ראש פסלון מתקופת בית ראשון נמצא בתל בית שמש

איתי הלפרין מחזיק את ראש הפסלון. צילום: אריק הלפרין

ראש פסלון נמצא על ידי מטייל בן 8 שטייל עם משפחתו בתל בית שמש. הפסלון הובא לידי רשות העתיקות ואלו העניקו למוצא הצעיר תעודת הוקרה על אזרחותו הטובה.

כתב: אפי אליאן | צילומים: אלכסנדר גליק , אריק אלפרין

ראש פסלון האלה. צילום: אלכסנדר גליק
ראש פסלון האלה. צילום: אלכסנדר גליק

במהלך סוף השבוע האחרון טיילו בני משפחת הלפרין באיזור תל בית שמש שבשפלת יהודה, במהלך הטיול, הרים הבן הצעיר במשפחה חפץ שמצא על פני האדמה , כאשר בחן את החפץ העשוי חרס הבחין כי מדובר בראש פסלון.

משפחתו של הבן הצעיר – איתי מיהרה לדווח על הממצא המעניין לרשות העתיקות , אז פגשו את אלכסנדר גליק – ארכיאולוג נפת עמק חפר והשרון ואז התגלה כי הפריט ברשותם הינו בעל משמעות היסטורית גבוהה.

בעת המפגש סיפר איתי בן השמונה כי לאחרונה ראה סרט על אינדיאנה ג’ונס וחלם להיות כזה שיגדל , מבחינתו מציאת הפסלון העתיק הינה הגשמת חלום.

אלכסנדר שיבח את איתי על אזרחותו הטובה במסירת הממצא הייודי והסביר את החשיבות לקרוא לארכיאולוגים עוד בהיותם במקום בסמוך לממצא, זאת על מנת שיוכלו להפיק את המידע הארכאולוגי בצורה הטובה ביותר.

בעקבות האירוע, תעניק רשות העתיקות תעודת הוקרה ואת כיתתו תוזמן לחפור חפירה ארכיאולוגית יחד עם רשות עתיקות ואף לסייר באוצרות המדינה.

איתי הלפרין מחזיק את ראש הפסלון. צילום: אריק הלפרין
איתי הלפרין מחזיק את ראש הפסלון. צילום: אריק הלפרין

אלון דה גרוט , מומחה מטעם רשות העתיקות לתקופת הברזל מספר כי הממצא – ראש הפסלון הינו של אלת הפריון. לדבריו – צלמיות אלו בדמותם של נשים עירומות מסמלות פריון והיו נפוצות בבתיהם של תושבי ממלכת יהודה מהמאה ה-8 לפני הספירה ועד לחורבנה של הממלכה על ידי הבבלים בימי צדקיהו (שנת 586 לפני הספירה). עוד הוסיף אלון כי הצלמיות הללו משמשות במחקר כפריט מזהה של איזור השליטה של ממלכת יהודה.

אנה אייריך – ארכיאולוגית נפת יהודה ברשות העתיקות מספרת כי לא במקרה כלל נמצא פסלון כזה בפסגת תל בית שמש, ליד רובע מגורים מתקופת בית ראשון. בית שמש מוזכרת לא פעם במקרא כעיר בנחלת שבט יהודה. מדי קיץ נערכות בתל חפירות מטעם אוניברסיטת תל אביב – בניהול של ד”ר צבי לדרמן ופרופסור שלמה בונימוביץ. בחפירות אלו עולה כי בתקופת בית ראשון התקיימה במקום עיר גדולה, שהיתה מרכז תעשייתי מסחרי איזורי. העיר היתה מוקפת בחומה גדולה שהקיפה בתי מגורים רבים ואף נחשפו בה מבנים ציבוריים, מחסנים וגם מפעל מים נדיר.

בשנת 701 לפני הספירה הנוצרית , החריב המלך האשורי סנחריב את בית שמש וההרס הסופי של המקום בוצע בשנת 586 לפני הספירה הנוצרית בידי נבוכדנצר מלך בבל.

קישור למיקום הגאוגרפי של תל בית שמש באתר עמוד ענן – קישור

 

מה דעתך על הפרסום שלנו? נשמח תשתפו אותנו!

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.