כלי נשק, סמים ותיבת פריטים עתיקים נתפסו בפעילות משטרתית בכפר קאסם

תיבת הממצאים הקדומים שנתפסו בכפר קאסם - צילום: יולי שוורץ

במהלך פעילות מבצעית יזומה של משטרת ישראל בכפר קאסם, נתפסו שתילי קנאביס, ארבעה קילוגרם של חומר החשוד כסם ותיבה מלאה בחפצים עתיקים, רובם – מתקופת הברונזה הקדומה והתיכונה אשר ככל הנראה נשדדו ממערת קבורה הסמוכה למקום מציאתם. המשטרה פתחה בחקירה לאיתור מבצעי שוד העתיקות מהמערה

כתב: אפי אליאן | צילומים: יולי שוורץ , היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

שוטרי תחנת משטרת כפר-קאסם העבירו לידי היחידה למניעת שוד של רשות העתיקות, ארגז עם חפצים עתיקים אשר ננטש בשטח בו נמצאו חומרים החשודים כסמים ובנוסף שתילי קנאביס. על פי מידע שהתקבל מהמשטרה, הארגז נתפס במהלך חיפוש יזום שערכה בשטח פתוח בכפר קאסם, כחלק מהמאבק בהחזקת סמים וכלי נשק, אותרו ונתפסו 60 שתילי קנאביס, כארבע קילוגרם של חומר החשוד כסם ואת תיבת הפריטים העתיקים. 

הממצאים הקדומים מכפר קאסם - צילום: יולי שוורץ
הממצאים הקדומים מכפר קאסם – צילום: יולי שוורץ
הממצאים הקדומים מכפר קאסם - צילום: יולי שוורץ
הממצאים הקדומים מכפר קאסם – צילום: יולי שוורץ

מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות אשר הגיע למקום וזיהה כי מדובר בין השאר בפריטים מסוג “פכיות, קנקניות וקערות”, אשר רובן מתוארכות לתקופת הברונזה הקדומה ותקופת הברונזה התיכונה (לפני כ-3500 שנה). לפי בדיקה, נמצא כי הכלים הקדומים שימשו ככל הנראה ככלי מנחה אשר הונחו בקברים, מתוך אמונה שהם ישמשו את המת בעולם הבא.  בבחינת השטח הסמוך למקום מציאת הפריטים, איתר המפקח מערות קבורה עתיקות, אשר על פי סימנים בשטח נראה כי נשדדו ממש לאחרונה. בחלק מהן עדיין נותרו כלי החפירה במקום. בשל ממצאים אלה, נפתחה חקירה לאיתור מבצעי השוד. 

הממצאים הקדומים מכפר קאסם - צילום: יולי שוורץ
הממצאים הקדומים מכפר קאסם – צילום: יולי שוורץ
אחד הממצאים מתקופת הברונזה - צילום: יולי שוורץ
אחד הממצאים מתקופת הברונזה – צילום: יולי שוורץ

בשיחה עם אמיר גנור – מנהל היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות נמסר כי “העתיקות שנמצאו אולי מרשימות, אך למעשה מדובר בתמונה שמחמיצה את הלב. כל עתיקה אשר מנותקת מההקשר הארכיאולוגי שלה, הינה חתיכה שנתלשת מהפאזל של המורשת של כולנו. 

אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות מוסר בתגובה: עצוב שבשל בצע כסף יש מי שמוחקים לנו פרקים בעבר. היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות פועלת ביום ובלילה על מנת לתפוס את שודדי העתיקות.

 

מה דעתך על הפרסום שלנו? נשמח תשתפו אותנו!

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.