מסכת אבן נדירה בת 9000 שנה נחשפה בדרום הר חברון

המסכה הקדומה. צילום: קלרה עמית

מסכת אבן נדירה מאוד התגלתה לפני מספר חודשים בעקבות מידע שהועבר ליחידה למניעת שוד ברשות העתיקות. המסיכה נחשפה ככל הנראה באתר עתיקות בדרום הר חברון בסמוך ליישוב פני חבר ומתוארכת על פי חוקרי רשות העתיקות כבת 9000 שנה – התקופה הנאוליתית, (תקופת האבן החדשה) הממצאים הראשונים יוצגו מחר (יום ה’) בכנס העמותה הישראלית לפרהיסטוריה.

כתב: אפי אליאן | סטילס: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות           |
                          וידאו: רשות העתיקות

המסכה. צילום: היחידה למניעת שוד, רשות העתיקות
המסכה. צילום: היחידה למניעת שוד, רשות העתיקות

וידאו:

החוקרים ביחס לממצא הנדיר: מציאתה של המסכה העתיקה באזור היישוב פני חבר רק מחזקת את ההשערה שכל אזור דרום הר חברון היה בעבר הרחוק כמרכז לייצור מסכות אבן בתקופת האבן החדשה.

מסכת אבן ייחודית מרהיבה ונדירה יחדיו התגלתה לפני מספר חודשים ונחקרת בימים אלה על ידי מומחי רשות העתיקות והמכון הגיאולוגי לישראל. המסיכה מתוארכת לתקופה הניאוליתית (תקופת האבן החדשה). תוצאות המחקר הראשוני יוצגו מחר – יום חמישי בכנס העמותה הישראלית לפרהיסטוריה. 

המסכה הקדומה. צילום: קלרה עמית
המסכה הקדומה. צילום: קלרה עמית
המסכה הקדומה. צילום: קלרה עמית
המסכה הקדומה. צילום: קלרה עמית

את גילויה של המסכה התחילו בעקבות מידע אשר הגיע ליחידת למניעת שוד ברשות העתיקות עוד בתחילת שנת 2018. המידע הוביל לתפיסתה של מסכת האבן המרשימה, תוך יידוע קצין מטה ארכאולוגיה ביהודה ושומרון מר חנניה היזמי, בחקירה שנערכה זוהה ככל הנראה האתר הארכיאולוגי ממנו הגיעה המסכה. 

האתר הארכיאולוגי נמצא באזור פני חבר השוכן בדרום הר חברון. בעקבות הממצא הייחודי ומאפייניו מול ממצאים נוספים שנמצאו באזור ממנו הגיעה, הגיעו החוקרים למסקנה ראשונית שגילה המשוער הינו סביב 9000 שנה ולמעשה מדובר בתקופה הנאוליתית הקדם קרמית ב’. 

המסכה. צילום: היחידה למניעת שוד
המסכה. צילום: היחידה למניעת שוד

בשיחה עם רונית לופו מהיחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, מספרת רונית על הממצא הייחודי: המסכה בפני עצמה הינה ממצא ייחודי מאוד בעולם הארכאולוגי. אך יותר מכך נדיר עוד יותר כאשר אנו יודעים מאיזה אתר ארכאולוגי הגיעה. העובדה כי בידינו מידע על מקום מציאתה הוודאי, הופכת את המסיכה לחשובה ביותר מרוב המסכות בנות גילה שנחשפו עד כה. המסכה שנמצאה, עשויה אבן גיר צהבהבה ורדרדה וניכר כי עוצבה בקפידה באמצעות כלי אבן, באופן הדומה לפנים אנושיות. בשולי המסכה נמצאו ארבעה חורי קדיחה אשר ככל הנראה שימשו לקשירת המסיכה לפני האדם שחבש אותה. אולי לפנים של אדם חי או אפילו לעמוד או עצם ייעודי לשם הצגתה. עוד מוסיפה לופו כי עיצוב המסכה מאבן ניכר ברמת גימור גבוהה כל כך, מרגש מאוד. האבן מחולקת לגמרי, תווי הפנים מושלמים וסימטריים, אפילו ניתן לראות כי עוצבו עצמות לחיים, אף מרשים וגם פה עם שיניים. 

