טבע יהודיה. איור:  חגית טחן,  צילום: יניב ברמן
איור להמחשת ציורי הקיר בדולמן שבשמורת טבע יהודיה. איור: חגית טחן, צילום: יניב ברמן

רבבות המטיילים אשר עד כה פקדו את שמורת הטבע יהודיה לא ידמיינו לוודאי כי ממש מתחת לאפם – בלב המסלול הסתתר לו עד כה מפתח להבנת עולמה של תרבות בנאים קדומה מסתורית. בעקבות מחקר חדש של חוקרים מרשות העתיקות והמכללה האקדמית תל-חי נודע על ארבעה דולמנים – מבני קבורה ענקיים הקיימים בגליל ובגולן אשר בהם הותירו הבנאים מוטיבים אמנותיים על קירות הקבר. אומנות הסלע אשר נחשפה כעת שופכת לראשונה אור על עולם של בני התרבות הקדומה אשר אחראים על הקמת המבנים המוזרים. מאמר בנושא פורסם לאחרונה בכתב העת Asian Archaeology.

הנוף שנשקף מהדולמן ליד קיבוץ שמיר. צילום: יניב ברמן
הנוף שנשקף מהדולמן ליד קיבוץ שמיר. צילום: יניב ברמן

בדולמן אשר בשמורת יהודיה, זוהה לאחרונה על ידי פקחית של רשות הטבע והגנים חרוטות של בעלי חיים שנראים כבעלי קרניים, דישונים ואף פרות בר. בדולמן אחר למשל – עוצבה אבן הכיסוי הענקית כפרצוף אנושי ואילו בדולמן נוסף התגלה על דופן הקבר צורות גאומטריות שנחרתו בסלע. 

הסלע דמוי הפרצוף האנושי – מבט אוירי על מכסה הדולמן מקריית שמונה. צילום: מיקי פלג
הסלע דמוי הפרצוף האנושי – מבט אוירי על מכסה הדולמן מקריית שמונה. צילום: מיקי פלג
הסלע דמוי הפרצוף האנושי – מכסה דולמן מקריית שמונה. צילום: פרופ' גונן שרון
הסלע דמוי הפרצוף האנושי – מכסה דולמן מקריית שמונה. צילום: פרופ’ גונן שרון
ציורי הקיר בדולמן שבשמורת טבע יהודיה. צילום: יניב ברמן
ציורי הקיר בדולמן שבשמורת טבע יהודיה. צילום: יניב ברמן

 

מהם הדולמנים?

הדולמנים הינם מבני קבורה הבנויים מסלעים ענקיים בגודלם. הם אחת מהתופעות הארכיאולוגיות המרשימות ביותר בארץ ישראל. הדעה הרווחת בקרב רוב החוקרים כי מדובר במבני אבן ענקיים אשר הוקמו בתקופת הברונזה הביניימית (לפני 4000-4500 שנה). עד כה נסקרו בגליל העליון ובגולן אלפי דולמנים אך עד כה לא זכו הדולמנים ובני התרבות שהקימו אותם בתשומת הלב הראויה. במהלך השנים האחרונות מתעורר עניין מחודש בחקר הדולמנים במזרח התיכון והמחקר מניב גילויים חדשים ומרתקים. 

החוקרים אורי ברגר מרשות העתיקות ופרופ' גונן שרון ממכללת תל חי עם הדולמן שהתגלה בשמורת טבע יהודיה. צילום: יניב ברמן
החוקרים אורי ברגר מרשות העתיקות ופרופ’ גונן שרון ממכללת תל חי עם הדולמן שהתגלה בשמורת טבע יהודייה. צילום: יניב ברמן

לדברי פרופסור גונן שרון , ראש התוכנית לתואר שני בלימודי גליל במכללה האקדמית תל חי אשר כתב את המאמר יחד עם אורי ברגר מרשות העתיקות “לפני שנים אחדות התגלה פאנל ובו ציורי קיר בתוך דולמן שנמצא בשדה סביב קיבוץ שמיר. זו הפעם הראשונה שתועד בה אומנות סלע בהקשר של דולמנים במזרח התיכון. לאחר הופעת תגלית זו יצאנו במחקר פרויקט לאיתור ותיעוד אומנות בדולמנים ברחבי ארץ ישראל. עד כה סקרנו עשרות דולמנים ברחבי הגליל העליון והגולן במטרה לחשוף את עולמם של בני תרבות מסתורית זו, אשר התקיימה לפני למעלה מ-4000 שנה וכל מה שנותר ממנה הינה דולמנים כעדות לתרבותם העשירה. אורי ברגר, ארכאולוג גליל עליון ברשות העתיקות מספר: עד היום נמצאו דולמנים רבים בארץ ישראל ובמדינות הסמוכות לנו. אך לא ידענו כמעט כלום על ציביליזציית בנאי-העל הזו, מעבר לשרידי הבניה האדירים שנותרו אחריהם כעדות לקיומם באזור. חרותות הסלע נותנות לנו כניסה בפעם הראשונה כצוהר לתרבות שעומדת ברקע הקמתם של הדולמנים.

לדוגמה בקרית שמונה נמצא סלע אדיר אשר שימש לקרוי של תא קבורה ועוצב כפרצוף אנושי. בשמורת הטבע יהודה שברמת הגולן נפתה אלינו פאולה פוליי, מפקחת ערנית של רשות הטבע והגנים לאחר שזיהתה חרוטות בדולמן שניצב בלב השמורה. כשהגענו למקום נדהמנו למצוא שם שבע חיות בעלות קרניים מסוגים שונים בקומפוזיציה מורכבת אשר נחרטה על קירות תא הקבורה.

ציורי הסלע בדולמן שליד קיבוץ שמיר. צילום: יניב ברמן
ציורי הסלע בדולמן שליד קיבוץ שמיר. צילום: יניב ברמן
איור להמחשת ציורי הקיר על תקרת הדולמן שליד קיבוץ שמיר. איור: חגית טחן, רשות העתיקות. צילום: יניב ברמן
איור להמחשת ציורי הקיר על תקרת הדולמן שליד קיבוץ שמיר. איור: חגית טחן, רשות העתיקות. צילום: יניב ברמן

המחקר המשותף של אורי ברגר מרשות העתיקות ופרופסור גונן שרון מהמכללה האקדמית תל-חי מסיר את המסתורין הקיים לגבי אותה תרבות אשר אחראית על אחד ממפעלי הבניה הגדולים ביותר שידעה האנושות ועם זאת הפחות מוכרים בהיסטוריה הארץ ישראלית. עם הגילויים החדשים בדולמנים ניתן יהיה אולי, להתחיל לזהות את מערך האמונות, תפיסות העולם והסדרים החברתיים של האוכלוסייה הקדומה והמסתורית. 

הדולמן שליד קיבוץ שמיר. צילום: יניב ברמן
הדולמן שליד קיבוץ שמיר. צילום: יניב ברמן

מבט החוצה מתוך הדולמן שליד קיבוץ שמיר. צילום: יניב ברמן