חניכי “שחקים” רעננה פוגשים היסטוריה עם יצחק הלוי – שוטר במשטרת המנדט ולוחם האצ”ל

חניכי שחקים רעננה כפר סבא בביתו של יצחק הלוי בכפר סבא - צילום: רן מעיין - מוביל שחקים משטרת כפר סבא

חניכי “שחקים” רעננה עושים ולומדים דברים רבים במיזם הקהילתי המשותף עם משטרת ישראל. השבוע – נפגשו בביתו של יצחק הלוי, לוחם האצ”ל ונוטר במשטרת המנדט בביתו שבכפר סבא , שם שמעו את סיפורו. יצחק הלוי – יליד 1930 חגג השבוע את יום הולדתו ה-93 ושיתף על ילדותו בתל אביב, הנוטרות בארץ ישראל ועל ימי הקמת המדינה.

כתב: אפי אליאן | צילומים: רן מעיין – שחקים משטרת כפר סבא, אפי אליאן , מורן יונה אליאן, 

ביום רביעי האחרון התקיימה פגישה בביתו בכפר סבא של לוחם האצ”ל ונוטר משטרת המנדט – יצחק הלוי. יצחק, בן ה-93, חגג השבוע את יום הולדתו וסיפר לחניכי מיזם שחקים על ילדותו בארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי ובכלל על ימי הקמת מדינת ישראל. 

רן מעיין - מוביל שחקים משטרת כפר סבא עם יצחק הלוי בביתו בכפר סבא - צילום: רן מעיין
רן מעיין – מוביל שחקים משטרת כפר סבא עם יצחק הלוי בביתו בכפר סבא – צילום: רן מעיין

יצחק הלוי, יליד שנת 1930 התגייס לשירותו בארגון האצ”ל בתפקיד של מדביק כרוזים, עוד שהיה נער צעיר.

מדביק כרוזים היה אחד מהתפקידים המסוכנים, בהם בני נוער אשר הצליחו להצטרף לשורות ארגון המחתרת, הגיעו ל”מחלקת נוער”, שם עברו אימונים שונים מפעם לפעם למען הכרות עם רעיונות המחתרת. חלק מפעילותה של מחלקת הנוער באצ”ל היתה הדבקת כרוזים והפצת עיתוני המחתרת. באמצעות פעולות אלו הביאו לציבור את המסרים של הארגון ואת המידע על פעילותיה העתידיות וכדומה. הדבקת כרוזים התקיימה בעיקר באישון לילה ובסתר, על מנת להימנע מתפיסה על ידי שלטונות המנדט הבריטי, מה שהיה גורם למאסרם אם ייתפסו.

עיתון המחתרת - המברק, מפיצי מסרי ארגון האצ"ל בעת תקופת המנדט - צילום: אפי אליאן
עיתון המחתרת – המברק, אחד ממקורות המידע לציבור כפי שהופצו בידי מחלקת הנוער של האצ”ל בעת תקופת המנדט – צילום: אפי אליאן

בהמשך, יצחק הלוי קיבל רשיון נהיגה משלטונות המנדט ועימו גויס כנהג טנדר ונוטר במשטרת היישובים העבריים (מוכרת גם בשם JSP – Jewish Settlement Police) , שם היה שותף ופעיל באירועים ביטחוניים מרתקים.

משטרת היישובים העבריים כידוע, הוקמה בעקבות מאורעות המרד הערבי הגדול, אשר במהלכו נפגעו ונרצחו מאות יהודים ברחבי פלשתינה ארץ ישראל. המשטרה המדוברת הוקמה כגוף משטרתי – בחסות של שלטון המנדט הבריטי כגוף נוסף (חוקי) להגנת היישובים העבריים מפני הערבים. שוטרי משטרת היישובים העבריים היו אמנם כפופים לארגון “ההגנה” וכל תהליך הגיוס התקיים באמצעותו. אך הציוד, השכר והנשק לעומת זאת – סופק ישירות מהשלטון הבריטי. 

טנדר נוטרים - צילום: מורן יונה אליאן
טנדר נוטרים – צילום: מורן יונה אליאן

 

המפגש בין יצחק הלוי לחניכים היה מרתק. החניכים כיבדו את המעמד הבלתי רגיל עימו ונחשפו לסיפורים מרתקים ומעניינים. 

 

על ארגון שחקים

ארגון שחקים פועל כבר משנת 2017, אז החל פיילוט של משטרת ישראל בהקמת הארגון, זאת כחלק מחיזור הקשר והאמון בינה כארגון משטרה ולבין הקהילה בה הינה פועלת. חניכי הארגון המדובר, כולל אלפי בני נוער מכיתות י’ ועד יב’ הפועלים מכלל המגזרים ופרוסים בסמיכות לתחנות משטרה רבות ברחבי הארץ. חלק מהחניכים מגיעים ל”שחקים” באמצעות פרויקט מחויבות אישית בבית ספרם. את החניכים מלווים שוטרים קהילתיים מתחנות היישובים. במסגרת פעילות הארגון, נחשפים החניכים לצרכים של הקהילה ומשולבים בהתנדבות בתפקידי הדרכה ופעילות מניעתית הסברתית בקהילה. 

 

 

מה דעתך על הפרסום שלנו? נשמח תשתפו אותנו!

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.