סערות הגשמים הביאו לחשיפת קנקן בן 1500 שנה בנחל חרוד

בעת טיול משפחות באזור נחל חרוד שבשטח גן לאומי בית שאן , נחשף קנקן בן 1500 שנה בשלמותו. הקנקן נחשף הודות לגשמים הרבים שירדו במקום אשר גרמו לסחף לחשוף את קודקודו. 

כתב: אפי אליאן | צילומים: שמוליק ארמון

יותם אריאלי ודודו, עידן אבידור, עם הקנקן בשטח בו נחשף
יותם אריאלי ודודו, עידן אבידור, עם הקנקן בשטח בו נחשף – שמוליק ארמון

המשפחה אשר מצאה את הקנקן ומסרה לאוצרות המדינה , תקבל מרשות העתיקות תעודת הוקרה על אזרחותה הטובה! 

קנקן המתוארך לתקופה הביזנטית התגלה במהלך טיול משותף של בני משפחת אבידור ומשפחת ערמון – שתיהן תושבות הצפון. הקנקן נחשף כאשר טיילו באיזור נחל חרוד אשר בשטח גן לאומי בית שאן. 

הקנקן שנחשף באזור נחל חרוד
הקנקן שנחשף באזור נחל חרוד – שמוליק ארמון

תמר ערמון , אם המשפחה מספרת “טיילנו ועצרנו לנוח על המדרון , לפתע הבחנו במעין “אוזן” שבלטה החוצה. ידית חרס שבצבצה מהאדמה.

מתן וניר מניר דוד היו הראשונים להבחין בקנקן. בתמונה: מתן והקנקן
מתן וניר מניר דוד היו הראשונים להבחין בקנקן. בתמונה: מתן והקנקן – שמוליק ארמון
הקנקן שנחשף באזור נחל חרוד
הקנקן שנחשף באזור נחל חרוד – שמוליק ארמון

הופתענו והתרגשנו לגלות כד שלם כבד ויפה. כחובבי ארכאולוגיה בעצמנו קראנו את השילוט לאורך המסלול , שם סופר שנמצאו בעבר במקום כדי חרס, והנה – זכינו לגלות בעצמנו ממצא כזה. הכד תוארך כבן 1500 שנה. זה הועבר על ידי המשפחות לאוצרות המדינה, שם תוענק להם תעודת הוקרה מרשות העתיקות. 

 

בשיחה עם ניר דיסטלפלד , מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות באזור הצפון , מספר ניר: “אנו מברכים את בני המשפחה על הערנות ועל הפגנת האזרחות הטובה. הגשמים העזים שירדו באזור בית שאן יפרו באדמת האתר, המוכר כרווי עתיקות. טבעי שממצאים צצים על פני האדמה וסמורים דרישת שלום מהעבר. חשוב מאוד לדווח לרשות העתיקות על מציאת עתיקה בזמן אמת ולהשאר עימה במקומה כדי שהארכאולוגים יוכלו להפיק את מירב המידע ההיסטורי מהשטח. 

 

מתן וניר מניר דוד היו הראשונים להבחין בקנקן. בתמונה: ניר והקנקן
מתן וניר מניר דוד היו הראשונים להבחין בקנקן. בתמונה: ניר והקנקן  – שמוליק ארמון

ד”ר ואליד אטרש מרשות העתיקות מספר על הממצא: המטיילים מצאו קנקן ביזנטי אשר השתמר בשלמותו מאז המאה השישית / שביעית לספירה הנוצרית. קנקנים מסוג זה שימשו בעת העתיקה לאגירת חיטה וקטניות כגון: פול , חומוס וכדומה. לא רחוק מהאזור מוכרים לנו שרידיה של כנסיה מפוארת ואף בית קברות עתיק. לא מן הנמנע שהקנקן הונח באחד הקברים כחלק ממנהגי הפולחן למת ונסחף לאזור עם הזמן. 

הקנקן שנחשף באזור נחל חרוד
הקנקן שנחשף באזור נחל חרוד – שמוליק ארמון

מה דעתך על הפרסום שלנו? נשמח תשתפו אותנו!

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.