המסכה. צילום: היחידה למניעת שוד
המסכה. צילום: היחידה למניעת שוד
המסכה. צילום: היחידה למניעת שוד
המסכה. צילום: היחידה למניעת שוד

ד”ר עומרי ברזילי, ראש תחום מחקר והתמחויות בארכאולוגיה ברשות העתיקות מספר בנוגע לממצא: מסכות האבן משויכות לזמן המהפכה החקלאית, המעבר מכלכלת צייד ולקט לחקלאות הקדומה.  בתהליך זה בוצע ביות של צמחיה ובעלי חיים ואף לווה בשינוי המנה החברתי ובעלייה חדה בפעילות הפולחנית דתית. ממצאים פולחניים בני התקופה כזו של המסכה כללו בין היתר: פסלים דמויי אדם, גולגולות מכוירות בטיח ובמסיכות אבן. 

בתקופה זו היה נהוג פולחן אבות, כחלק מהפולחן ושימור המורשת המשפחתית שהיה מקובל אז.  כך אומרת רונית לופו. אנו מוצאים למשל, קבורות של גולגולות מתחת לרצפות הבתים וכן עיצוב וטיפול בגולגולות מתים בצורות שונות. כך, לדוגמה כיירו בטיח את הגולגולת, עיצבו תווי פנים ואפילו שיבצו צדפים בתוך עיניים. מסכות האבן – דוגמת זו מפני חבר, דומות במידתן לפנים אנושיות ולכן נוטים לקשר אותן לפולחן זה. 

המסכה הקדומה. צילום: קלרה עמית
המסכה הקדומה. צילום: קלרה עמית

עד כה ידוע על חמישה עשר מסכות מתוקפה זו בכל העולם כולו. מתוכן רק שתיים הגיעו מהקשר ארכיאולוגי ברור. כלומר – ידוע מאיזה אתר עתיק הגיעו. יתר המסכות מוכרות מאוספים פרטיים ברחבי העולם, דבר אשר מקשה מאוד על יכולת המחקר בהן. החשיבות הגדולה של המסכה החדשה נעוצה בעובדה שהיא מקושרת לאתר ארכאולוגי אשר ניתן לחקור ולהבין ממנו את העולם הגשמי – יומיומי בו נוצרה המסיכה וככל הנראה שימשה את בעליה לצרכים רוחניים. 

המסכה מאזור פני חבר מצטרפת למסכות נוספות אשר מיוחסות לתקופה הנאוליתית הקדם קרמית ב’ אשר התגלו באזור דרום הר חברון ומדבר יהודה. מציאתה של המסכה הנוכחית מחזקת את ההשערה שבאזור דרום הר חברון פעל מרכז לייצור מסכות אבן וככל הנראה שימש גם לפעילות פולחנית בתקופה הנאוליתית הקדם קרמית ב’.

תוצאות המחקר הראשוני יוצגו מחר – יום חמישי ה-29.11.2018 על ידי ד”ר עומרי ברזילי ורונית לופו מרשות העתיקות במסגרת כנס העמותה הישראלית לפרהיסטוריה שייערך במוזיאון ישראל. 

5 מבקרים הגיבו עד כה ב - “מסכת אבן נדירה בת 9000 שנה נחשפה בדרום הר חברון

  1. כמהנדס המתעניין בשטחים שונים, אשמח לקבל יותר מיידע על בדיקת הפחמן ה”ידועה”, המזהה פריט מלפני 9000 שנה.
    תודה

מה דעתך על הפרסום שלנו? נשמח תשתפו אותנו!

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.